Barzani’den bağımsızlık referandumu açıklaması

IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin, BM Genel Sekreteri Guterres ile yaptığı görüşmenin ardından yapılan açıklamada bağımsızlık referandumu düzenleneceği duyuruldu

208,833BeğenenlerBeğen
7,274TakipçilerTakip Et

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani,  Erbil’de temaslarda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinde,  “Yakın dönemde bağımsızlık için referanduma gideceğiz” dedi.

Kürdistan24’te yer alan habere göre Barzani görüşmede, yapılması planlanan referanduma dair, “Yakın bir dönemde referandum yapılacak. Kürdistan halkının geleceğine dair vereceği karardan dünya da haberdar olacak” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres de görüşmede, yüzbinlerce mülteciyi topraklarında ağırladığı için Barzani ve halkına teşekkür etti. Peşmerge güçlerine karşı güzel düşüncelerini ve saygısını dile getiren Guterres, “Dünya, kısıtlı silah ve imkanlarla IŞİD teröristlerini püskürten Peşmerge ve Kürdistan halkını saygı ile izlemektedir” dedi.

Uluslararası toplumun büyük bir mülteci nüfusa ev sahipliği yapan IKBY’ye yeterli desteği sunmadığını dile getiren Guterres, Dünyanın Mülteciler konusunda IKBY ile dayanışması için çaba göstereceğini ifade etti.

Guterres, Birleşmiş Milletlerin Irak ve IKBY ile tüm meselelerde, özellikle de IŞİD bitirilmesi hususunda tam bir dayanışma içerisinde olmaya hazır olduğunu, mültecilere yardımların tamamen insani bir görev olarak yerine getirileceğini dile getirdi.

“IŞİD efsanesinin Peşmerge tarafından bozguna uğratılması onur vesilesidir”

Görüşme esnasında Başkan Barzani, peşmergenin IŞİD ile mücadelesine değindi. Barzani, “IŞİD efsanesinin Peşmerge tarafından bozguna uğratılması onur vesilesidir” dedi.

Uluslararası Koalisyon güçlerine ve BM’ye desteklerinden ötürü teşekkürlerini sunan Barzani, Irak güçleri ile Peşmerge arasında güvenlik ve savunma alanlarında iyi bir uyum ile büyük başarılar elde edildiğini dile getirdi.

Koronavirüs mezarlığından video paylaşan vatandaş: Memur olanlar anlatamıyor ama ben anlatacağım, rezil olsun bu hükümet!

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlar için kazılan mezarlıktan görüntü paylaşan bir vatandaş AKP'ye sert sözler sarf etti. 

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden yurttaş sayısı 108’e yükseldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün 16 kişinin daha kaybedilmesi ile koronadan ölenlerin sayısının 108'e yükseldiğini duyurdu...

Rusya’dan ‘koronavirüse karşı ilaç geliştirildi’ iddiası

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı'ndan yapılan açıklamada, koronavirüs tedavisi için daha önce sıtmaya karşı kullanılan bir ilacı baz alan yeni bir ilaç geliştirildiği belirtildi.

Salgın günlerinde ‘mış gibi yapıyoruz’ diyen Özgür Özel’den Berat Albayrak’a sert sözler

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Fatma Karaağaç'la Gündem Özel'de koronavirüsün tüm dünyaya sosyal devlet anlayışını öğrettiğini belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu: Sokağa çıkma yasağı ve karantina ihtiyacı olduğu açıktır!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs tedbirleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.
208,833BeğenenlerBeğen
7,274TakipçilerTakip Et