Perşembe / 6 Ağustos 2020

Anket sonuçları açıklandı: “Vatandaşın endişesi artıyor”

İstanbul Ekonomik Araştırmalar'ın yaptığı anketin sonuçlarına göre, vatandaşın ekonomiye yönelik endişesi ve borcu artıyor.

206,497BeğenenlerBeğen
8,609TakipçilerTakip Et

İstanbul Ekonomik Araştırmalar (İEA) her hafta değişik sorularla anket yaparak halkın nabzını tutuyor. Cuma günü yayınlanan bültende halkın önemli bölümünün yarından kaygılı olduğu, parası olsa önce altın alıp, sonra da borç ödeyeceğini ortaya koydu.

Peki, vatandaş ekonominin gidişatını hangi göstergelerden takip ediyor?

İEA Temmuz ayının ikinci anketinde katılımcılara ülkenin genel gidişatı hakkında nasıl hissettiklerini sordu.

ENDİŞE HAKİM

“Ülkenin genel gidişatını düşündüğünüzde aşağıdakilerden hangisi hislerinizi en iyi şekilde tarif eder?” sorusuna en çok verilen cevap yüzde 39,6 ile “Endişeli” yanıtı oldu.İkinci sırada yüzde 33,8 ile “Umutlu”nun yer aldığı ankette, katılımcılarımızın sadece yüzde 10,6’sı “Gururlu” yanıtını verdi.

YÜZDE 29 ‘ALTIN ALIRIM’ DEDİ

Ankette ayrıca, katılımcılara “100 bin TL’niz olsa nasıl değerlendirirsiniz?” sorusunu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 29’u “Altın alırım” cevabını verdi.

Yaklaşık yüzde 1 puanlık fark ile “Borçlarımı öderim” seçeneği ikinci, “Ev veya araba kredisi için teminat olarak kullanırım” seçeneği yüzde 23 ile en çok tercih edilen üçüncü seçenek oldular. “Döviz alırım” ve “Elimde tutarım” seçenekleri de yüzde 9 bandında seyretti.

 

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Balbay’dan CHP’ye İnce tepkisi: Hele konuşsun, ağzının payını veririz

Düne kadar, “Ben bu partiye 15 yaşında girdim. Her kademesinde görev yaptım” diyen İnce neden bu noktaya geldi?

Cemal Enginyurt’tan tarihi Meral Akşener itirafı!

MHP’den ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP’de Meral Akşener’in kazandığı kongreyi kendisinin iptal ettirdiğini söyleyerek, hem Devlet Bahçeli’yi, hem de Semih Yalçın’ı topa tuttu.

Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: Her gün 1000 yeni vaka

Uluslararası haber ajansı Reuters, bu hafta günlük vaka sayısının 1000'in üzerine çıktığı Türkiye'de hastanelere bazı talepler gittiğini ve "Covid-19 yüzünden yoğum bakım ünitesindeki yatakları boşaltın" ifadesinin yer aldığını yazdı.

Cindoruk: AKP’nin 18 yılı tartışmaya açılmalı

"Milli irade, devlet yönetme yetkisi ve görevi verir. AKP, bu yetkiyi, milleti yönetme ve yönlendirme, devlet rejimini değiştirme biçiminde kullandı."

Muharrem İnce’nin Ankara’da ofis açacağı iddiası

Kendi partisini kuracağı iddia edilen Muharrem İnce'nin Ankara'da ofis açtığı iddia edildi.
206,497BeğenenlerBeğen
8,609TakipçilerTakip Et