AP’den flaş ’16 Nisan’ kararı

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu, 3-6 Nisan günlerinde yapılacak oturumlarda Türkiye’deki durum ve 16 Nisan referandumunu tartışacak.

 

AP’den verilen bilgiye göre, 3-6 Nisan oturumlarının gündeminde yasa dışı göçmen ve mülteci akınları, otomotiv sektöründe emisyon ölçümleri ile “insan hakları ihallleri, demokrasi ve hukukun üstlünlüğü” gibi başlıklar bulunuyor.

Türkiye’nin de Nisan oturumlarının önemli bir konusunu oluşturacağı belirtiliyor. Parlamenterler, Türkiye’de anayasa değişikliğinin oylanacağı 16 Nisan referandumu öncesi gerçekleşecek oturumlarda Türkiye’deki durum ve referandumun da ele alınacağı belirtildi.

Hollanda ve Almanya gibi bazı AB ülkeleriyle ciddi gerginlik yaşayan Türkiye ile AP arasındaki ilişkiler de sıkıntılı bir dönemden geçiyor.

AP’nin geçen Kasım ayında Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin “geçici olarak durdurulması” çağrısını içeren ancak bağlayıcı olmayan bir karar tasarısını benimsendiği anımsatılıyor.

Öte yandan, Avrupa Komisyonu’nun geçen Aralık ayında Türkiye ile Gümrük Birliği’nin genişletilmesini önerdiğine dikkat çekilirken bu konudaki müzakereler tamamlandığında ortaya çıkacak anlaşmanın AP tarafından “onaylanması gerektiğinin” altı çiziliyor.

Son Haberler