Pazar / 12 Temmuz 2020

Asgari ücrette ‘seçim’ oyunu!

Yeni yıl için belirlenen asgari ücret, asgari geçim indirimi dahil net 2 bin 20 lira oldu. Karar bu kez oybirliği ile alındı.

206,912BeğenenlerBeğen
8,622TakipçilerTakip Et

Türkiye’de yaklaşık 7 milyon işçinin aylık ücreti olan asgari ücret, 1 Ocak 2019’dan itibaren bekar bir işçi için brüt 2 bin 558 lira, asgari geçim indirimi (AGİ) dahil net 2 bin 20 lira olarak belirlendi. Rakam, TÜİK’in bir işçi için önerdiği 2 bin 213 liranın 193 lira, Türk-İş’in önerdiği 2 bin 385 liranın da 365 lira altında gerçekleşti.

Toplantı öne çekildi

Perşembe ya da cuma toplanması beklenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, son toplantısını dün yaptı. Bu öne çekmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yine dün partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamaların etkili olduğunu öğrenildi. Pazarlıklar önceki gece boyunca devam ederken, işçi ve işveren heyeti, dün sabahın erken saatlerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yeniden bir araya geldi. Sonucu açıklayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Komisyonda kararın oybirliği ile alındığını söyledi. Selçuk, ayrıca evli, üç çocuklu işçinin alacağı net asgari ücretin ise 2 bin 155 lira olduğunu vurguladı.

‘Mükemmel değil’

Cumhuriyet’in haberine göre; Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu ücret mükemmel bir ücret değil ama kabul edilebilir bir ücret. Asgari ücretle fakir fukarayı, sıkıntılı insanları yüzde yüz mutlu etmedik ama yüzde 70-80 mutlu ettiğimizi düşünüyorum.” Daha önce yaptığı Fransa açıklamasının yanlış anlaşıldığını da belirten Atalay, “Asgari ücret talebini iletirken, ‘Türk-İş Başkanı insanları sokağa davet ediyor’ diyorlar. Ne yapacağız, plaja mı davet edeceğim ? Sıkıntının ve problemin olduğu zaman sıkıntı ve problemimizi yasalar çerçevesinde kırmadan dökmeden dile getireceğiz” dedi. Ayrıca asgari ücrette vergi kaybı olup olmayacağı netleşmezken, Atalay, “Geçmişte olduğu gibi vergiyle oluşan farkı kapatacaklar, öyle söylüyorlar” bilgisini verdi.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise “Biz hedef enflasyonla birlikte, 2019 yılı yeni ekonomik program da var olan hedeflerin dikkate alınmasını talep etmiştik ama bu taleplerimizin üzerinde oldu” yorumunu yaptı.

‘Büyümeden pay alamadık’

DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, “Asgari ücretli bir kez daha ekonomik büyümeden pay alamamıştır. Son 20 yılda reel asgari ücret, kişi başına reel milli gelire göre yüzde 20 oranında gerilerken, işçiler aleyhine eşitsizlik büyümüştür” dedi. Çerkezoğlu ayrıca, asgari ücretin Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil 2 bin 20 lira olarak belirlendiğini, AGİ hariç asgari ücret 1829 lirada kaldığını hatırlattı.

asgari-ucrette-secim-oyunu

AGİ ve işsizlik maaşı

Net asgari ücrete dahil olan asgari geçim indirimi (AGİ) bekâr bir işçi için 191.88 lira, evli ve eşi çalışmayan bir işçi için 230.26 lira, evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu işçi için 259.4 lira, evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu işçi için 287.82 lira, evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu işçi için 326.20 lira olacak. Ayrıca bu rakam evli ve eşi çalışan işçi için 191.85 lira, evli ve eşi çalışan 1 çocuklu için 220.63 lira, evli ve eşi çalışan 2 çocuklu için 249.41 lira, evli ve eşi çalışan 3 çocuklu için 287.98 lira, evli ve eşi çalışan 4 çocuklu için 306.96 lira, evli ve eşi çalışan 5 çocuklu için 326.15 lira olarak belirlendi.
Öte yandan 2019 yılında uygulanacak asgari ücretin belirlenmesiyle, gelecek yıl ödenecek işsizlik maaşları da netleşti. 2019’da en düşük işsizlik maaşı 1015 TL’ye, en yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 30 liraya çıkıyor.

‘Ne Ayasofya, ne 15 Temmuz AKP’nin kaçınılmaz düşüşünü önleyemez’

Muhalif ekonomist yazar Mustafa Sönmez'den yeni Ayasofya tweeti.

Güvenlik soruşturması nedir, ne değildir?

İktidar kendisine ve dolayısıyla düzene muhalif kim var, nerededir, ne iş yapar, Emniyet, valilik, MİT ve gayri-resmi kurum ve oluşumlar üzerinden öğreniyor, bunları kayıt...

Ve Rusya Ayasofya boykotuna başlıyor: Müze statüsü iade edilmedikçe Türkiye’ye gitmeyin

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararına tepki gösteren Rusya’nın Komünistleri Partisi, yurttaşlara Türkiye’ye seyahat etmeme çağrısı yaptı.

DİSK-AR: İşsiz sayısı ve istihdam kaybı 17.7 milyonu aştı

DİSK-AR'ın TÜİK'n nisan ayı işsizlik verilerini değerlendirdiği 2020 dönemi İşsizlik ve İstihdamın Görümümü Raporu'na göre Covid-19 etkisiyle revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik ve iş kaybı 17,7 milyonu aştı.

Tramvaydaki yaşlı sapık kadınlar tarafından suç üstü yakalandı

İzmir'de tramvayda yaşlı bir kişi 15 yaşındaki genç kızların fotoğrafını çekerken, fotoğrafını çektiği kız çocuğu tarafından yakalandı.
206,912BeğenenlerBeğen
8,622TakipçilerTakip Et