Atatürk’e küfretmenin cezası belli oldu

Hasan Akar, 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' suçlarından yargılandığı davada, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

‘Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret ile halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçlarını işlediği gerekçesiyle verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 18. Ceza Dairesi’nce bozulan Hasan Akar’ın, yeniden yargılanmasına devam edildi.

Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmaya, sanık Akar’ın avukatı Mustafa Arıboğa katıldı.

Avukat Arıboğa, müvekkilinin ve tanıkların beyanlarında da belirttiği gibi videonun 14 yıl öncesine ait olduğunu, yapılan incelemelerde de videonun yakın zamanda çekildiğine dair bir raporun olmadığını ifade ederek, ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi doğrultusunda zamanaşımının gerçekleştiğine dair karar verilmesi gerektiğini belirtti.

En başından beri yapılan savunmada videonun kapalı ortamda kayda alındığının belirtildiğini, bu kaydın ele geçirilen 3. kişilerce servis edildiğini anlatan Arıboğa, “Video servis edildiğinde müvekkilim dahili olmadığını belirtmiştir. Tanıklar da videonun yayınlandığını fark ettiklerinde kaldırmak için girişimde bulunduklarını belirtmişlerdi. Dolayısıyla aleni ortamda sarf edilmemiş bu sözler de müvekkilim tarafından aleni olarak söylenmemiştir. Hakaret suçunun oluşabilmesi için hakaret unsurunun aleni şekilde gerçekleşmesi şarttır. Olayımızda bu şart gerçekleşmemiştir” dedi.

Medya tarafından video ele geçirilerek yaygın şekilde haber yapıldığını dile getiren avukat Arıboğa, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ güdüsü var gibi bir ortamın yaratıldığını, müvekkilinin beyanlarında üslubunun kendisine yakışmadığını, taşkınlık anında söylediğini hatırlattı.

Arıboğa, bir kişinin neye inanıp neye inanmayacağının hukukun konusu olmadığını ifade ederek, “Müvekkilim kendi düşüncesini ortaya koyma şeklinden üzgün olduğunu belirtmiştir. Öncelikle müvekkilimin beraatini, aksi takdirde lehine indirim hükümlerinin uygulanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Kararını açıklayan Hakim Ülker Kiraz, tüm delilleri göz önüne alarak, sanığın olayla ilgili videonun ders verilmek üzere düzenlendiğini ve yayınlanmasında rızası olmadığı şeklinde beyanda bulunduğunu belirtse de emniyetin yaptığı incelemede videonun Youtube’da halen açık şekilde yayınlandığını, zamanaşımının yasal unsurlarının bulunmadığını, sanığın açıkça suçunu kabul ettiğini, zamanaşımını da kesen bir durumun bulunmadığını ve suçun aleniyet unsurunun gerçekleştiğini belirtti.

Tüm bu sebeplerden Hakim Kiraz, sanık Akar’ı ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret etme’ suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırarak, bu suçun basın yayın organlarıyla işlenmesi sebebiyle cezasını 1 yıl 6 aya çıkarttı.

Ayrıca Hakim Kiraz, Akar’ı ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan da 1 yıl hapse mahkum etti. Mahkeme, Akar’ı toplam 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

En çok okunan haberler

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Damadın üstü çizildi, bakın yerine kim geliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kabine içinde tartışılan isimlerin başında gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın üzerini çizdiği iddia edildi

Nurgül Yeşilçay’dan Diyanet’e sert tepki: Biz pisliğiz şiddetliyiz saykoyuz

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocukların üzerinde olumsuz etki yapabileceğine vurgu yapılması üzerine oyuncu Nurgül Yeşilçay, Diyanet’e tepki gösterdi.

İstanbul için korkutan deprem uyarısı: ‘7.5’le sallanacak, 2.5 dakika sürecek’

İstanbul’da beklenen depremle ilgili uzmanlardan korkutan bir uyarı geldi. Prof. Dr. Cenk Yaltırak en az 7,5 şiddetinde olması beklenen depremin 2,5 dakika süreceğini söyledi.

Abdülkadir Selvi’den dikkat çeken çıkış: Devlet pusuya mı yattı?

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, "Hadi şeytanın avukatlığını yapayım. Devlet pusuya mı yattı?" diye sordu.

Ferhat Tunç hakkında yakalama kararı

Tunç, yakalama kararının soruşturma aşaması tamamlanmadan, savcılık ifadesi alınmadan verildiğini aktardı

Bülent Arınç: Karşımıza çıkıp parti kurarlarsa…

YİK üyesi Bülent Arınç, yeni parti kuracağı konuşulan Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül hakkında açıklamalarda bulundu.

Kadıköylülerin gönlü Pülümür’deki çocuklar için birleşti

Kadıköy'de Acıbadem Gönüllü Evi, Rasimpaşa Gönüllü Evi ve Koşuyolu Gönüllü Evi üyesi yurttaşlar güçlerini birleştirdi, Tunceli'nin Pülümür ilçesindeki ilk öğretim çağındaki çocuklar için elini taşın altına koydu. Pülümür Belediyesi ile birlikte ilçedeki çocukların okul ihtiyaçları Kadıköylülerin destekleriyle sağlanacak.

Belediye meclis üyesine kayyum atandı

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi'nde HDP’li Meclis üyesi Adnan Akgül’ün yerine Kayapınar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Mehmet Zülküf Güler kayyum olarak atandı.

Erdoğan’dan Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na davet yok

AKP'nin 18. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan davet edilmedi.

Oğuz Kaan Salıcı’dan genel başkanlığa aday mı sorusuna yanıt: Onu Kaftancıoğlu’na sormak lazım

CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun genel başkanlığı aday olabileceğinin sinyalini verdi.

Yargıtay üyeleri de Saray’a gitmeyecek: Yargı bağımsızlığını zedeler

Cumhuriyet’in haberine göre Yaklaşık 20 Yargıtay üyesi, adli yıl açılış törenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilmesi nedeniyle rahatsızlık duyarak Saray’a gitmeme kararı aldı.

Taştekin: ‘İdlib’in ‘kale kapısı’ düştü, Türkiye’yi bunaltacak başka hamleler gelebilir’

Suriye ordusu, Astana sürecinde "gerilimi düşürme bölgesi" olarak öngörülmüş İdlib'in güneyinde mayıs ayından beri yürüttüğü operasyonda sonunda Han Şeyhun kasabasına girdi. Türkiye'nin kurduğu 12 askeri gözlem noktasından dokuzuncusu Morek, kuşatma altında kaldı.