Bari gönderdiğiniz fahiş faturaları ödeyin!

201,488BeğenenlerBeğen
8,829TakipçilerTakip Et

Korona ile resmi olarak mücadelede 45 günü geride bıraktık. İlk ölümün yaşandığı 11 Mart tarihinden önce halkın başlattığı kendi önlemleri ile de neredeyse 2 aydır açılmayan dükkanlar, kafeler, restoranlar, kahveler, eğlence yerleri, ofisler, şirketler, fabrikalar var.

Hafta sonu gelen sokağa çıkma yasakları ve evde kal çağrıları kapsamında boş kalan sokaklar, işyerleri, sektörel tüm alanlar kazancını “0”a indirdi.

Şu an kenarda köşede var olan 3-5 kuruş da bitti, artık milyonlarca vatandaş karnını doyurma derdinde. Bakın para kazanmayı herkes zaten geçti bari karnımızı doyuralım.

Dünyanın birçok ülkesinde korona ile bozulan hane ekonomisine karşı halka “ayrım yapmaksızın” para dağıtan, tüm borçları donduran, bazı borçları iptal eden, halkın faturalarını ödeyen, teşvik paketleri açıklayan, kasanın ağzını sonuna kadar açan ülkeler var.

Mesela ABD her bir vatandaşına para dağıttı burada daha önceden ekonomik anlamda durumu kötü olanları değil korona ile ekonomisi ciddi anlamda zarar gören herkesi baz aldı. Almanya her bir esnafa 3 boyunca 3000 Euro ile 9000 Euro arasında hibe yaptı. Fransa çok kapsamlı bir paket açıkladı ve hiçbir Fransızın koronanın ekonomik sonuçlarından etkilenmeyeceğini iddia ederek ekonomik mücadeleye başladı. Avrupa ülkeleri ve ABD’de tüm borçlar ertelenirken kira ve fatura konusunda ise halkın kira ve fatura borçlarını ödeme, iptal etme ve/veya erteleme yoluna gitti. Afrika ülkeleri bile ekonomik anlamda ciddi önlemler aldı diyebiliriz. Kenya’da halkın faturalarının devlet tarafından ödenmesi önemli bir örnek.

Tüm bunlar olurken Türkiye’de durum nasıl? Sorumlu Bakana bakılırsa 200 Milyar TL’ler havada uçuşuyor. Ama millete değen bir şey yok.

Elektrik, su, doğalgaz faturaları aynen gelmeye devam ediyor. Krediler, kredi kartları, tüm banka borçları sürekli işliyor. Her gün gelen mailler, SMS’lerle Bankalar sağolsun ödeme hatırlatması yapıyor. Bu arada Allah onlardan razı olsun bir umut bu ay ödemeyin borcunuzu diyecekler diye açtığım tüm mail ve SMS’lerde borcumu evden ödeyeceğim müjdesini de veriyorlar. Gerçekten kene gibiler.

Halk para kazanamıyor, kapanan iş yerleri var, milyonlarca işsize milyonlarca işsiz eklendi, korona sonrası beklenen işsizlik rakamı tahmin bile edilemiyor fakat onlarca milyonluk işsiz olacağı bir gerçek. Evde oturan halkın cebinde bir şey yok tüketim ise devam ediyor.

Gıda ürünleri, gider kaleminin en tepesinde duruyor. Sonrasında gelen ise FATURALAR. Evde olunduğu için elektrik, su ve doğalgaz sarfiyatı arttıkça arttı. Kiralar birikmeye başladı.

Aylardır diyoruz.

Çözüm çok basit.

Eski listelerde ismi olan uzun yıllardır yardıma muhtaç olan 2,3 Milyon vatandaşa 1.000 TL dağıtmakla olmaz. Artık yeni 2,3 Milyonlar, 5 Milyonlar, 10 Milyonlar korona sonrasında oluştu. Dolayısıyla her haneye sabit bir miktar para verilmeli, ayırt etmeden.

Temel tüketim kalemlerinde, başta gıdada ve enerjide vergiler kaldırılsın. Yıllardır her ay sürekli zam gelen kalemlerde indirimler yapılsın.

Tüm borçlar ve kiralar istisnasız ertelensin.

Haydi bunları yapmıyorsunuz. Be mübarek insanlar bari insanların hanesine fatura göndermeyin.

Bu da yetmiyor, geçtiğimiz ay hükümet evlere öyle bir elektrik faturası gönderdi ki, bırakalım indirim, bırakalım vergi indirimi/iptali, resmen halkın içinde bulunduğu müşkül durumdan yararlanarak bir de kimse anlamaz diye tüm zamanların en fahiş faturaları gönderildi.

Doğalgaz konusunda belediyelere bir destek yok, birim fiyatta indirim yok, vergilerde indirim/iptal yok. Ama yine de muhalefet partisinden birçok belediye su ve doğalgazı paran yoksa ödeme kesmeyeceğiz diyebiliyor. Koskoca hükümet ise hiçbir şey yapmıyor.

Kaynak mı yok? Sarayın bir günlük elektrik faturası ne kadar? Milyonluk faturaları biz ödüyoruz, halk ödüyor.

Kaynak mı yok? Cumhurbaşkanı’nın 13 tane uçağı var. Ya bir ikisini bari satar insan.

Kaynak mı yok? Dedik ki köprü, tünel, otoyol, şehir hastanesi için ücret garantileri var. Şehir hastanesi için bile hasta garantisi var. Geçen akşam tuzu kuru Ersoy Dede hasta garantisi tabirine gülüyor neler buluyorlar ya diyordu. Eğer talimatla gazetecilik yapmayıp okuma yazması olduğunu hatırlasa bunun şartnamelerde yazan bir tabir olduğunu anlardı. Her neyse, ücret garantileri ihalenin verildiği şirketlere ödenmesin bu para halka dağıtılsın dedik 8,3 Milyar ödeme yapılacakken 16,3 Milyar TL’ çıktı ödeme.

Yani kaynak bol istenirse bulunur.

Halkın sadece bir bölümüne ödenecek pul kadar bedeli, evlere dağıtılacak kolonyayı, maskeyi yine halka IBAN vererek ödetmek değildir kaynak.

IBAN’a para yatırmıyorsan vergilerle zorla alırım demek değildir kaynak. Evde oturan halkın en çok harcamalarına bakılıp bunlara ek gümrük vergisi konulması değildir kaynak.

Halk veresiye defterini ödesin, halk maske dağıtsın, halk kolonyanın parasını versin, halk bağış versin.

Halka kim ne versin?

Ekonomik olarak hiçbir şey yapmadınız bari gönderdiğiniz fahiş faturaları ödeyin.

Av. Onur CİNGİL

Yazarın Diğer Yazıları