Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal 2007 seçimlerine askerler tarafından sokulmadıklarını iddia etti. Aksakal, Zeki Sezer bunu doğruladığını öne sürerek “Tuncay Özkan’ı parti binasından çıkarken gördüm. İfadesi size neler yaparım der gibiydi” dedi.

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuk olan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, 2007’de seçimlere sokulmadıkları iddiasını yineleyerek, “O dönem Genel Başkan Zeki Sezer, ‘Seçime girmemizi istemiyorlar’ dedi. ‘Askerler mi?’ diye sorduğumda kafasını sallayarak onayladı” ifadelerini kullandı.

Kaftancıoğlu’ndan DSP açıklaması

Önder Aksakal

Türkiye’nin yerel yöneticilerini belirlemek için sandığa gideceği 31 Mart seçimlerinin en çok konuşulan partisi, eski Başbakan Bülent Ecevit’in kurucusu olduğu Demokratik Sol Parti (DSP) oldu. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kararını beklemeden DSP’ye geçmesinin ardından CHP’nin aday göstermediği bir çok belediye başkanı ve aday adayı DSP’nin yolunu tuttu.

DSP’den şok eden sözler: “CHP kapatılmalı”

İktidara yakın medyada DSP’den ‘gerçek sol’ olarak bahsedilirken, CHP kanadından da DSP’ye ‘iktidara hizmet etme’ suçlaması yöneltildi.
RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuk olan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, hem yerel seçim sürecini değerlendirerek partisine yönelik eleştirileri yanıtladı hem de geçmişte yaşanan ve çok konuşulacak bir iddiayı gündeme getirdi.

“SÖZCÜ ZEYBEKÇİ’Yİ TAM SAYFA YAYINLADI”

Türkiye’nin 433 noktasında seçime gireceklerini belirten Aksakal, iktidara yakın medya tarafından kendilerine gösterilen ilgiye ilişkin “Eğer ortada bir ayıp varsa AKP iktidarına karşı siyaset yapan DSP’yi aynı istikametteki medya kuruluşlarının ısrarla görmemiş olmasıdır. Aynı eleştiriyi diğer tarafa da yapabiliriz. Sözcü, AKP’nin İzmir adayı Nihat Zeybekci’yi tam sayfa verdi” diye konuştu.

DSP’den CHP’ye bu kez çok büyük darbe!

ZEKİ SEZER’E 2007 YANITI

Aksakal, “2007’de DSP seçime sokulmamıştır” sözleri üzerine konuşan eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in “Sayın Aksakal’ın söylediği gibi birileri bizi 2007 seçimlerine sokmamış değil. Tam tersi biz bir görev olarak ve Türkiye bugün geldiği duruma gelmesin diye toplumdan gelen yoğun istek üzerine CHP ile iş birliği yaptık. Üstelik bu karar parti meclisinden geçerken Sayın Aksakal’ın da olumlu oy kullandığını hatırlıyorum” sözlerini de yanıtladı.
“Ben yeni bir polemiğin içine düşmek istemem ama hepimiz reel siyaset yapıyoruz. Sayın Sezer 2009 yılında DSP Genel Başkanlığı’ndan istifa etmişti. Tam 10 yıl önceydi. Bu süre zarfında DSP genel merkezine bir kez dahi adım atmamıştır” diyen Aksakal, şunları anlattı:

“ASKERLER Mİ?’ DEDİM, KAFASINI SALLADI”

“Ecevit’in koltuğunda oturan bir kişi olarak doğru olmayan hiçbir konuyu kamuoyu gündemine taşımadım. Bu hadiseyi de bizzat Zeki Sezer’den dinlediğim için paylaştım. Kimler baskı yapıldığını söylemişti. Oyumuz da o dönemde yüksek noktalara çıkmıştı. ‘Seçimlere girmemizi istemiyorlar’ dedi. ‘Kim istemiyor’ dedim ses çıkarmadı. ‘Askerler mi?’ dedim. Başını sallayarak onayladı. İsimleri sonra başkanlık kurulunda görev yapan arkadaşlardan öğrendim. Tuncay Özkan’ı parti binasından çıkarken gördüm. İfadesi size neler yaparım der gibiydi.”

Programın tamamı için tıklayınız.