Başbakan Yardımcısı Şimşek, Davos’ta: Türkiye için AB, ABD’den 10 kat daha önemli

Davos Ekonomi Forumu'na katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Türkiye için Avrupa Birliği, ABD'den 10 kat daha önemli bir ticari partner" diye konuştu.

207,719BeğenenlerBeğen
7,866TakipçilerTakip Et

Şimşek, Davos’ta düzenlenen 47. Dünya Ekonomik Forumunda (WEF) ‘G20 Gündemi: Yeni Büyüme Yolu Planlaması’ başlıklı oturumda konuştu.

Türkiye’nin 3 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını anımsatan Şimşek, Türkiye’nin kişi başı gelir, nüfus, iç piyasa boyutu gibi alanlarda iyi durumda olduğunu, coğrafyasının da yakın zamanda daha önemli bir değere ulaşacağını söyledi.

Şimşek, Türkiye’nin son birkaç yıldaki travmatik deneyimlerine rağmen, ekonomideki dayanıklılığının devam ettiğini, son 14-15 yılda büyüme ortalamasının neredeyse yüzde 6’ya ulaştığını, küresel krizin yaşandığı 2008 yılından beri ise ortalama büyümesinin yüzde 5 civarında olduğunun altını çizdi.

‘TÜRKİYE ZOR YOLDAN GEÇİYOR AMA BU DURUM UZUN SÜRMEYECEK’

Şimşek, Türkiye’nin ekonomisiyle ilgili, “Türkiye zor bir yoldan geçiyor ama bu durum fazla uzun sürmeyecek. Türk ekonomisi güçlü temellere dayanıyor ve bu ekonomik temellerdeki sağlamlık değişmedi” yorumunu yaptı. Küresel ekonomik duruma değinen  Şimşek, “Ticaret ve küreselleşme, büyümenin motoru oldu. Korumacılığın, küresel ekonomi ve gelişen ekonomiler için kötü olduğu görüşüne katılıyorum” ifadelerini kullandı.

Şimşek, Türkiye’nin dış ticaretine ilişkin, “Türkiye için Avrupa Birliği, ABD’den 10 kat daha önemli bir ticari partner. Türkiye, ihracatının yüzde 50’sini AB’yle yüzde 5’ini ABD’yle yapıyor. Bu durumda bizim için Avrupa Birliği, ABD’den daha önemli” diye konuştu.

GÜMRÜK BİRLİĞİ

AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği konusuna da değinen Şimşek, “AB Komisyonu, Türkiye ile Gümrük Birliği güncelleştirmesine yeşil ışık yaktı. Güncelleştirmeyle, Gümrük Birliği’nin kapsamı tarım, hizmetler ve kamu alımları alanlarına da genişleyecek. Gümrük Birliği güncelleştirmesi, önümüzdeki 10 yılda karşılıklı ticaret hacmini 2 kat artırarak 150 milyar dolar seviyesinden 300 milyar dolara çıkarabilir. Bu hem AB hem Türkiye için olumlu olur” dedi.

20 Ocak’a kadar sürecek foruma, 100’den fazla ülkeden 3 bine yakın iş adamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katılıyor.

loading...

Meclis’teki tek sosyalist partinin başkanı net konuştu, AKP’nin sonunu açıkladı!

'Atakan Sönmez'le Satır Arası' programına konuk olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, artan polis şiddetinden, erken seçim tartışmalarına, ittifak söylentilerinden yeni partilere kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Erken seçimin kokusunu alan Kılıçdaroğlu: Bize tezgah kuracaklar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin odağında bulunduğu tartışmalarla ilgili olarak "Seçim gelecek, gelsin. Biz kazanacağız. Tezgahlar kuracaklar çünkü ayakta duramıyorlar, gidecekler" dedi.

Selam vermeyi bilmeyen Hulusi Akar açıklasın… Peki 29 sakıncalı albay darbe girişimi öncesinde neden terfi ettirildi?

Gazeteci Saygı Öztürk katıldığı programda 15 Temmuz darbe girişimi öncesi sakıncalı personellerin nasıl terfi ettirildiğini belgelerle anlattı.

İşte Youtube’ta fırtına estiren Ali Babacan’ın partisinin oy oranı

Avrasya Araştırma'nın yaptığı ankette Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun kurdukları partilerin oy oranları dikkat çekti.

Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? İbrahim Kalın’dan açıklama

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'a hafta sonu sokağa çıkma yasağı ile ilgili belirsizliği sordu.
207,719BeğenenlerBeğen
7,866TakipçilerTakip Et