BBC: ‘Hayır’ kirli bir sözcük haline getirildi

BBC'den referandum yorumu: Türkiye'de 'Hayır' sözcüğünün şeytanlaştırılması absürd seviyelere çıktı.

İngiliz özerk yayın kuruluşu BBC, referandum nedeniyle Türkiye’de ‘hayır’ sözcüğünün ‘absürd seviyelerde şeytanlaştırıldığını’ yazdı. BBC’nin Türkiye muhabiri Mark Lowen’ın imzasını yaşıyan yazıda, referanduma sunulacak anayasa değişiklikleri ‘Türkiye’de 1923’ten bu yana yapılacak en büyük değişim’ diye nitelendi.

Haberde, mizah dergisi Penguen’in son sayısının kapağında, bir seçim pusulasında ‘Evet’in karşısında ‘Hayır’ yerine ‘Terörist’ ibaresinin göründüğü karikatüre dikkat çekilerek şöyle denildi: “Türkiye’de ‘Hayır’ demek giderek zor hale geliyor. Erdoğan bu ay yaptığı bir konuşmada, ‘Hayır’ diyenlerin darbecilerle aynı safta yer aldığını söyledi”. 

‘ABSÜRD BİR ŞEYTANLAŞTIRMA’

‘Hayır sözcüğünün şeytanlaştırılması görünüşe göre absürd seviyelere çıktı’ denilen makelede, şu örnekler verildi:

  • Sağlık Bakanlığı’nın ‘Sigaraya hayır’ broşürlerinin toplatılması;
  • Şili’de Augusto Pinochet’yi deviren referandum sürecinin anlatıldığı NO filminin, BBC’nin deyimiyle ‘kısa süre önce Erdoğan’a yakın Katarlıların satın aldığı’ Digiturk tarafından yayından kaldırılması;
  • ‘Hayır’ diyenlerin PKK’yle aynı safta yer aldığı iddiası;
  • Cuma namazı öncesi yaygın biçimde kullanılan ‘Hayırlı Cumalar’ ifadesinin artık pek kullanılmıyor olması.

‘KAFKAESK BİR YOK OLUŞ’

“Hayır sözcüğünden günlük dilde titizlikle kaçınılıyor” diyen BBC, “‘Bu sözcüğün neredeyse Kafkaesk bir biçimde ortadan kaybolmasının ötesinde, bazılarını bunu söylemenin bedelini ödüyor” ifadesini kullandı. Haberde şu örnekler gösterildi:

  • Kadıköy’de ‘hayır’ kampanyası yapanların polis saldırısına uğraması;
  • Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un ‘hayır’ dediği söyleşinin Hürriyet gazetesi tarafından oto-sansürlenmesi;
  • Sunucu İrfan Değirmenci’nin Kanal D’den kovulması.

Haberde referandum sonucu için ‘Türkiye’de cumhuriyetin kurulduğu 1923’ten bu yana en büyük siyasi değişim olabilir’ denilirken, şu yorum yapıldı:

“Her iki taraftaki fikirler de güçlü. Fakat referandum birçokları için bizzat, modern Türkiye’nin belki de en başarılı ama aynı zamanda en bölücü lideri olan Erdoğan hakkında bir oylamaya dönüştü. Muhalefet değişikliklerin reddedilmesi için bastırıyor. Fakat bu bölünmüş ülkenin sokaklarında, ‘hayır kirli bir sözcük haline gelmiş durumda.”

En çok okunan haberler

Trump’tan kendisine soru soran Hilal Kaplan’a: Siz gazeteci olduğunuza emin misiniz?

Hilal Kaplan'ın Donald Trump'a yönelttiği sorunun ardından ABD Başkanı "Siz gazeteci misiniz? Türk hükümeti adına çalışmadığınıza emin misiniz?" dedi. 

“Hoca ‘cin çıkaracağım’ deyip benimle defalarca ilişkiye girdi”

İddiaya Göre Manevi sıkıntı yaşayan genç bir kız, Annesi ile birlikte Ankara’da meşhur olan cinci bir hocaya gitti.

Eski bakan canlı yayında patladı: Çakayım sizin seferberliğinize… Lan Damat Berat efendi dalga mı geçiyon lan?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan canlı yayında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı hedef aldı. 

Dünyaya rezil olan Pelikancı Hilal Kaplan’ı ilk savunan bakın kim oldu?

Yaptığı hareketle dünyaya rezil olan Yandaş Hilal Kaplan'ı ilk savunan Vatan Partililer oldu. 

Dünyaya rezil olan Hilal Kaplan’dan açıklama: Trump şaka yaptı

ABD Başkanı Donald Trump'a sorduğu soru ve aldığı ironik yanıt ile sosyal medyanın gündemine oturan Sabah yazarı Hilal Kaplan, ilk kez konuştu.

CHP’ye FETÖ suçlamasında bulunan ‘Yılmaz Ateş’ hakkında karar

CHP'ye FETÖ suçlamasında bulunan eski milletvekili Yılmaz Ateş, CHP Ankara Disiplin Kurulu kararıyla kesin olarak partiden ihraç edildi.

Atatürk’e Benze(me)yen adam(lar)

“Atatürk’e benzeyen adamın tek sorunu Atatürk’e benzememesi” gibi bir şey yazmıştı bir sosyal medya kullanıcısı. Haklıydı da. “Atatürk’e benzeyen adam” uzaktan biraz andırsa da aslında Atatürk’e benzemiyordu.

Trump-Erdoğan görüşmesi sonrası iki ülke arasındaki buzlar çözüldü mü?

Haftalardır merakla beklenen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD’li mevkidaşı Donald Trump arasında 13 Kasım’da Washington’da gerçekleşen toplantı, kimilerine göre ilişkilerde yumuşamanın göstergesiyken, kimileri ise somut sonuçlar çıkmadan önce bir beklenti içerisine girmeyi iyimserlik olarak değerlendiriyorlar.

Muhalefet kaynıyor, İYİ Parti ile AKP yakınlaşıyor… Erdoğan ABD’den cebinde seçim kartıyla mı döndü?

Türkiye’nin Suriye’ye gerçekleştirdiği askeri operasyon kamuoyu yoklamalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a desteği arttırken bu sene yerel seçimlerde sürpriz zaferler kazanan resmi olmayan muhalif siyasi ittifak içindeki muhtemel çatlakları da ortaya çıkardı.

Tüm aile ve gazeteciler gözaltına alınmıştı… Süleyman Soylu’dan Rabia Naz açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hayatını kaybeden Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan ile meclis komisyonu çalışmalarını izleyen 3 gazetecinin mahkemeye sevk edilmesi hakkında "Rabia Naz kızımız üzerinden yargı, emniyet, tüm kurumlar birileri tarafından felç edilmek isteniyor" dedi.