Atatürkçü Düşünce Derneği’nden idam çıkışı

Son günlerde artan çocuklara yönelik kaçırma ve cinsel istismar vakalarına Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) sert tepki gösterdi.

Olayların ardından yükselen idam çağrılarına da değinen ADD açıklamasında dikkat çeken ifadeler kullanıldı.

Genel Başkan Tansel Çölaşan imzalı açıklamada “Çocuklarımızın çığlıklarına yetişemedik. Bari, yeni kurbanlar vermeyelim” uyarısı yapıldı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“’Katilleri Hadım mı edelim? İdam mı edelim?’ Tartışması içinde boğulanlara söyleyecek sözümüz var:

‘Atatürkçü Düşünce’ şehirleri betonla değil, çağdaş, aydınlık güler yüzlü çocuklarla, gençlerle doldurmayı görev bilir.

Yaşananlar çağdaş toplumu, Ortaçağ’a dönüştürmek isteyen zihniyetin, topluma dayattığı ayrıştırıcı, ilkel düşüncelerin ürünüdür.

Küçük bir çocuğa, hatta eşeğe, kediye, köpeğe tecavüz edecek kadar insanlıkla bağı kalmamış, sayıları her gün artan bu canileri, çıkartılacak ağır hükümler içeren yasalarla durduramazsınız.

Onları, devletin sevgiyle açtığı kucağında, akıl ve bilimle eğitir yetiştirirseniz, ‘insan’ yaparsanız, bu sorunları da yaşamazsınız.

Sorun: Cumhuriyetin tüm çağdaş, demokratik ilke ve değerlerinden uzaklaşıp, devleti ve toplumu Ortaçağ’a sürükleyenlerin kendi siyasi hırs ve çıkarlarından kaynaklanmaktadır.

Çözümü de; önce ‘devlet aklının’ aydınlığı görmesi, demokrasiyi içselleştirmesi, Cumhuriyetin bilinçli bir şekilde unutturulmaya çalışılan çağdaş, aydınlık değerlerini, kazanımlarını önceden olduğu gibi, yeniden ve acilen hayata geçirip, ülkemizi, ‘birlikte, kardeşçe, mutlu yaşayan insanlar ülkesi’ haline getirmektedir.

Yaşadıklarımızdan dersler çıkartamazsak daha çok yavrumuzun çığlığını duymaya devam edeceğiz.”

Son Haberler