Bana biraz renk ver!

Zeynep Alparslan yazdı...

207,629BeğenenlerBeğen
7,890TakipçilerTakip Et

İzninizle sizi “kırmızı” ile, “mavi” ile “sarı”  ile ve diğer güzel renklerle tanıştırayım. 

Hayatta bir günümüz bir günümüzü tutmaz. Buna bağlı olarak psikolojimiz de hayatın gelişine göre değişkenlik gösterir. E psikoloji sadece canlılara mı özgüdür? Hemen cevap vereyim size. Hayır! Hayatımızı etkileyen renklerin de bir psikolojisi var! 

Kırmızıdan başlayalım. Kırmızı çoğumuzun bildiği gibi aşkın rengidir. Evet; ama başka anlamları da var elbet. Kırmızı heyecanlıdır, güçlüdür, enerji verir, tehlikelidir, sıcaktır ve tutkuludur; negatif olarak ise meydan okur, tehlikelidir, gerer. 

Mavi: güven verir, huzur verir, sadakatlidir,  yeterlidir ve bilgi birikiminden dolayı güçlüdür. Negatif olarak ise soğukluk, kayıtsızlık, çekingenlik, duygu eksikliği, samimiyetsizlik barındırır. 

Sarı, pozitif olarak: mutluluğu, yaratıcılığı, neşeyi, güzel günleri, pozitifliği, iyimserliği, özgüveni, dışa dönüklüğü, duygusal anlamda güçlülüğü, cana yakınlığı yansıtır. Negatif olarak da korkunun, kırılganlığın, depresyonun, endişenin rengidir. 

Gelelim yeşile! Dengenin, armoninin, çevresel farkındalığın, kalitenin, doğanın, iyileşmenin, tazelenmenin, büyümenin ve yükselişin rengidir. Negatif olarak ise, sıkıntının, stagnasyonun, duygusal anlamda zayıflığın psikolojisindedir. 

Turuncu başarının rengidir. Dahası: sosyalliğin, cesaretin, konforun, bereketin, yardımseverliğin rengi tam da bu renk! Negatif olarak yoksunluğu, hüsranı, ciddiyetsizliği, gelişmemişliği yansıtır.

Pembe! Pozitif olarak: içtenliği, tatlılığı, feminenliği, sevgiyi, sakinliği, şefkati yansıtırken; negatif olarak fiziksel zayıflığı, kısıtlamanın, duygusal klostrofobiyi etrafa saçar.

Mor hırslıdır! İnançlılığı, asilliği, maneviyatı, lüksü üstünde taşır. Negatif olarak ise baskıyı, içe dönüklüğü, gerilemeyi  yansıtır.

Siyah mı? Dramatiktir kendisi! Resmi, sofistike ve klastır. Ama bir yandan kederin ve bunalımın da rengi olabiliyor.

Kahverengi ise dayanıklılığı, sağlamlılığı, doğayı, desteği yansıtır. Aynı zamanda da haşin, kasvetli ve eğlenceden yoksun bir renk olarak kendisini yansıtabiliyor.

İşin özü, biz fark etsek de etmesek de renklerin psikolojisi bizleri büyük ölçüde etkiliyor. Gözümüzü açıp bu renkleri iyi analiz ettiğimizde insanların kıyafetlerindeki renk seçimlerinden onların psikolojisine, sanatçıların eserlerinde kullandığı renkleri neden kullandıklarına, pazarlamacıların ve satışçıların renk seçimlerindeki sebeplerine, hatta markaların logolarında kullandığı renklerin altında yatan amaçlara dair ipuçları edinebiliriz.  

Şiddetle öneriyorum ki giyinirken bir rengin herhangi bir olumsuz özelliğini o gün taşıyorsanız o rengi kıyafet seçiminizde kullanmayın. Ama pozitif etkilerinden birini taşıyorsanız giymenizde fayda var derim. Çünkü seçmiş olduğunuz renk, sizin o pozitif özelliğinizi arttıracaktır ve sizi daha iyi yansıtıp iyi hissetirecektir.

Gözlemleyin ve deneyin. Renk diyip geçmeyin!               

   

 

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni kabine listesi haberleri doğru mu?

Sosyal medyada, bu saatler itibariyle en çok paylaşılan liste, yeni kabine listesi....

Enis Berberoğlu’ndan ilk açıklama!

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından yeniden cezaevine girecek olan Enis Berberoğlu'ndan ilk açıklama geldi.

Kılıçdaroğlu’ndan milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında açıklama

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hakkında kesinleşmiş yargı kararı olduğu gerekçesiyle milletvekilliği düşürülen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında açıklama yaptı.

Haftalardır darbe yaygarası yapan AKP Meclis’e Saray darbesi yaptı… Meclis ‘darbeci AKP’ sloganıyla inledi!

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in milletvekillikleri düşürüldü.

CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü

CHP'li Enis Berberoğlu ve HDP'li Leyla Güven ile Musa Farisoğulları hakkındaki mahkeme kararları TBMM Genel Kurulu'nda okundu. Üç ismin milletvekilliği düşürüldü.
207,629BeğenenlerBeğen
7,890TakipçilerTakip Et