ASELSAN’ın savaş gemileri için geliştirdiği hava savunma sistemi prototipini Yunanistan’a kaptırdı iddiası

Bir süredir ASELSAN'ın savaş gemileri için geliştirdiği hava savunma sistemi prototipini Yunanistan'a kaptırdığı iddiası Yunan medyasında dillendiriliyor.

Bir süredir ASELSAN’ın savaş gemileri için geliştirdiği hava savunma sistemi prototipini Yunanistan’a kaptırdığı iddiası Yunan medyasında dillendiriliyor.

Olay birkaç gün önce, 26 Aralık’ta gerçekleşiyor.

Tuzla’dan Antalya’ya gittiği iddia edilen bir teknenin ASELSAN’ın Korkut isimli silahını taşırken Yunan sularında karaya oturduğu ileri sürülüyor.

Alcatras isimli bir teknede bulunduğu belirtilen Korkut uçaksavar topu sisteminin, savaş gemilerine takılmak üzere geliştirilmiş bir modelinin teknede bulunduğu belirtiliyor.

Korkut silahı, hızlı su üstü hedeflerine, kara hedeflerine ve en önemlisi gemiye gelen güdümlü füzelere karşı savunmada kullanılıyorlar.

Yunan medyasında çıkan haberlerde karaya oturan kaptanın ifadesine göre iddia o ki teknenin dümeni, İstanköy açıklarında kilitleniyor ve tekne Yunan sahiline vuruyor.

 

turkishnavy.net’te ve Yunan medyasında gündeme gelen amatör çekilmiş bir videoda görülen tekne güvertesindeki brandanın şekli, Korkut’a çok benziyor.

Brandanın altında hedef arama ve atış kontrol radarı ile birlikte Korkut silahı olduğu iddia edilen ekipman görülüyor. Teknede silahın yanında iki tane de konteyner görülüyor. Sistemin Antalya’ya test için gittiği de ileri sürülen bir diğer iddia.

İşte o haberler ve iddiaya konu olan teknenin görüntüleri…

https://youtu.be/sXw2Y-LiDTI

Son Haberler