Sosyal Medya

Ateist genci programdan kovup ‘Psikologa git’ dediler!

Dünya

Ateist genci programdan kovup ‘Psikologa git’ dediler!

Mısır televizyonunda düşüncelerini açıklamak isteyen ateist genç, “Psikolojik rahatsızlığın var” denilerek programdan kovuldu.

Mısır’da Alhadath Alyoum TV’de yayınlanan bir programa ateist bir genç ile El Ezher’in eski görevlilerinden olan bir din adamı karşı karşıya geldi. Ancak tartışma çok da uzun sürmedi.

Gazete Duvar’ın aktardığı habere göre Mohammed Hashem adındaki genç “Ben ateistim, bu da Allah’ın varlığına inanmadığım anlamına geliyor” deyince, sunucu sözünü keserek “Ne, bu ne demek” diye sordu. Bunun üzerine genç tekrar “Ben ateistim. Allah’ın varlığına inanmıyorum. Ateizm bu demek. Ahlak değerlerine sahip olmak ya da toplumun üretken bir bireyi olmak için dine ihtiyaç uymuyorum” dedi.

Sunucu bunun üzerine “Bunu nasıl söylersin, seni kim yarattı?” diye sordu. İnsanın varoluşuna dair birden fazla görüş olduğunu ve dinin bunlardan sadece biri olduğunu söyleyen genç, sözlerini “Ama daha fazla delil içeren başka teoriler de var. Big Bang teorisi gibi” dedi. Sunucu bu kez Büyük Patlama’nın İngilizce adı olan Big Bang sözcüğünü kullanması üzerinden gence yüklendi ve “Arapça konuş! Mısır’dasın ve basit insanlara hitap ediyorsun, bu yüzden gereksiz yere büyük laflar etme” dedi.

“YIKICI DÜŞÜNCELERE İZİN VEREMEYİZ”

Programın bundan sonrası sunucu ve din adamının suçlamaları ile geçti. Ateist gencin “kafasının karışık ve güvenilmez” olduğunu iddia eden sunucu, “Buraya belirli düşünceleri konuşmaya geldin ama ateizmi, kafirliği öneriyorsun. İzleyicilerimizden özür diliyorum ama programda artık kalamazsın çünkü düşüncelerin uygunsuz. Bu tür yıkıcı düşüncelere izin veremeyiz” dedi.

“PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖRMEN GEREKİYOR”

Bu arada programa katılan din adamı Mahmud Aşur de ateist gence psikolojik tedavi görmesi gerektiğini söyledi. Aşur, “Pek çok genç maddi ve manevi sebeplerden dolayı zihinsel rahatsızlık geçiriyor. Psikolojik tedavi görmen gerekiyor” dedi.

Din adamının sözlerini onaylayan sunucu, ateist genci gönderip programa ara vermeden önce “Bence sen Mısır gençliğine kötü bir örneksin” dedi ve tekrar izleyicilerinden özür diledi.

İşte o anlar:

    Dünya Kategorisinden...

    Yukarı