Barbaros Şansal saldırıya uğradı

Terzi yamağı Barbaros Şansal Sarıyer'de uğradığı kan bağış standında saldırıya uğradı. Şansal uğradığı saldırıyı sosyal medya hesabından "Az önce. Kan bağışı standına uğradığımda , Sarıyer’de dar edilip saldırıya uğradım!" ifadeleriyle anlattı. 

Terzi yamağı Barbaros Şansal Sarıyer’de uğradığı kan bağış standında saldırıya uğradı. Şansal uğradığı saldırıyı sosyal medya hesabından “Az önce. Kan bağışı standına uğradığımda , Sarıyer’de dar edilip saldırıya uğradım!” ifadeleriyle anlattı.

SALDIRI SONRASI İLK AÇIKLAMA

Saldırı sonrası Youtube kanalı Bizim TV’de Gazeteci Orhan Şahin’e konuşan Barbaros Şansal, “Kızılay vatandaştan bedava aldığı kanı parayla satıyor ama bir yandan da abuk subuk sorular sorarak vatandaşı hedef gösteriyor” dedi. Kan bağış standında görevli bir kadın doktorun kendisinden kan alınamayacağını söylediğini belirten Barbaros Şansal, “O arada bir bey hakaret ederek üzerime geldi ve ensemden tutarak yere attı. Sonra ‘Milliyetçiler koşun, burada vatan haini var’ dedi. Ancak sağduyulu vatandaşlar ve yanımdaki arkadaşlar beni oradan aldı. Dirseklerimde hafif sıyrıklar var” dedi.

Şansal, “Suç duyurusunda bulunacak mısınız?” sorusuna ise “Ulusalararası havalimanında linç edilmek için saldırıya uğradım. İki buçuk yılda anca dava açıldı. Suç duyurusunda bulunsam ne olur ki? Cürüm kötüdür ama adaletsizlik cürümden de daha kötüdür. Türkiye Cumhuriyeti halklarının ve yurttaşlarının üzerinde kurdukları faşizan baskılar derhal bitmelidir. Vücut bütünlüğünün dokunulmazlığı, ifade, vicdan ve seyahat özgürlüğü derhal güvence altına alınmalıdır” diye yanıt verdi.

 

Şansal daha önce de havalimanında linç girişimine maruz kalmıştı.

2017 yılbaşı gecesi paylaştığı videoda kullandığı bazı ifadeler nedeniyle hedef haline getirilen Şansal, Kıbrıs’ta gözaltına alınmış, İstanbul’a getirildiği uçaktan inişi sırasında da apronda saldırıya maruz kalmıştı.

Şansal’a saldıranlar arasında Turkish Ground Services (TGS) görevlileri de bulunuyordu.

Ardından Şansal tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ve 56 gün tutuklu kalmıştı. Tutukluluk günlerinde, ‘Makam Odası’ isimli bir kitap yazan Şansal, yaşadıklarını şu sözlerle anlatmıştı:

“Videoya dava açılmadı, video kullanıldı. İki tane tweet var, biri bana ait. Bir de üretilmiş bir tweet var. 31 Aralık tarihli İstanbul yapımı bir tweet… ‘Sünniler katletti Alevileri’ gibi bir şey. Ama 31 Aralık tarihli o. 31 Aralık’ta Reina katliamının olacağını kim bilebilir. Bu üretilmiş şeye cevap olarak videoyu çektim. O cevapta da bir şey yok. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiş olmam için bunun karşılığında silahlanma çağrısı yapmam lazım, cebir şiddet çağrısı yapmam lazım. Ve bu çağrının karşılığında da olayların olup, insanların birbirine girmesi lazım. Adledilen suçun tutuklaması ve hapis cezası da yok. En büyük saçmalık ise, uluslararası havalimanında, Atatürk Havalimanı’nda uçak yolcu doluyken, iniş pistinin başında, silahlı polisler gözaltına almışken, devletin resmi üniformalı çalışanlarınca linç edilmem. O zaten uluslararası hukuk skandalı.

Saldıranlar hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı bir soruşturma açtı ama ne tutuklanan var ne cezalandırılan var. Ne de mahkemeye çıkarılan var. Hiçbir şey yok. Üstünü kapatıyorlar onun da doğal olarak. Yani oradan bir şey çıkmayacak, bunu anlıyoruz. Benim davadan da bir şey çıkmayacak. Duruşma günü 1 Haziran’a verildi. Beni şikayet eden, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği. 3 kişi gösteriyor mahkeme, şikayetçi olarak. Biri 36 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmış, Kandıra Cezaevi’nde yatan taciz, tecavüz, nitelikli dolandırıcılık, gasptan sabıkalı bir adam. Ayın 1’inde dilekçe veriyor. Ben revire gitmek için dilekçe verip bir ay bekledim Silivri’de. Aslında her şey 29 Aralık’ta başlıyor. Bunlar bahane.”

Rusya’dan kritik hamle: Fırkateynler yola çıktı

İdlib’de meydana gelen saldırı sonucu 33 Türk askerinin şehit olması sonrası Rusya’dan kritik bir hamle geldi. Rus Donanması, seyir füzeleri bulunan iki fırkateynin Suriye kıyılarına gönderildiğini açıkladı.

SON DAKİKA… Hatay Valisi’nden yeni açıklama: Şehit sayısı 29’a yükseldi, 36 yaralı var!

Hatay Valisi İdlib'deki saldırıda şehit olan asker sayısının 29'ye yükseldiğini açıkladı. Hastanelerde 36 yaralı var.

Erdoğan İdlib sessizliğini korurken damadı konuştu: Allah ordumuzu muzaffer kılsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'den gelen şehit haberlerinin ardından sessizliğini korurken hükümetten Damat Berat Albayrak'tan tweet geldi.

Reuters: İdlib’de en az 34 Türk askeri hayatını kaybetti

Reuters'ın Britanya merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne dayandırdığı haberine göre İdlib'de en az 34 Türk askeri hayatını kaybetti.

İdlib’teki şehit haberlerinin ardından Erdoğan’dan acil toplantı kararı

Güvenlik zirvesi AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı.
209,096BeğenenlerBeğen
5,087TakipçilerTakip Et