Avusturya-Türkiye hattında çok tuhaf bir şantaj

Avusturya ile Türkiye arasındaki bir “ekonomik şantaj” haberi, yeni sorular ortaya çıkardı. Red Bull'a şantaj yapıldığı iddialarını içeren haberin yayımlanmasından bu yana neredese bir hafta geçmesine rağmen Türk medyasına hiç düşmemesi, özellikle dikkat çekti.

Avusturya’nın önde gelen medya kuruluşu “Österreich”, Avrupa’nın en büyük markalarından Red Bull ile Türk siyaseti, PKK, iş dünyası, mafya ve istihbarat çevrelerini doğrudan içine alan bir “şantaj haberi” yayımladı. Österreich’ın internet sitesinde de yayımlanmasının üzerinden 6 gün geçmesine rağmen Türk medyasında hiç yankılanmayan bu haber, birçok çevreye göre, uluslararası nitelikli bir buzdağının sadece görünen kısmını içeriyor. Bu skandal ilişkiler içinde AKP, AKP’nin finansörlerinden “Z.”, dünyaca ünlü bir içecek şirketi Red Bull ve PKK ile ilgili iddialar dikkat çekiyor.

“Österreich”ın haberinde Avusturya merkezli ve uluslararası alanda güçlü bir şirket olan Red Bull’un, Türkiye’deki faaliyetleri çerçevesinde PKK’ya büyük ödemeler yaptığı ve bu ilişkilerin belgelendiği iddialarına yer verildi.

Ancak haberde söz konusu belgelerin sahte olduğu ileri sürüldü. Olayın içinde “AKP’nin finans sorumlusu” olduğu belirtilen ve soyadının başharfi “Z.” olarak verilen önemli bir isim de bulunuyor.

Tamamen ticari bir temelde geliştiği gözlenen bu sürtüşmeye, Avusturya siyaseti ve istihbaratından bazı isimlerin de karıştığı anlaşılıyor. Haberi yorumlayan bazı gözlemciler, haberdeki bu rumuzun arkasında Cüneyt Zapsu’nun bulunabileceğini hatırlattılar.

OLAY VE “ÖSTERREİCH” GAZETESİ

Österreich gazetesinin 3 Kasım tarihli “Mega şirket Red Bull’a şantaj” başlıklı haberine göre, Red Bull’un Türkiye eski genel müdürü, şirket merkezine şantaj yaparak 17 milyon 700 bin avro para ve 5 yıl boyunca da her ay 30 bin avroluk bir ödeme yapılmasını istedi. Haberde, soyadının başharfi “F.” olarak verilen eski Red Bull yöneticisinin arkasında AKP’nin finans sorumlusu olduğu ileri sürülen “Z.”nin bulunduğu kaydedildi.

Habere göre, eski yönetici, şirketin yıllarca PKK terör örgütüne yüklü ödemeler yaptığını ve bunların belgelendiğini ileri sürdü. Ancak haberde bu belgelerin sahte olduğunun belirtilmesi, dikkat çekti.

Ankara, Red Bull merkezi Fuschl ve Viyana’da geçtiği ileri sürülen skandal “polisiyenin”, bir “hakemlik” dava konusu olarak İsviçre’deki Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Heyeti’nin önünde bulunduğu belirtildi. Uzlaşma arayan şirketin bu süreçte elini güçlendirmek için, Avusturya’nın Ankara’daki askeri ateşesi aracılığıyla 2012 yazında bölgede görevli bir Avusturya istihbarat servisi (BVT-Anayasayı Koruma ve Terörizmle Mücadele Federal Dairesi) ajanıyla temasa geçtiği belirtildi. Habere göre, uzun yıllardır istihbaratçı olarak çalışan bu “ajan”, Red Bull’un Türkiye eski müdürü “F.” hakkında bilgi topladı. Bu bilgiler arasında “F.”nin arkasında “AKP Mali İşler Şefi Z.”nin bulunduğu iddiası da yer alıyordu.

Haberde Red Bull’un karşısında AKP ve Recep Tayyip Erdoğan gibi çok güçlü hasımlar bulunduğuna dikkat çekildi ve “gizli belgelerde Red Bull’dan 17,7 milyon avro talep edildiği” vurgulandı.

“Z.” ve “F.”: RED BULL BİTER!

Österreich’ın haberinde birçok iddiaya yer verildi. Buna göre, “Türkiye’de önemli bir nüfuza sahip olan AKP Mali İşler Başkanı Z.” kısa süre sonra “BVT memuru” ile görüştü ve şirketin bu ödemeyi yapmaması durumunda Red Bull’u “yok etmekle” tehdit etti. Bu arada eski genel müdür “F.”, eğer bir anlaşmaya varılmazsa, Red Bull’un “gümrük ve vergi mevzuatı ile ilgili sorunlar” yaşayacağını da hatırlattı. Avusturyalı istihbaratçı bunun üzerine ayrıntılı bir rapor hazırladı ve bu raporu “usullere aykırı olarak, Red Bull’un Fuschl’da bulunan genel merkezine bizzat teslim etti.”

Österreich’ın haberine göre, Red Bull sahte e-postaları ağır bir yük olarak görmekteydi ve başında bir sorun daha vardı. Ocak ayı ortasında görülmesi planlanan tahkim davasında tanıklık etmesi öngörülen BVT görevlisi tanıklık yapmayı kabul etmedi. Bu hiç mantıksız değildi. Çünkü böylece deşifre olacaktı ve ayrıca istihbarat çalışanı olarak bir hukuk davasıyla yakından uzaktan ilgisi olmasını istemiyordu. Gazetenin haberinde şöyle denildi:

“Bu durumda Red Bull siyasi çevrelere başvurdu. Dönemin ÖVP Meclis Grubu Başkanı Karlheinz Kopf, ÖSTERREICH gazetesinin elinde bulunan 14 Aralık 2012 tarihli dosya belgelerine göre, İçişleri Bakanlığı Başdanışmanı Michael Kloibmüller nezdinde girişimde bulunarak BVT görevlisinin İsviçre’deki tahkim davasında tanıklık yapmasını sağlamaya çalıştı. BVT’deki bir diğer tanık, Michael Spindelegger’in de Mateschitz’e ait şirket için harekete geçtiğini aktardı. ÖSTERREICH gazetesinin sorularını yanıtlayan Red Bull yönetimi, siyasi çevrelerden yardım talep ettiklerini yalanlamadı ve ‘Türkiye’deki çıkarlarımızı korumak adına, içişleri bakanlığı ve parlamentonun temsilcilerini bilgilendirmemiz zorunluydu’ dedi.

Başdanışman Michael Kloibmüller, 16 Ocak 2013 saat 09.30’da BVT görevlisinin “Red Bull olayı” ile ilgili rapor vermek üzere Ankara’dan gelmesini emretti. Görüşme 35 dakika sürdü ve BVT görevlisi kısa bir süre sonra ‘güvenlik nedeniyle’ Türkiye’den çekildi…”

Österreich gazetesi, Red Bull’un İsviçre’deki tahkim davasını ve Türkiye’deki davayı kazandığını, ancak konuyla ilgili başka davaların halen devam etmekte olduğunu kaydederken, bazı gözlemciler, bu bilginin gerçeği tam yansıtmadığını ileri sürdü.

HALKWEB-FRANKFURT/VİYANA

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok okunan haberler

6 kişinin tecavüzüne uğrayan 13 yaşındaki çocuk intihar etti

Tayland’da, 13 yaşında olan ve 6 kişinin tecavüzüne uğrayan kız çocuğu, kendisine ait Facebook hesabında üst üste mesajlar paylaştıktan sonra intihar etti.

İslamcı sosyete yine şatafatıyla gündemde: Londra’dan gelen Tubiş’e hoş geldin partisi

Türkiye Büşra Nur Çalar'ın şatafatlı hayatına odaklanmışken, bir görüntü daha sosyal medyanın gündeminde. 'Londra'dan gelen Tubiş'e hoş geldin partisi...' AKP aday adayı olan Ahu Kalfa'nın partisi gündeme bomba gibi düştü.

“Ya o CHP’li siyasetçinin siyasi hayatı bitecek, ya da Rahmi Turan’ın gazeteciliği”

Gazeteci,Yazar Gürkan Hacır, sosyal medya hesabından Rahmi Turan'ın 'Saray'a giden CHP'li iddialarını yorumladı.

Türkiye’nin en borçlu belediyesinde ‘yemeyen keriz’ manzarası: AKP’li belediyenin araç kiralama işini AKP’li vekil kazandı

AKP’li belediyede asli görevi kanalizasyon ve su hizmeti olan belediye şirketi, lüks araç kiralama işine girdi. İhaleyi de AKP’li vekilin şirketi kazandı.