Perşembe / 26 Kasım 2020

Avrupa’da ‘siyasal İslam’a yasak’ tartışması: AP’den Avusturya’ya destek…

Önce Fransa ardından Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan ve IŞİD’in üstlendiği saldırılar sonucu Avrupa’da ‘Siyasal İslam’ gündemde.

204,568BeğenenlerBeğen
8,581TakipçilerTakip Et

Avusturya’da saldırıların ardından hükümetin siyasal İslam’ı suç olarak tanımlama girişimi tartışma yarattı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un Çarşamba günü siyasal İslam’ın yasaklanacağına ilişkin açıklamasına Avrupa Parlamentosu’ndaki muhafazakarlardan destek geldi.

Avrupa Parlamentosu’nda temsil edilen Avrupa Halk Partisi Grubu Başkanı ve Almanya Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) üyesi Manfred Weber, “Radikal İslamcıların siyasi kolu Avrupa’daki liberal düzenlerimiz için bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Avusturya’nın yasaklama girişimini memnuniyetle karşıladığını ifade eden Weber, “Nasıl sağcı ve solcu aşırılık yanlılarına taviz vermiyorsak, radikal İslamcılarla da mücadele etmeliyiz ” diye konuştu.

“Nefret aşılayan kişilerin özgür ve demokratik toplumumuzda yeri yoktur ve bu da yasal olarak açıklığa kavuşturulmalıdır” diyen Weber, Avrupa çapında potansiyel tehditlerin derlendiği bir veri dosyası oluşturulması çağrısında bulunurken, dış sınırların daha iyi korunması gerektiğine de vurgu yaptı.

Almanya’da iktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Genel Sekreteri Paul Ziemiak da Die Welt gazetesinin Cuma günkü nüshası için kaleme aldığı bir makalede, İslamcı terörle mücadelede, hukuk devleti olarak daha sert önlemlere başvurulması ve önleme girişimlerinin ihtiyatlı olarak uygulanması çağrısı yaptı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, CDU’nun dini değerleri olan bir parti olduğunu ifade eden Ziemiak, parti adında geçen Hristiyan kavramı gereği dini yaşamı takdir etmeyi taahhüt ettiklerini kaydetti. CDU’lu politikacı, “Terör tüm barışçıl Müslümanları da tehdit ediyor” ifadesini kullandı.

Almanya’da görev yapacak imamların Almanya‘da yetiştirilmesi gerektiğini savunan CDU Genel Sekreteri, okullarda görev yapan İslam din bilgisi öğretmenlerinin camilerde imam olarak çalışabilmelerine olanak sağlanabileceğini söyledi.

Öte yandan Avrupa Birliği ülkelerinin içişleri ve adalet bakanları , bugün terörle mücadelede atılacak ortak adımları görüşüyorlar.

Bu bağlamda Fransa ve Avusturya’daki terör saldırılarıyla ilgili hazırlanan ortak taslak metinde, “Yetkili makamların terör eylemlerinin önlenmesi için gerekli olan dijital verilere erişimi, temel haklara uygun olacak şekilde güvence altına alınmalı ve geliştirilmelidir” denildi.

AB içişleri ve adalet bakanları Aralık ayı başında iç güvenlik ve ortak polisiye önlemler hakkında bir konsept açıklamayı hedefliyor.

Son Haberler

AP’de Türkiye için kritik oturum: Üyelik müzakerelerinin durdurulması isteniyor

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başkanlığında düzenlenen ve Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin geleceğinin tartışıldığı oturumda iki büyük grup müzakerelerin durdurulmasını talep etti. Devam eden...

İran’dan ABD’ye tehdit

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları uzatma kararını değerlendirdi. Hamaney, "ABD'nin İran'a yaptırımları 10 yıl için uzatması nükleer anlaşmanın ihlali olabilir. Tahran kesinlikle misillemede bulunacaktır" dedi.

Merkel’den Türkiye için ‘kaygılıyız’ açıklaması: Alarm veriyor

Alman Federal Meclisi'ndeki bütçe görüşmelerine 'Türkiye' damgasını vurdu. Başbakan Merkel, Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini söyledi. Merkel, Türkiye ile görüşmelerin kesilmesinden yana olmadığını da belirterek, olumsuzlukları dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Eski İtalya Başbakanı Berlusconi’den Türkiye uyarısı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye ile ilişkilerini kesmesi halinde, bu ülkede bulunan 2 milyon 400 bin sığınmacının Avrupa’ya gönderilebileceğini söyledi. İtalyan devlet kanalı RAİ 1’de dün gece yayınlanan “Porta a Porta” adlı programa konuk olan Forza Italia (Haydi İtalya) partisi lideri Silvio Berlusconi, sığınmacı krizine de değindi.

Trump: CNN’den nefret ediyorum

ABD medyası, müstakbel başkan Donald Trump'ın medya temsilcileriyle pazartesi günü yaptığı toplantıda yayın kuruluşlarına ağır suçlamalar yönelttiğini yazdı. Buna göre Trump toplantıda "CNN'den nefret ediyorum" dedi.

Gündem

Benzin ve motorinde yeni zamlı fiyatlar

Benzinin litre fiyatına 37 kuruşluk zam uygulanırken, motorine ise yarından itibaren geçerli olmak üzere 33 kuruş zam yapılacak.

Fahrettin Koca’dan İmamoğlu’na ölüm sayıları üzerinden yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'da "bulaşıcı hastalık" kaynaklı vefatlarla ilgili açıklamasına yanıt verdi. Koca, ''Enfeksiyon bulgusu olan her hasta buraya işlendi. Yani akciğer kanseri, prostat, meme kanseri veya lenfoma veya lösemi gibi hastalığı olup enfeksiyonla kaybedilmeyen hasta mı var?'' ifadelerini kullandı.

Haşmet Babaoğlu ile Hıncal Uluç arasında korona virüs tartışması

Hıncal Uluç, "En yakın arkadaşımdı" dediği Haşmet Babaoğlu'nun korona virüsüyle ilgili 'Mutasyon' başlıklı yazısına "Yahu bilimle de dalga geçen Haşo!" ifadesiyle tepki gösterdi. Babaoğlu da "Önce doğru düzgün okuyun. Yazdıklarımı çarpıtarak alıntılamak ayıptır" diye yanıtladı.

Babacan RTÜK’ten Bahçeli için yaş sınırı istemişti MHP’den yanıt geldi

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın RTÜK'e Devlet Bahçeli'nin konuşmaları için 18 yaş sınırı getirilmesi çağrısını hedef aldı.

Ertuğrul Özkök’ten Erdoğan’a: Siz cesur bir insansınız…

Ertuğrul Özkök'ten Erdoğan'a: Siz cesur bir insansınız; gerçek ve samimi reformlardan korkmayın, Avrupa yolundan dönmeyin