Perşembe / 2 Temmuz 2020

Barzani’den bağımsızlık referandumu açıklaması

IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin, BM Genel Sekreteri Guterres ile yaptığı görüşmenin ardından yapılan açıklamada bağımsızlık referandumu düzenleneceği duyuruldu

207,089BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani,  Erbil’de temaslarda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinde,  “Yakın dönemde bağımsızlık için referanduma gideceğiz” dedi.

Kürdistan24’te yer alan habere göre Barzani görüşmede, yapılması planlanan referanduma dair, “Yakın bir dönemde referandum yapılacak. Kürdistan halkının geleceğine dair vereceği karardan dünya da haberdar olacak” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres de görüşmede, yüzbinlerce mülteciyi topraklarında ağırladığı için Barzani ve halkına teşekkür etti. Peşmerge güçlerine karşı güzel düşüncelerini ve saygısını dile getiren Guterres, “Dünya, kısıtlı silah ve imkanlarla IŞİD teröristlerini püskürten Peşmerge ve Kürdistan halkını saygı ile izlemektedir” dedi.

Uluslararası toplumun büyük bir mülteci nüfusa ev sahipliği yapan IKBY’ye yeterli desteği sunmadığını dile getiren Guterres, Dünyanın Mülteciler konusunda IKBY ile dayanışması için çaba göstereceğini ifade etti.

Guterres, Birleşmiş Milletlerin Irak ve IKBY ile tüm meselelerde, özellikle de IŞİD bitirilmesi hususunda tam bir dayanışma içerisinde olmaya hazır olduğunu, mültecilere yardımların tamamen insani bir görev olarak yerine getirileceğini dile getirdi.

“IŞİD efsanesinin Peşmerge tarafından bozguna uğratılması onur vesilesidir”

Görüşme esnasında Başkan Barzani, peşmergenin IŞİD ile mücadelesine değindi. Barzani, “IŞİD efsanesinin Peşmerge tarafından bozguna uğratılması onur vesilesidir” dedi.

Uluslararası Koalisyon güçlerine ve BM’ye desteklerinden ötürü teşekkürlerini sunan Barzani, Irak güçleri ile Peşmerge arasında güvenlik ve savunma alanlarında iyi bir uyum ile büyük başarılar elde edildiğini dile getirdi.

Bahçeli: Sosyal medya hesaplarımı askıya alıyorum

MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sosyal medya çıkışının ardından açıklama geldi. Bahçeli, 'Sosyal medyayla ilgili kanuni düzenleme TBMM’de yapılana kadar şahsen sosyal medya hesaplarımı tümden askıya alıyorum' ifadelerini kullandı.

RTÜK’ün Halk TV ve Tele1 TV’ye verilen ekran karartma cezasına tepki yağdı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından Halk TV ve TELE 1’e verilen 5 günlük ekran karartma cezasına siyasiler, gazeteciler tepki gösterdi.

Uymazsa zorlama hapsi… Deniz Bulutsuz’a şiddet uyguladığı iddia edilen Ozan Güven hakkında 2 ay uzaklaştırma kararı

Deniz Bulutsuz'un Ozan Güven hakkında İstanbul 1'in Aile Hakimliği'ne başvurarak iki ay süreyle uzaklaştırma kararı aldırdığı öğrenildi.

Erdoğan “Youtube Twitter ve Netflix’i tamamen kaldırmak istiyoruz” dedi… CHP’den jet tepki geldi!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya düzenlemesine ilişkin "Niçin Youtube, Twitter, Netflix gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzu anlıyor musunuz? Bu millete bu tür mecralar yakışmıyor. Bir an önce parlamentomuza getirip tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz" dedi.

RTÜK düğmeye bastı… Halk TV ve TELE1 ekranları karartılıyor!

RTÜK Üst Kurulu'nda alınan kararla Halk TV ve TELE1'e 5 gün yayın durdurma cezası verildi.
207,089BeğenenlerBeğen
7,857TakipçilerTakip Et