Pazartesi / 26 Ekim 2020

Atatürk Havalimanı’na ‘külliye’ geliyor

205,055BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

2018 yılında dünyanın en iyi 3. havalimanı seçilen ancak AKP’nin geçen yıl kapattığı Atatürk Havalimanı’na yönelik yıkım ve yağma operasyonu yeni adımlarla sürüyor.

Koronavirüs salgını sonrası havalimanının sahra hastanesine dönüştürülmeye uygun binaları , otoparkları, hangarları ve hatta bir oteli hazır dururken pistleri yerle bir edilmiş ve böylece asıl işlevine döndürülemeyecek bir duruma getirilmişti. Asırlık havalimanı havacılık özelliğini yitirmesi nedeniyle şimdi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Milli Emlak Genel Müdürlüğüne devredildi.

Alınan bu karardan sonra havalimanını nelerin beklediğini TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esin Köymen’e sorduk.

“BİLDİĞİMİZ KAÇAK İNŞAAT”

Gazetemanifesto’nun haberine göre AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın havalimanının millet bahçesi yapılacağı yönündeki beyanını hatırlatan Köymen, yapılan çalışmalarının da bu beyan doğrultusunda hareket edildiğini gösterdiğini belirterek  “Hafriyat alanı önce havalimanının karşısındaki adada bir yerdi, 1-2 gün boyunca süren çalışmalardan sonra 17 ve 35 numaralı pistin tam başına beton döküldüğünü gördük. Millet bahçesi projesiyle bağlantılı olarak ortalıkta dolanan eskizler var. O eskizlerde de şu anda hastane olarak yapılan yerde bir külliye yapılacağı görünüyordu” dedi.

Havalimanının pistlerinde başlatılan hastane inşaatının havalimanını tümden yok eden bir çalışma olduğunu belirten Köymen, “Önce sahra hastanesi diye başladılar arkasından ‘hayır kalıcı hastane olacak’ dediler. Ne imar koşulları belli ne başka bir şeyi var. Bildiğimiz kaçak inşaat yapılıyor.” dedi.

Paylaşılan krokilere bakıldığında hastane yapımına başlanan, 17-35 pistlerinin olduğu yerde ‘külliye’ işaretlemesi olduğuna dikkat çeken Köymen, “Buradaki kasıtları cami değil, çünkü millet bahçesi projesi içinde cami alanı ayrı yapılmış. Bir de külliye diye tarif ettikleri bir şey var. Ağırlıklı olarak üniversite alanlarının ‘külliye’ olarak tariflediklerini düşündüğümüzde bizim tahminimiz o ki burada bir özel üniversitenin altyapısı hazırlanıyor. Kurulacak hastane de bu üniversitenin olacak” ifadelerini kullandı.

45 GÜN TUHAFLIĞI

Bu kadar kısa sürede 1000 yataklı hastanenin projesinin hazırlanmış olmasının, projenin daha önceden hazırlanmış bir çalışmanın ürünü olduğunu gösterdiğini dile getiren Köymen, salgının projenin bahanesi yapıldığını belirterek “İhalesi yapılmadan bir firmaya iki tane hastanenin yapımı veriliyor. 45 gün sonrasına da tesliminden bahsediliyor. Bir taraftan Sağlık Bakanı ‘krizi aşıyoruz’, ‘önüne geçtik’, ‘aşağıya iniyoruz’ gibi açıklamalarda bulunuyor. Diğer taraftan biner yataklı 2 hastaneye ihtiyacımız varsa bunların ikisinden birinde bir tuhaflık vardır.” diye konuştu.

Devletin bir yandan IBAN numarası gönderip bağış toplarken diğer yandan İstanbul Havalimanı’nda yeni pist yapımı çalışmalarının devam ettiğinin altını çizen Köymen, yer seçiminden ulaşımına kadar hiçbir şartın sağlanamamasına rağmen yapılıp açılan bu havalimanının ardından Atatürk Havalimanı’nın önemini yeniden ortaya çıktığını, böyle bir dönemde havalimanında geri dönüşü olmayacak şekilde tahribata girilmiş olunmasının da ayrıca anlamlı olduğunu söyledi.

Son Haberler

Mahkemeden bir ‘Taşyapı’ kararı daha: Bakanlık iskanı durduruldu

İstanbul Kadıköy'deki Meteoroloji arsasına 4 adet gökdelen inşa eden ve ‘inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle’ durdurarak şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanan Taşyapı’yla ilgili mahkemeden bir karar daha geldi. Taşyapı’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen iskan mahkeme tarafından durduruldu.

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri eyleme geçti

Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü binasının yapımını üstlenen firmada çalışıp, 2 aydan bu yana ücretlerin bir kısmını alabildiklerini öne süren 22 işçiden 6'sı, 5 katlı inşaatın tepesine çıkarak eylem yaptı. Demir kalıp ve tahta parçalarını aşağı atan işçiler "Hakkımızı istiyoruz" dedi.

Soma faciası ile ilgili 5 yöneticiye daha dava açıldı

Manisa'nın Soma ilçesinde 310 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5 yöneticiye dava açıldı

Bitlis’’te toplantı ve yürüyüşler 7 gün yasak

Bitlis'te her türlü gösteri, basın açıklaması ve yürüyüşler, Valilik tarafından 7 gün boyunca yasaklandı.

Rektörden Fethullah isimli öğrenciye: Babana söyle ismini değiştirsin

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Öğretmenler Günü nedeniyle gittiği Yarımca İlkokulu'nda, bir öğrencinin adının Fethullah olduğunu öğrenince, "Babana söyle, ismi hemen değiştirsin" dedi.

Gündem

CHP’li Erdoğan Toprak’tan Fatih Altaylı’ya tepki: İktidar tarafından Kılıçdaroğlu hedef alındı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı'nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na görevi bırakma çağrısının ardından aralarında milletvekillerinin de olduğu CHP'lilerden teşekkür telefonu aldığını söylemesi üzerine CHP PM Üyesi Erdoğan Toprak'tan tepki geldi. Toprak, sonraki genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı'nın kazanacağı görüldüğü için iktidar tarafından Kılıçdaroğlu'nun hedef alındığını iddia etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan izin vermedi, Varank’ın mikrofonu kapatıldı

Malatya’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı toplu açılış töreninde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın mikrofonu kapatıldı.

Dolar’da yeni rekor

Dolar/TL 7,98'i aşarak haftaya rekorla başlarken piyasalarda gözler açıklanacak veri takviminde olacak. Yurt dışında Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı izlenecek.

“Evimize ekmek götüremiyoruz” diyen esnafa Erdoğan’ın cevabı: Bu bana abartılı geldi…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Twitter hesabından, bugün toplu açılış töreni için Malatya'ya giden Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şehirdeki...

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Ateşkes isteyenler Ermenistan’a silahlar gönderiyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Ateşkes isteyenler Ermenistan'a silahlar gönderiyor. Listesi bende var. Ateşkesi isteyen niye silah gönderir" açıklamasında bulundu.