Avukatlara ‘Yandaş Baro’ baskısı Meclis gündeminde

İYİ Parti Milletvekili Türkkan, kamu avukatlarına baskı yapılarak zorla  "2. Baro'ya" üye yapıldığı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 80 il barosunun itirazlarına rağmen 15 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe giren ‘Çoklu baro’ düzenlemesinin avukatlar üzerinde yarattığı baskı sürüyor. Kurum yönetimi tarafından SGK’da görevli avukatların sonradan kurulan İstanbul 2 No’lu Barosuna geçmeleri, aksi takdirde sürgün edilmekle tehdit edildikleri yönünde avukatlardan gelen şikayetler üzerine İYİ Parti Grup Başkan Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konuyu Meclis gündemine taşıdı.

ZORLA ÜYE YAPILAN BAROLAR MI YARGI DAĞITACAK?

Türkkan önergesinde kamudaki avukatların İstanbul 2 No’lu Barosuna geçmeleri yönünde baskıya uğramalarını, kurum dışı sözleşmeli avukatların ise geçmemeleri halinde iş akitlerinin iptaliyle tehdit edildiğini belirtti.

BASKI ANKARA’DA DAHA BÜYÜK

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e iddiaları taşıyan Türkkan, Ankara 2 No’lu Barosunun tüzel kişilik kazanması için kuruma bağlı avukatların imza vermeleri yönünde tehdit edildiklerini gündeme getirdi.

Ayrıca Türkkan, kamuda görevli avukatların kaçının yeni kurulan baroya geçtiğini, bu süreçte kaç avukatın tayine gönderildiğini ve kaç avukatın iş akdinin sonlandırıldığını sordu.

İYİ Partili Türkkan önergesinde, bakanlar Abdülhamit Gül ile Vedat Bilgin’in yanıtlaması için şu soruları yöneltti:

  • SGK bünyesinde kadrolu ve sözleşmeli kaç avukat görev yapmaktadır?
  • Bugüne kadar SGK bünyesinde kaç avukat baro değişikliğine gitmiştir?
  • Baro değişikliğine yönelik geçiş ve imza toplanması yönünde Bakanlığınıza kaç şikayette bulunulmuştur? Bu şikayetlere karşı avukatların kendi iradelerinin ve iş düzenlerinin korunması yönünde hangi adımlar atılmıştır?
  • 2020 – 2021 yıllarında SGK bünyesinde görev yapan avukatların kaçının iş akdi sonlandırılmış, kaçının görev yerleri değiştirilmiştir?
  • Kamuda görev yapan kadrolu ve sözleşmeli avukat sayısı kaçtır?
  • İstanbul ve Ankara Baroları ile sonradan kurulan 2’ No’lu Baro’ya kayıtlı avukat sayısı kaçtır? Bu barolara kayıtlı kamuda ve sözleşmeli olarak çalışan avukat sayısı kaçtır?

Son Haberler