Cumartesi / 24 Ekim 2020

Ankara’da vatandaşa yardım için verilen teklif AKP’li üyelere takıldı

205,092BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

ABB Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında olağanüstü toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, “Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yapılacak çalışmalar, toplu taşıma hizmeti veren esnafa verilecek gelir desteği” gibi konuları görüşmek için bir araya geldi.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik güçlük çeken yurttaşlara nakdi yardım sağlamak amacıyla Meclis’te görüşülen, “Belediye Başkanı’na borçlanma yetkisi verilmesi” önerisi AKP’li ve MHP’li üyelerinin engellemeleriyle karşılaştı.

Mamak Belediyesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Murat Köse, borçlanma yetkisinin 100 milyon TL ile sınırlandırılmasını istedi.

AKP’LİLER İTİRAZ ETTİ

Belediye Başkanlığı’na, 5393 Sayılı Belediye Kanuna uyarınca, belediye bütçesinin yüzde 10’unu aşmamak kaydıyla borçlanma yetkisi verilmesi talebine AKP’li üyeler, “Gelirlerin yüzde 10’u değil, 100 milyon TL kadar borçlanma yetkisi verilsin” önerisi getirdi. ABB Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Yaşar Neslihanoğlu, öneriye tepki göstererek, “Önceki dönemlerde bu tip kararlar geçirilmiş Meclis’ten. İnsanlar aç, zor durumda. Şimdi yardım etmeyeceğiz de ne zaman edeceğiz” dedi.

HALKA ANLATACAĞIZ

ABB Başkanı Mansur Yavaş, borçlanma yetkisinin 100 milyon TL ile sınırlandırılmasının “siyasi sorumluluğu” olacağını söyledi. Yardım çabalarına çomak sokanların halka hesap vereceğini ifade eden Yavaş, “Otobüslerde, reklam panolarında bunları halka anlatacağız” diye konuştu.

ÖNCEKİ DÖNEMLERDE KABUL EDİLMİŞTİ

Belediye Başkanı’na, belediye bütçesinin yüzde 10’u kadar borçlanma yetkisi verilmesine itiraz eden AKP’li üyelerin, önceki dönemlerde başkanlara aynı yetkiyi verdiği öğrenildi.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Sosyal medyadan Ekrem İmamoğlu’na geçmiş olsun mesajları

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Kötü haberi veren Murat...

Koronavirüs testi pozitif çıkan İmamoğlu’ndan ilk açıklama!

İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Kötü haberi veren Murat...