Başbakan yardımcısı duyurdu: ‘Yerli’ ve ‘milli’ Suriyeliler yetiştirilecek

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye’de yaşayan Suriyelilerle ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan talimat aldıklarını; kendilerine beş başlıkta görev verildiğini söyledi.

Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların 900 bine yakının eğitim çağında olduğunu vurgulayan Kaynak, bunların beş bininin yetim olduğunu belirtti: “Bu büyük nüfusun 10 sene sonra eğittiğiniz, donattığınız, bir gelecek ufku çizdiğiniz durumda Türkiye’ye hangi katkıyı vereceğini düşünün.”

Cumhurbaşkanından beş başlıkta görev aldıklarını belirten Kaynak, “Bir, bu insanların tamamına Türkçe öğreteceğiz. İki, Arapça öğreteceğiz. Üç, efendimize vahyolunan ve efendimizin fiilen yaşayarak öğrettiği dini öğreteceğiz. Dördüncüsü, bunlara meslek öğreteceğiz. Beşincisi, en önemlisi, bizim milli değerlerimize, insani değerlerimize, dünyanın muhtaç olduğu bu değerlere uygun nesil. Gözümüzü oyduracak, insanımızın alın teriyle, fedakarlığıyla oluşturduğu katma değerle içimizde eğittiğimiz, barındırdığımız insanlardan, nesillerden yarın gözümüzü oyduracak nesiller yetiştirmeyelim. Yani milli benliğimize, ortak değerlerimize, insani değerlere uygun bir politika” ifadelerini kullandı.

Son Haberler