Atatürk’e küfretmenin cezası belli oldu

Hasan Akar, 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' suçlarından yargılandığı davada, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ile halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçlarını işlediği gerekçesiyle verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 18. Ceza Dairesi’nce bozulan Hasan Akar’ın, yeniden yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmaya, sanık Akar’ın avukatı Mustafa Arıboğa katıldı.

Avukat Arıboğa, müvekkilinin ve tanıkların beyanlarında da belirttiği gibi videonun 14 yıl öncesine ait olduğunu, yapılan incelemelerde de videonun yakın zamanda çekildiğine dair bir raporun olmadığını ifade ederek, ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi doğrultusunda zamanaşımının gerçekleştiğine dair karar verilmesi gerektiğini belirtti.

En başından beri yapılan savunmada videonun kapalı ortamda kayda alındığının belirtildiğini, bu kaydın ele geçirilen 3. kişilerce servis edildiğini anlatan Arıboğa, “Video servis edildiğinde müvekkilim dahili olmadığını belirtmiştir. Tanıklar da videonun yayınlandığını fark ettiklerinde kaldırmak için girişimde bulunduklarını belirtmişlerdi. Dolayısıyla aleni ortamda sarf edilmemiş bu sözler de müvekkilim tarafından aleni olarak söylenmemiştir. Hakaret suçunun oluşabilmesi için hakaret unsurunun aleni şekilde gerçekleşmesi şarttır. Olayımızda bu şart gerçekleşmemiştir” dedi.

Medya tarafından video ele geçirilerek yaygın şekilde haber yapıldığını dile getiren avukat Arıboğa, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ güdüsü var gibi bir ortamın yaratıldığını, müvekkilinin beyanlarında üslubunun kendisine yakışmadığını, taşkınlık anında söylediğini hatırlattı.

Arıboğa, bir kişinin neye inanıp neye inanmayacağının hukukun konusu olmadığını ifade ederek, “Müvekkilim kendi düşüncesini ortaya koyma şeklinden üzgün olduğunu belirtmiştir. Öncelikle müvekkilimin beraatini, aksi takdirde lehine indirim hükümlerinin uygulanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Kararını açıklayan Hakim Ülker Kiraz, tüm delilleri göz önüne alarak, sanığın olayla ilgili videonun ders verilmek üzere düzenlendiğini ve yayınlanmasında rızası olmadığı şeklinde beyanda bulunduğunu belirtse de emniyetin yaptığı incelemede videonun Youtube’da halen açık şekilde yayınlandığını, zamanaşımının yasal unsurlarının bulunmadığını, sanığın açıkça suçunu kabul ettiğini, zamanaşımını da kesen bir durumun bulunmadığını ve suçun aleniyet unsurunun gerçekleştiğini belirtti.

Tüm bu sebeplerden Hakim Kiraz, sanık Akar’ı ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret etme’ suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırarak, bu suçun basın yayın organlarıyla işlenmesi sebebiyle cezasını 1 yıl 6 aya çıkarttı.

Ayrıca Hakim Kiraz, Akar’ı ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan da 1 yıl hapse mahkum etti. Mahkeme, Akar’ı toplam 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

AKP’li belediyelerde bir skandal daha! Arabanın kapısını açmayınca işten çıkardı

Samsun'un Bafra Belediyesi Başkan Yardımcısı Şaban Hüryaşar'ın şoförü olarak görev yapan Salih Küçük, başkan yardımcısının kapısını açmadığı gerekçesiyle görevden alındığını iddia etti.

AKP’yi Cumhurbaşkanlığı forsu taşıyan polisler koruyor

AKP Genel Merkezi’ni koruyan polislerin Cumhurbaşkanlığı forsu taşıdığı iddia edildi. Konuyu gündeme taşıyan İYİP Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, 'Buradan anlıyoruz ki AKP’deki koruma görevi Cumhurbaşkanlığı Koruma Hizmetleri Genel Müdürlüğündedir' dedi.

Davutoğlu’ndan kendisini dolandırıcılıkla suçlayan Erdoğan’a: Ailelerimizin mal varlıkları araştırılsın

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şehir Üniversitesi ile ilgili sözlerine yanıt vererek, Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil olmak üzere yaşayan eski Cumhurbaşkanları ve Başbakanların ailelerinin mal varlıklarının araştırılmasını önerdi.

Sıkı durun… Yandaş Sevilay, Erdoğan’ı ucundan eleştirdi: Dikkat çeken Aydın Doğan pozu!

Yandaş kimliğiyle bilinen Habertürk yazarı Sevilay Yılman Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı 'ucu'ndan eleştirdi. 

AKP’yle anlaşıp Ahmet Necdet Sezer’e Türkiye’nin en gizli FETÖ’cüsü diyen Cem Uzan’a Ayşenur Arslan’dan bomba yanıt

İktidarla anlaşıp yakın zamanda Türkiye'ye döneceği belirtilen Cem Uzan, sosyal medya hesabından bu kez Ahmet Necdet Sezer'i hedef aldı. Uzan'a yanıt Ayşenur Arslan'dan geldi. 
210,572BeğenenlerBeğen
4,590TakipçilerTakip Et