Çarşamba / 20 Ocak 2021

Başbakan Binali Yıldırım konuştu, dolar ve avro fırladı

Dolar fiyatları 'başkanlık sistemi' açıklamasının ardından 3.5005 seviyesine çıktı. Avro ise 3.7154 düzeyinde seyrediyor.

Başbakan Binali Yıldırım’ın bugün yaptığı iki açıklama sonrası piyasalar hareketlendirdi. Sabah saatlerinde TÜSİAD’ın YİK toplantısına katılan Başbakan Yıldırım, doların ateşinin 20 Ocak’tan önce düşmeyeceğini söyledi. Bu açıklamanın ardından dolar fiyatları 3,4631 düzeyine çıktı. Bu sözlerin ardından avro da 3,68’in üstüne çıktı.

DOLARDA ‘BAŞKANLIK’ REKORU

Bu açıklamayla hareketlenen dolar ve avro Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘başkanlık sistemi’ için anlaşması ve ortak açıklama yapmasının ardından bir kez daha zirveye çıktı. Yıldırım ve Bahçeli’nin ortak açıklaması sırasında yükselmeye başlayan dolar/TL 3.5005’i gördü. Avro ise 3.7154 düzeyinde seyrediyor.

“TL’DEKİ DEĞER KAYBI CANIMIZI SIKIYOR”

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan toplantıdaki konuşmasında TL’deki değer kaybına dikkat çekti. Özilhan “Türk Lirası’ndaki değer kaybı sürerse enflasyona etkisi kaçınılmaz. Riskin büyüklüğü nedeniyle önlemlerimizi bugünden almamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“EN FAZLA DEĞER KAYBEDEN ÜLKE OLMAMIZI DÜŞÜNMELİYİZ”

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes de toplantıda yaptığı konuşmada Symesi “Parası en fazla değer kaybeden ülkelerden olmamızı düşünmeliyiz…. Acilen bir büyüme hikayesi yaratmamız gerekiyor” diye konuştu.

PETROL DE YÜKSELİŞTE

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) hazırladığı ve genel ekonomik durumu değerlendiren Bej Kitap’ta (Beige Book) “ekonomik görünümün genel olarak pozitif olduğu” belirtildi. Buna karşılık, genel olarak ücretlerin, enflasyonda Fed’in istediği artışı destekleyecek kadar yükselme olmadığının da altı çizildi.

OPEC’in dün Viyana’da yapılan toplantısından, Rusya ile de anlaşarak, 2008 yılından bu yana ilk kez petrol üretiminde kesinti yapılması yönünde bir karar çıktı. Günlük 33.6 milyon varille dünyanın petrol üretiminin üçte birini gerçekleştiren OPEC yeni anlaşma çerçevesinde Ocak 2017 itibariyle üretimini günlük 1.2 milyon varil azaltacak.

OPEC toplantısı öncesi 45 dolar dolayında olan, Türkiye’nin de fiyatlamada temel aldığı Brent petrolünün varil fiyatı yüzde 10’dan gazla artışla 50 doları da aşarak, 51.75 dolara kadar yükseldi. Uluslararası piyasalardaki petrol analistlerine göre fiyatlar kısa sürede 55 dolara ulaşabilecek.

Son Haberler