Çarşamba / 28 Ekim 2020

Bakanlık, İstanbul Büyükşehir’de yetki tespitini yandaş Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş’e verdi

205,013BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

CHP’ye kaptırdığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sürekli engel çıkaran hükümet, bu kez de sendikal alanda tartışma yaratan ve tepki çeken bir karara imza attı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türk-İş’e bağlı Belediyeİş Sendikası’nı 11 ay beklettikten sonra yetki tespitini Hakİş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’na verdi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre; Kararın açıkça yasaya aykırı olduğunu vurgulayan Belediye-İş Başkanı Nihat Yurdakul, “Bunun adı emek hırsızlığıdır” dedi. Belediye-İş karara karşı dava açacak. Sendikal mevzuat gereği toplusözleşme süreci sendikaların işyerlerinde yetki tespit başvuruları ile başlıyor. Çoğunluğu sağlayan sendikaya tespitin ardından yetki veriliyor.

Sonrasında da yetkiyi alan sendika işveren ile toplusözleşme masasına oturuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’ye geçmesinin ardından sendikalar örgütlenme çalışmalarına hız verdi. Belediye-İş Sendikası, İSTON, İSBAK ve büyükşehirde örgütlendi. Çoğunluğu sağladı. Kültür AŞ, İETT, İSFALT ve İSPARK’ta ise Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’nın çoğunluğu bulunuyor.

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası gereği, İSTON, İSBAK ve büyükşehirde çoğunluğu sağlayan Belediye-İş Sendikası’na bu işyerlerinde yetki tespitinin verilmesi gerekiyordu. Ancak bu yapılmadı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Belediyeİş’in başvurusunu 11 ay beklettikten sonra farklı bir uygulamaya gitti. Her işletme için ayrı ayrı yetki verilmesi gerekirken, bütün işletmelerin hepsi birlikte değerlendirerek Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’na yetki tespiti verildi. Devamında Hizmet-İş, sözleşme için yetki alacak. Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, aynı zamanda Hak-İş’in de başkanı.

‘BAŞKA YERDE ÖRNEĞİ YOK’

Belediye-İş Sendikası Başkanı Nihat Yurdakul, yasanın açık, net olduğunu, her işletmeye ayrı yetki verilmesi gerektiğini vurguladı. Kuruluşundan bugüne İETT’ye ve diğer işletmelere hep ayrı ayrı yetki verildiğine, ayrı ayrı toplusözleşme imzalandığına işaret eden Yurdakul, bir önceki dönemde de bu uygulamanın devam ettiğine dikkat çekti.

Yurdakul’un verdiği bilgiye göre, bakanlık hukuka aykırı kararıyla, kuruluşundan bugüne ayrı toplusözleşme imzalayan İETT’yi, 23 Haziran seçimleri öncesi ayrı ayrı yetki alıp ayrı ayrı toplusözleşme imzalayan İstanbul Büyükşehir, İSPARK, İSTON, İSFALT, İSBAK ve KÜLTÜR A.Ş. işyerlerini aynı yetki tespitine dahil etti. Ankara ve İzmir’de de işletmelere ayrı ayrı yetki verildiğine işaret eden Yurdakul, “Başka hiçbir yerde örneği yok. Bunun ne yasada ne de hukukta karşılığı var. Bu düpedüz vicdansızlıktır. Bunun adı emek hırsızlığıdır. Aylardır gecemizi gündüzümüze kattık, örgütlendik. En küçük yasal boşluğumuz yok” dedi.

ATALAY BELEDİYE-İŞ’TE

Kararın ardından Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Belediye-İş’e gitti. Neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. “Türk-İş yanımızda” diyen Yurdakul, “Bu işçi sınıfına, emeğe yapılan bir saldırıdır. Emekten, doğrudan yana olan herkesin buna karşı çıkması lazım. Yetkiyi kendi adamlarımız dedikleri, kendi sendikamız dedikleri yere veriyorlar. İşverenin, siyasi partinin, iktidarın sendikası mı olur? İşçinin sendikası olur” dedi.

Belediye-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada da yetki tespitinin hukuka aykırı bir şekilde Hizmet-İş’e verildiği belirtilerek, “Boşuna dememişler, ‘tezekten terazinin b.ktan olur dirhemi’” ifadesi kullanıldı.

 

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Mansur Yavaş o sözünü de tuttu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş daha önce çalışan annelere sözü verilen gündüz çocuk bakımevinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda hizmete açılacağını duyurdu.

Vatandaşları ücretsiz araç muayenesi vaadiyle kandırdılar. Yıllık 2 milyon liralık vurgun ortaya çıktı

Ankara merkezli gerçekleşen operasyonda vatandaşları ücretsiz araç muayenesi vaadiyle dolandıran çete çökertildi. Söz konusu çetenin yıllık 2 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıkarken, operasyonda 24 kişi gözaltına alındı.

”Parti içinde Ümit Özdağ’a yönelik şikayet dilekçesi toplama kampanyası başlatıldı”

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, "81 il başkanına denildi ki 'şikayetçi olun'. Böyle bir usul yok. Operasyonu yapan bu partinin en üst mekanizmalarında görev yapan insanlar, İYİ Parti içerisinde" dedi.

Charlie Hebdo’nun Erdoğan karikatürü üzerine Kültür Bakan Yardımcısı Çam’dan küfür

Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Charlie Hebdo dergisine tepkisini Fransızca küfür paylaşarak gösterdi.

Akşener’den Erdoğan’a ‘keyif çayı’ tepkisi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Grup Toplantısı'nda konuştu.