Perşembe / 26 Kasım 2020

Barış Yarkadaş: Kadrolara alınacak kişiler önceden belirlendi mi?

Rektörlüğüne Erdoğan'ın doktoru Erdöl’ün getirildiği Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ndeki kadro ilanlarını Meclis’e taşıyan CHP’li Yarkadaş, “Kişiler önceden belirlendi mi?” diye sordu

204,568BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

14 Aralık’ta Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin kimi birimlerine 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen şartları sağlayanlardan öğretim üyesi alınacağı ilan edildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin resmi internet sayfasında yayımlanan kadro ilanına uygun olmadığı anlaşılan başvuruların geçersiz sayılacağı belirtilirken, kadrolara başvuru yapacak adaylarda aranan “şartlar” ise dikkat çekti.

Kişiye özel ilan şartları
İlandaki şartlar CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Cerrahi Tıp Bilimleri, Bursa Yüksek İhtisas Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Gülhane Hemşirelik Yüksekokulu Dâhili Hemşirelik Bilimleri Ana Bilim Dalı için açılan kadroları örnek gösterdi.

Üniversitenin rektörü Erdoğan’ın doktoru
CHP’li Yarkadaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, şu soruları yöneltti:

»İlgili kadrolara alınacak kişiler önceden belirlenmiş midir? Bu durum bilimsel gereksinimler gözetilmeksizin kadrolaşma ve istihdam hedefiyle eldeki malzemeye kılıf uydurmak mıdır?

»Yenikapı ruhuyla ortaya çıkan ve devlet kademelerinde bundan böyle liyakatin esas olacağı söylemi bu ilandaki şartlara ihanet değil midir?

»3 dönem AKP milletvekilliğinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doktoru olarak bilinen Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün SBÜ’ye rektör olarak atanması hakkaniyet kavramıyla bağdaşmakta mıdır?

Son Haberler

Mahkemeden bir ‘Taşyapı’ kararı daha: Bakanlık iskanı durduruldu

İstanbul Kadıköy'deki Meteoroloji arsasına 4 adet gökdelen inşa eden ve ‘inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanan Taşyapı’yla ilgili mahkemeden bir karar daha geldi. Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskan mahkeme tarafından durduruldu.

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri eyleme geçti

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydan bu yana ücretlerin bir kısmını alabildiklerini öne süren 22 işçiden 6'sı, 5 katlı inşaatın tepesine çıkarak eylem yaptı. Demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atan işçiler "Hakkımızı istiyoruz" dedi.

Soma faciası ile ilgili 5 yöneticiye daha dava açıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde 310 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5 yöneticiye dava açıldı

Bitlis’’te toplantı ve yürüyüşler 7 gün yasak

Bitlis'te her türlü gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler, Valilik tarafından 7 gün boyunca yasaklandı.

Rektörden Fethullah isimli öğrenciye: Babana söyle ismini değiştirsin

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Öğretmenler Günü nedeniyle gittiği Yarımca İlkokulu'nda, bir öğrencinin adının Fethullah olduğunu öğrenince, "Babana söyle, ismi hemen değiştirsin" dedi.

Gündem

Bankaların kredi faizleri değişti: İşte rakamlar

Bankalar faiz oranlarını değiştirdi. Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesiyle bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredi faiz oranlarına da yansıdı.

Fikri Sağlar’ın koruması o fotoğrafın çıktığı gün kaldırılmış

Fikri Sağlar, kendisine Susurluk kazasından bu yana sağlanan korumanın “Bodrum fotoğrafı” olarak bilinen ve Alaattin Çakıcı, Mehmet Ağar, Engin Alan ve Korkut Eken'in birlikte fotoğraf verdiği gün kaldırıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son vaka sayısı da mı doğru değil ? Nörobilimci Kızıl açıkladı

Nörobilimci Çağhan Kızıl Türkiye’nin dün açıklanan Covid-19 vaka sayılarıyla birlikte dünyada nüfusa oranla en fazla Covid-19 vakası çıkan ülke olduğunu söyledi. Kızıl, açıklanan gerçek sayıların verilenden daha da yüksek olduğunu belirtti.

Fahrettin Koca’dan İmamoğlu’na ölüm sayıları üzerinden yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'da "bulaşıcı hastalık" kaynaklı vefatlarla ilgili açıklamasına yanıt verdi. Koca, ''Enfeksiyon bulgusu olan her hasta buraya işlendi. Yani akciğer kanseri, prostat, meme kanseri veya lenfoma veya lösemi gibi hastalığı olup enfeksiyonla kaybedilmeyen hasta mı var?'' ifadelerini kullandı.

İsmail Saymaz “Türkiye’de adalet mülkün damadıdır”

''Çaycıya 86 TL çay tost parası takan adamın tanıklığıyla İlhan Cihaner'i tutukladılar''