Bakan Soylu’dan o ilanla ilgili çok sert açıklama: “Neyin altına imza attığınızın farkında mısınız”

Aralarında ünlü sanatçılar, yönetmenler ve yazarların da bulunduğu isimler, 111 gündür açlık grevinde olan tutuklu akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için yetkililere çağrı yaptı. İçişleri Bakanı Soylu ise yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

Aralarında Ataol Behramoğlu, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Barış Pirhasan, Edip Akbayram, Elif Şafak, Ercan Kesal, Ferzan Özpetek, Gülriz Suriri, Hale Soygazi, Halil Ergün, Hasibe Eren, Hayko Cepkin, Halil Ergün, Levent Üzümcü, Lale Mansur, Latife Tekin, Meltem Cumbul, Murathan Mungan, Müjde Ar, Müjdat Gezen, Nejat Yavaşoğulları, Rutkay Aziz, Selçuk Yöntem, Sabahat Akkiraz, Sıla Gençoğlu, Sevinç Erbulak, Suavi, Şevket Çoruh, Tolga Sağ, Tilbe Saran, Zeynep Tanbay, Zülfü Livaneli ve Zuhal Olcay’ın da aralarında bulunduğu 111 isim 111 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir açıklama yayınlandı.

Açıklamada şöyle denildi: “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, OHAL kararnamesi ile işten atılan beş bin akademisyen, elli bin öğretmen ve yüz elli bin çalışandan yalnızca ikisi. İşe geri dönme talebiyle açlık grevine gittikleri için cezaevine atıldılar 111 gündür açlar. Nuriye ve Semih ölmesin. Çalışma hakları geri verilsin. Okullarına dönebilmeleri ve hayatlarına devam edebilmeleri için devletin gereken adımları atmasını istiyoruz. Adalet ve demokrasi bunu gerektirir.”

SOYLU’DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise ilanla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “DHKP-C üyesi iki terör örgütü üyesine hamilik! Bugün bir takım gazetelerdeki ilan ile ilgili…” notunu düştü ve şu ifadeleri kullandı:

“Bugün bir takım gazetelerde DHKP-C terör örgütünün talimatlarına eksiksiz uyan, bu örgütün mensupları için, gerçekleri saptırarak ilan verenler. Başınıza gelen en ufak olayda yardım istediğiniz polisin bilgisine, istihbaratına ve tespitlerine güvenmiyorsunuz, savcılara ve hakimlere de güvenmiyorsunuz ancak terör örgütü üyelerine güveniniz sonsuz!

Hepimizin devletini terör örgütü karşısında hareketsiz ve etkisiz hale getirmek, suçlu göstermek için yola çıkanlar…

Neyin altına imza attığınızın farkında mısınız?

Peki terör örgütlerine cesaret vermek için bu ilanı yayınlayanlar?”

Son Haberler