Avrasya Araştırma sahibi Özkiraz: AKP, 31 Mart’ta kendisine oy vereni bile sandığa götürmekte zorlanacak

CHP'ye yakın Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, AKP'nin 31 Mart yerel seçimlerinde sandığa giden ve kendisine oy veren seçmeni, 23 Haziran'da yinelenecek İstanbul seçimlerinde sandığa götürmekte zorlanacağını söyledi.

AKP’nin ‘kokteyl bir kampanya’ yürüttüğünü ve başarısız olduğunu savunan Özkiraz, Binali Yıldırım’ın Ekrem İmamoğlu karşısında açık ara değil, bir iki puanla kaybetmesinin sürpriz olacağını kaydetti.

Gazeteduvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, tarafların seçim kampanyalarını sakin sürdürdüklerine değindi ve ekledi:

“Ben mağdurum’ diyen CHP’nin sert kampanya yapmaması mantıklı. Onlar da sakin gidiyorlar. Burada agresif kampanya yapması gereken oyların çalındığını iddia eden AK Parti’ydi. Ama buna inandıramadılar. 31 Mart’ta yumuşak, burada sert bir kampanya beklenirdi. Şimdi tam kitlesini seçime götürmek için kutuplaşmaya ihtiyacı varken yumuşak dil kullanmaya çalışıyor. Yanlış mantık, kötü kampanya. Seçmen, oylar çalındığı için seçimi kazanmanıza rağmen kaybetmişseniz o zaman kampanyayı niye değiştirdiniz, neden aynı söylemi kullanmıyorsunuz diye soruyor.”

AKP’nin kendi seçmenini sandığa götürmekte zorlanacağını iddia eden Özkiraz, “Benim gözlemim AK Parti seçmeninden çok ciddi sayıda kişinin sandığa gitmeyeceği yönünde. Bırakın 31 Mart’ta sandığa gitmeyenleri, 31 Mart’ta AK Parti’ye oy verenleri de sandığa götürmekte zorlanacaklar” diye konuştu.

İnsanların AKP’nin 17 yıllık icraatını savunmaktan yorulduğuna dikkat çeken Özkiraz, “Seçimden yoruldular. Seçimin iptal edilmesini savunmaktan yoruldular. En çok da 4 oydan neden sadece biri iptal bunu savunamıyorlar. Bunu vicdanlarına anlatamıyorlar. Bu nedenle sandığa gitmeyecek olanlar var. Buna ek olarak Pontus söylemi üzerinden Karadenizlilerin bir kısmı daha İmamoğlu’na oy verecek. Katılımın artmasını beklemiyorum. Oran katılıma göre değişir ama oy sayısı açısından Ekrem İmamoğlu oy sayısını arttıracak, Yıldırım’ın oy sayısı düşecek” öngörüsünde bulundu.

Erdoğan’ın sahaya çıkma ihtimali ile ilgili de Özkiraz, “Erdoğan motivasyon sağlayabilen bir lider. Belki sandığa gitmeyecek AK Partilileri götürmeye fayda sağlayabilir” yorumunu yaptı.

Son Haberler