Bakan Toto’da bugün: Kim gidiyor, kim kalıyor?

Deniz Zeyrek, güvenilir olduğunu iddia ettiği bir gazeteci arkadaşından aldığı kulis bilgilerini aktardı.

207,714BeğenenlerBeğen
7,872TakipçilerTakip Et

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek bugünkü “Sen bildiğin yolda devam et” başlıklı yazısında, “Yıldırım, ilk değişiklikte Beştepe’ye taşınacak ve Erdoğan’ın sağ kolu olacak. ” dedi.

Zeyrek yazısında kalan ve giden bakanları da açıkladı.

DENİZ ZEYREK’iN YAZISINDAN O BÖLÜM ŞÖYLE:

31 Mart yerel seçimleri ile 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul seçimleri sonrasında “kabine revizyonu” kaçınılmaz olarak gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın New York seyahatinden döner dönmez kabinesini “kısmen yenileyip, kısmen güçlendireceği” konuşuluyor.

Hal böyle olunca da bakanlıklar konusunda yoğun bir “dedikodu trafiği” yaşanıyor. Her zaman olduğu gibi “kim gider kim kalır” toto oynanıyor.

Bugünlerde “whatsapp haber ajansı”ndan en fazla gelen seri mesaj şu:
“Binali Yıldırım Başkan Yardımcısı olacak. Kültür/Turizm, Milli Eğitim, Sağlık ve Tarım bakanları kesin gidecek. Ekonomi Bakanı ortada. İçişleri, Savunma, Adalet bakanları kalıyor.”

Bu mesajı son gönderen “kulağı delik” diyebileceğim, söyledikleri bazen çıkan eski bir gazeteci arkadaşım oldu. Sonra aramızda şöyle bir diyalog gelişti:

– Kim diyor?
– Eski bir kaynağım.
– Çok eski galiba
– Evet ama etkin.
Bu tür listelere hiç itibar etmedim (çünkü geçmişte yapılan değişikliklerde bu tür listelerin tutma oranı çok düşük çıktı). Ancak, Ankara’yı yakından izleyen bir gazeteci olarak bu son mesajda da “genel beklentiyi” yansıtan detaylar olduğunu görüyorum.

Bunların ilki, Binali Yıldırım ile ilgili olan bölüm. Yıldırım, ilk değişiklikte Beştepe’ye taşınacak ve Erdoğan’ın sağ kolu olacak. Bazıları Yıldırım’ın Fuat Oktay’ın yerine geleceğini iddia ediyor ama benim gözlemim farklı. Başbakanlık Müsteşarlığı görevinden geldiği Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevini, yeni sistemin “devlet ayağı” olarak yürüten Oktay’ın görevine devam edeceğini düşünüyorum. Yeni sistemin sorunlarıyla, bürokrasiden kaynaklanan uyumsuzlukları içeren raporu son derece objektifti ve bu sorunların giderilmesi konusunda Erdoğan, Oktay’ın birikiminden yararlanmayı tercih edecektir.

İkinci “genel beklenti” ise İçişleri, Savunma ve Adalet bakanlarının kalacağı beklentisi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu üç bakanlığı “terörle mücadele” gibi konularda olmazsa olmaz görüyor ve uyum arıyor.
Hem AK Parti’de hem Beştepe’de, “bazı kesimler, olası bir kabine değişikliğinde o bakanlar (Adalet, İçişleri, Savunma) kabine dışında kalsın diye değişik yollara/yöntemlere başvuruyor” görüşü hakim.

Peki, böyle bir ayrışma varsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi tarafta durur?
Örneğin, FETÖ ile mücadelede yetersiz kaldığı ima edilen Abdulhamit Gül’ün mü, yoksa Gül’ün “maklubeye kaşık sallayanlar” diyerek meydan okuduğu suçlayıcıların mı?
Dün bu konuyla ilgili üç görüşme yaptım ve şu bilgiye ulaştım:
“Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargı tartışmaları ve iddialar konusunda hem Adalet Bakanı Gül’den hem başka kaynaklardan çok detaylı bilgiler aldı ve Gül’e ‘sen bildiğin yolda yürü’ diyerek destek verdi.”

Gül’ün, kendisine yönelen salvolara karşı “net ve sert” bir tavır ortaya koymasını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği bu desteğe bağlayabiliriz.
Merak ettiğim şey şu: Gül ve diğer bazı bakanlara yönelik kampanya Erdoğan’ın bakanlarına verdiği desteğine rağmen sürecek mi?
Bekleyip göreceğiz.

loading...

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Muharrem İnce’den yeni mesaj: Korkmuyorum siz de korkmayın

Erdoğan'ın konuşması nedeniyle Haber Global'de sözü kesilen Muharrem İnce, sosyal medya hesabından bir mesaj daha paylaştı.

Son seçim anketi: Erdoğan bir sonraki seçimi kaybedecek

Avrasya Araştırma Şirketi’nin yaptığı yeni araştırmaya göre olası bir seçimde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a oy vereceklerin oranı yüzde 39 düzeyinde kalacak.

Muharrem İnce’den yandaş yayıncılığa tarihi ders: Türkiye bu faşist düzenden kurtulacak

CHP’li Muharrem İnce, kendisinin konuk olduğu programın bölünerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarının canlı olarak verilmesine tepki göstererek canlı yayını terk etti.

Erdoğan: Dünyanın dört bir yanından heyetler ülkemizi ziyaret ediyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreninde konuştu.

Meclis’teki tek sosyalist partinin başkanı net konuştu, AKP’nin sonunu açıkladı!

'Atakan Sönmez'le Satır Arası' programına konuk olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, artan polis şiddetinden, erken seçim tartışmalarına, ittifak söylentilerinden yeni partilere kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.
207,714BeğenenlerBeğen
7,872TakipçilerTakip Et