Çarşamba / 28 Ekim 2020

AYM’de ‘ışıklar yanıyor’ tweetinin atıldığı gece neler olduğu ortaya çıktı

205,013BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Yerel mahkemenin Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararını tanımamasının ardından AYM Üyesi Engin Yıldırım, AYM binasının ışıklarının yandığı fotoğrafı sosyal medya hesabından Işıklar yanıyor diye paylaştı.

Bu paylaşımın darbe çağrısıyla ilişkilendirildi. Olaya İçişleri Bakanlığı da yaptığı paylaşımla dahil oldu.

Habertürk yazarı Kemal Öztürk Engin Yıldırım’ın o tweeti nasıl attığını “Anayasa Mahkemesi’nde o gece ne oldu?” başlıklı yazısında anlattı.

Öztürk şunları aktardı:

Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım, 13 Ekim Salı akşamı her zamanki gibi mahkeme bahçesinde yürüyüş yapıyordu.

O gün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında aldığı yeniden yargılanma kararını tanımadığını duyurmuş, tüm yüksek mahkeme üyeleri gibi Engin Yıldırım’ı da şaşkına çevirmişti.

Başkan Zühtü Arslan 14 Ekim Çarşamba günü akşamı bu konuyu görüşmek üzere tüm üyeleri toplantıya davet etmişti.

Toplantıya olağanüstü bir anlam yüklense de, aslında ikinci defa olan bu aykırı tutuma karşı ne yapılmasını gerektiğini istişare etmeyi amaçlıyordu başkan.

Yüksek mahkemenin daha önce de Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında verdiği yeniden yargılanma kararına benzer şekilde uyulmamıştı.

HAYATININ EN BÜYÜK HATASINI YAPTI
Engin Yıldırım tüm bunlardan dolayı içinde taşıdığı tepkiyi Çarşamba günü toplanacak genel kurulda dile getirmeyi düşünürken, yürüyüş esnasında aniden ışıkları yanan mahkeme binasını gördü ve o an zihninde başka bir ışık yandı. Binanın fotoğrafını çekti ve paylaştı.

Hayatının en büyük hatasını yaptığını o an fark etmedi ama anlaması da uzun sürmedi.

Paylaşımı gören gazeteciler, sosyal medya kullanıcıları da şaşırdı ve onların kafasında başka bir ışık yandı.

Bu ışık, “genel kurmayın ışıkları yanıyor” diye kodlanmış, karanlık dönemlerin darbe çağırışımı yapan mesajıydı.

O andan itibaren tüm sosyal medya ve geleneksel medya bu paylaşıma odaklandı. Engin Yıldırım hayatının hatasını yaptığını o an anladı ama iş işten geçmişti artık.

GENEL KURULDA ÜYELERİN TEPKİLERİ
14 Ekim Çarşamba akşam saatlerinde Anayasa Mahkemesi genel kurulu işte bu gerginlikle toplantıya başladı. Asıl yerel mahkemenin yüksek mahkemeye direnme kararı konuşulacakken, Engin Yıldırım’ın paylaşımıyla başlayan tartışma ana gündem maddesi oldu.

Toplantının hemen başında Engin Yıldırım söz aldı. Yaptığı şeyin yanlışlığını kabul etti, niyetinin yüksek mahkeme kararına uymadığını açıklayan 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne karşı duyduğu tepkiyi, ‘Anayasa Mahkemesi çalışıyor’ diyerek tepki göstermek olduğunu açıkladı.

Üyeler bu açıklamaya tepki gösterdi ve mahkemenin saygınlığını zedeleyen bir durum oluştuğunu söylediler. Yıldırım yaptığı hatayı kabul ettiğini, bu açıklamanın farklı yerlere çekilebileceğini düşünmesi gerektiğini, ancak basiretinin bağlandığını söyledi. Ancak medyada yoğunlaşan, darbe imasını ve FETÖ’cü iddialarını asla kabul etmediğini, bunu hakaret sayacağını söyledi.

Üyelerin neredeyse tamamı yapılan şeyin büyük hata olduğu konusunda görüş birliğine vardılar. Yine büyük çoğunluğu bunun bir disiplin soruşturması gerektiğini söylediler. Bazı üyelerin daha sert tutum içinde olduğu gözlendi.

Ancak tüm üyeler bu paylaşımın bir darbe çağrışımı olduğu fikrine katılmadı.

ENGİN YILDIRIM HAKKINDA DİSİPLİN SORUŞTURULMASI AÇILACAK
Engin Yıldırım yaptığı hatanın bir disiplin soruşturması gerektiğini kendisi de kabul etti ve mahkemenin vereceği kararı uygulayacağını söyledi.

Toplantıda daha sonra ikinci kez yüksek mahkemenin kararını uygulamayan yerel mahkemenin durumu konuşuldu. Bunun neden olabileceği hukuki kaotik ortam üzerinde duruldu. Ancak bu konuda herhangi bir yaptırım imkanı olmadığı da açıktı.

Ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin konu edinildiği siyasi tartışmalar ele alındı. Bu konuda Başkan Zühtü Arslan’ın yürütme erkiyle kendi iletişim kanalları üzerinden görüşmeler yapması ve erkler arasındaki tansiyonun düşürülmesi için temas kurulması konuşuldu.

Sonuç olarak, önümüzdeki hafta Engin Yıldırım hakkında bir disiplin soruşturması açılacak. Soruşturma sonucunda üç ihtimal var:

1. Uyarı

2. Kınama

3. Üyelikten çekilmeye davet.

Genel hava, kınama ya da uyarı cezası verilmesi yönünde.

Diğer konularda Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’la Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yakın zamanda bir görüşme olacak.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Mansur Yavaş o sözünü de tuttu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş daha önce çalışan annelere sözü verilen gündüz çocuk bakımevinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda hizmete açılacağını duyurdu.

Akşener’den Erdoğan’a ‘keyif çayı’ tepkisi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Grup Toplantısı'nda konuştu.

Charlie Hebdo’nun Erdoğan karikatürü üzerine Kültür Bakan Yardımcısı Çam’dan küfür

Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam, Charlie Hebdo dergisine tepkisini Fransızca küfür paylaşarak gösterdi.

Galatasaray için tweet atan spor menajeri Serdar Bilican gözaltına alındı

Spor menajeri Serdar Bilican, 2019 yılında Galatasaray ile ilgili söylediği sözlerden dolayı Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındığını açıkladı.

Vatandaşları ücretsiz araç muayenesi vaadiyle kandırdılar. Yıllık 2 milyon liralık vurgun ortaya çıktı

Ankara merkezli gerçekleşen operasyonda vatandaşları ücretsiz araç muayenesi vaadiyle dolandıran çete çökertildi. Söz konusu çetenin yıllık 2 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıkarken, operasyonda 24 kişi gözaltına alındı.