Bahçeli: Eski sisteme dönelim diyenler ‘FETÖ’ ile irtibatlıdır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, birinci yılını dolduran ve AKP’lilerin de yüksek sesle gündeme getirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, birinci yılını dolduran ve AKP’lilerin de yüksek sesle gündeme getirdiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

Kastamonu’da konuşan Bahçeli’nin hedefinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da vardı.

Parlamenter sisteme dönelim diyenleri “FETÖ ile irtibatlı” olmakla suçlayan Bahçeli, şunları söyledi: “Eski sistemden medet umanların PKK’ya diyet borçları bulunmaktadır. Bunlar ikiyüzlüdür. Kalpleri mühürlüdür. Zihniyetleri haciz altındadır. CHP Genel Başkanı’nın bir yanda Amerika tipi başkanlık sistemini önerip, diğer yanda parlamenter sisteme vurgu yapması kurnazlıktır, kumpastır, tuzaktır. Eski sistem darbelere kucak açmadı mı? Eski sistem ekonomik krizlere, sert kutuplaşmalara kapı aralamadı mı? Hangi dönem huzur gördük? Koalisyon tartışmaları ülkemizin gelecek ümitlerini tahrip etmedi mi? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni karalamaya tevessül edenler, gerilim dilinden nemalanan art niyetli oluşumlardır.”

Sistemin bir yılını doldurduğunu ve her sistemde olduğu gibi aksayan yönlerinin olabileceğini ifade eden Bahçeli, “Önemli olan dürüst bir vicdan eşliğinde yeni sistemin daha etkin olması için yapılması gereken her neyse onu gündeme almaktır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin geliştirilmesine destek vereceğiz” dedi.

“15 Temmuz darbe girişimi”ne ilişkin de konuşan Bahçeli, şöyle devam etti:

“FETÖ ile mücadele sonuna kadar sürdürülmelidir. Bu konuda ihmal, hoşgörü olamaz. Elbette mücadele hukuk ve adaletle yapılmalıdır. Sağlam veriler, sağlıklı dayanaklar ve hukuki sınırlar çerçevesinde tespit edilen kim varsa haklarında gereken adli işlemler yapılmalıdır. 15 Temmuz’da bize acımadılar, biz de onlara adalet içinde acımayacağız. FETÖ’nün kripto damarı, geride kalan kalıntıları nereye kadar uzanıyorsa uzansın, kesilip atılmalıdır.”

Son Haberler