Aysel Tekerek’ten iktidara hatırlatma: Sükut ikrardan gelir

TKH Genel Başkanı Aysel Tekerek, "Siyasi iktidar mensupları ve cumhur ittifakı bileşenleri tüm yaşananları sessizlikle geçiştirme politikasını benimsemiş görünüyorlar. Ancak kendilerine bir atasözünü hatırlatıyoruz: Sükut ikrardan gelir" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Komünist Hareketi’nin (TKH) haftalık basın toplantısı TKH Genel Başkanı Aysel Tekerek’in katılımıyla gerçekleşti.

TKH YouTube kanalı ve Facebook-Twitter hesaplarından canlı olarak yayınlanan basın toplantısında Tekerek, “Siyasi iktidar mensupları ve cumhur ittifakı bileşenleri tüm yaşananları sessizlikle geçiştirme politikasını benimsemiş görünüyorlar. Ancak kendilerine bir atasözünü hatırlatıyoruz: Sükut ikrardan gelir” diyerek, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“ORTAYA ATILAN İDDİALAR KONUSUNDA KİMSEDEN SES ÇIKMIYOR”

Tekerek organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşalarına ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye bir diğer yandan ülkücü ve AKP destekçisi bir mafyanın ortaya attığı iddialar ile çalkalanmaya devam ediyor. Bir kısmı geçmişte de basına ve kamuoyuna yansımış olan bu olaylar zinciri ülkemizin nasıl bir pisliğin içerisine yuvarlandığının en temel göstergelerinden bir tanesi.

Ortaya atılan iddialar konusunda kimseden ses çıkmıyor, ne yargı katından ne de başka devletin denetleyici kurumlarından ortaya atılan iddialar ile ilgili bir girişim bulunmuyor.

Ülkemizi sömürü cennetine çevirenler, emekçilerin aşına ekmeğine göz koyanlar, emperyalizmin ve kapitalizmin bizlere taktığı boyunduruğun her geçen gün daha da sıkılmasına ortak olanlar, pandemi fırsatçıları, siyasi iktidar mensupları ve cumhur ittifakı bileşenleri tüm yaşananları sessizlikle geçiştirme politikasını benimsemiş görünüyorlar.

Ancak kendilerine bir atasözünü hatırlatıyoruz: Sükut ikrardan gelir.”

“SERMAYE DÜZENİ BİR ÇIKAR DÜZENİDİR”

Tekerek, başkanlık rejiminin yaşadığı krize değinerek şunları kaydetti:

“Yeni rejim dediler… Hızlı karar alma, istikrar ve güçlü iktidar dediler.

Türkiye ekonomik istikrarsızlıkta zirvede ve siyasal krizler yaşayan bir ülke durumundadır. 2001 krizini biz bitirdik diyerek iktidara gelenler, geçmişte siyasal istikrar yoktu diyerek kendi iktidarlarını meşrulaştırmaya çalışanların ülkeyi getirdiği nokta bellidir.

Güçlü iktidar ve başkanlık sistemi diye ortaya attıkları yalanın pulları ise dökülmüştür. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her türlü gücü elinde toplamasına rağmen yeniden koalisyon iktidarı gibi bir dönemden geçiyor olmamızın nedenleri ortadadır.

Sermaye düzeni bir çıkar düzenidir. Patronundan, yandaşına, düzen siyasetçisinden mafyasına ve çetesine kadar herkes bu çıkar düzeninin bir parçasıdır. Şimdi pastaları küçüldüğü için ortaya çıkan çıkar çatışmasının emekçilerin tepesine çökmesine izin verilmemelidir.

“TÜRKİYE EMPERYALİZMİN BEKÇİSİ DEĞİLDİR”

Türk askerinin Afganistan’dan çekilmesi gerektiğini vurgulayan Tekerek şunları söyledi:

“Türk askerinin Afganistan’da ne işi vardır? Türkiye emperyalizmin bekçisi değildir.

Türkiye’nin Afganistan’daki askeri varlığının ülke çıkarları ile uzaktan yakında ilgisi bulunmamaktadır.

Askerlerimiz bir an önce geri çekilmeli, NATO’dan çıkılmalıdır. Ülkeyi yönetememe seviyesine gelen AKP iktidarının çareyi dış politikadaki ve askeri araçlarla araması ve belki de buradan ekonomik çıkar arayışına giriyor olması şaşırtıcı değildir.”

“ORAK ÇEKİÇLİ AMBLEM ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLERDE SEÇİM PUSULASINDA YER ALACAK”

Türkiye Komünist Hareketi’nin seçim örgütlenmesini tamamladığını hatırlatan Tekerek, yurttaşlara şu çağrıda bulundu:

“Bugün Türkiye’deki sömürü düzenini, işbirlikçiliği, laikliğin ayaklar altına alınmasını, baskıcı rejimi karşına alacak ve mücadele edecek sol, sosyalist bir birikim bulunmaktadır. Bu açıdan önümüzdeki dönem gericiliğe,  emperyalizme , sömürüye ve tek adam yönetimine karşı bu sol, sosyalist birikimin sesinin daha fazla yükseleceğine dair güvenimiz tamdır.

Bu düzene mahkum değiliz. Yağma, talan ve mafya düzeninin alternatifi var.

Bizi yönetenlere mahkum değiliz. Bu ülkeyi emekçiler eşit ve adil bir şekilde daha iyi yönetir. Üreten biziz, yöneten de bizler olmalıyız.

Patronlara mahkum değiliz. Patronların düzeni olmazsa israf da, hırsızlık da, yolsuzluk da, yağma da biter.

Türkiye Komünist Hareketi olarak bizler bu değerleri savunuyoruz. Emek, laiklik, bağımsızlık, eşitlik, özgürlük ve sosyalizm.

İşte bu değerleri temsil eden orak çekiçli amblem önümüzdeki seçimlerde seçim pusulasında yer alacaktır. Türkiye’deki komünist hareketi temsil iddiasıyla yola çıkan partimiz Türkiye çapında 42 ilde resmi örgütlenmesini ve il-ilçe kongrelerini tamamlamıştır.

Partimizin tüm Türkiye’de örgütlenmesi devam ediyor. Kalbi sosyalizmden yana atan, bu düzeni değiştirmek isteyen tüm emekçi kardeşlerimizi, kadınları, gençleri partimize katılmaya davet ediyoruz.”

“FABRİKALAR, TARLALAR, SİYASİ İKTİDAR HER ŞEY EMEĞİN OLACAK”

Tekerek tüm Türkiye’de hakları için mücadele eden işçileri selamlayarak şunları kaydetti:

“Bundan aylar önce haklarının verileceği söylenen ama hiçbir adım atılmayan Somalı maden işçileri, farklı sendikalara üye olan ve hakları için mücadele eden Baldur metal işçileri, Nedex petrokimya işçileri, Bel Karper ve Adkotürk gıda işçilerinin ve Adıyamanlı tütün üreticilerinin yanındayız.

Unutmayalım: fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacaktır.”

Son Haberler