‘Babacan istifasının artçıları var’

AKP’li küskünlerden Ali Babacan’ın kurucusu olduğu partiden istifa etmesi ve yeni parti kurma sinyalini resmen vermesi gündemdeki yerini koruyor.

207,611BeğenenlerBeğen
7,892TakipçilerTakip Et

AKP’li küskünlerden Ali Babacan’ın kurucusu olduğu partiden istifa etmesi ve yeni parti kurma sinyalini resmen vermesi gündemdeki yerini koruyor.

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu bugünkü yazısında Ali Babacan’ın Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden alınmasının ardından AKP’den istifa ettiğine dikkat çekiyor.

Babacan’ın AKP’nin kuruluş değerlerinden ayrılmasına tepki gösterdiğini ifade eden Uğuroğlu, “AKP’nin son 3 -4 yıldır başarısız ekonomi politikası sonucunda milleti geçim sıkıntısına, işsizliğe, fakirliğe ve açlığa mahkum etmesine tepkidir. Kuvvetler ayrımını yok eden, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine tepkidir. Partili cumhurbaşkanına tepkidir. ‘Tek Adam’ yönetim tarzına tepkidir. Saray siyasetine tepkidir” diyor.

Uğuroğlu, 2001 yılında Refah Partisi’nden kopan Abdullah Gül ve Erdoğan’ın AKP’yi kuruluş ve iktidara taşıyış şartlarının çok daha ağırının bugün yaşandığına dikkat çekiyor.

Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun AKP içindeki çöküşü gördüklerini belirten Uğuroğlu, Babacan’ın yakın kadrosunda bulunan iki kişiyle yaptığı görüşmeyi aktarıyor. Görüştükleri kişiler Babacan istifasının artçılarının olacağını, yeni partiye geçecekler arasında mevcut AKP’li vekillerin de olduğunu söylüyorlar.

Uğuroğlu’nun yazısının ilgili bölümü şöyle:

“‘Sıcak yaz ayları AKP için çok sıcak geçecek. Hiç acelemiz yok. AK Partililer küçümsüyorlar ama çuval dolu mu boş mu görecekler. Ahde vefa siyasette önemlidir ama daha da önemlisi liyakattir, kariyerdir. Bu istifanın artçıları var. Babacan yalnız değildir….’

Sordum: Milletvekili var mı?

‘Evet, Mevcut Milletvekilleri de var AKP’nin kuruculardan isimlerde var. Eski bakan ve milletvekilleri de, eski ve mevcut bürokratlar da var. Ancak istifaları konusunda yol haritası kesinleşmiş değil’ diye yanıt verirken şu espriyi de yaptılar: ‘Saray kısa dönemde birçok yeni makam ihdas etmek zorunda kalacak…’”

loading...

Ahmet Hakan’dan aç-kapa rezaletini aklama yazısı: Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye

İktidarın bile tam olarak açıklayamadığı sokağa çıkma skandalını aklamaya çalışan Ahmet Hakan, yaşanan 48 saatin hikayesini, 'Biliyorum, bazılarını kesmeyecek bu hikâye' diye kaleme aldı.

Bu iki fotoğraf siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak

Bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.

Öztrak’tan kritik sorulara yanıt… CHP Meclis’ten çekilecek mi? Süleyman Soylu’ya ne olacak?

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın Süleyman Soylu’ya attığı golün ardından Davutoğlu’ndan altın vuruş!

AKP'den ayrılarak Gelecek Partisi'ni kuran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, tutarsız kararların ardından "Bu bir yönetim krizi değilse, nedir?" sorusunu yöneltti. 

Deniz Zeyrek’ten bomba iddia: Süleyman Soylu’nun yerine gelecek ismi açıkladı

Gazeteci Deniz Zeyrek, olası bir kabine değişikliğinde Süleyman Soylu'nun İçişleri Bakanlığı görevinden alınması halinde yerine Hakan Fidan'ın gelebileceğini yazdı.
207,611BeğenenlerBeğen
7,892TakipçilerTakip Et