Ankara Barosu: Cebeci Kampüsü’nde yaşananlar polis terörüdür

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde yaşananların 'polis terörü' olduğunu söyledi, "Siyasi iktidarı, geleceğimizin garantisi olan üniversitelerden elini çekmeye davet ediyoruz" dedi.

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlere destek vermek için Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsüne giden akademisyenlerin, öğrencilerin ve mezunlar ile vatandaşların polis şiddetine maruz kaldığını ifade etti.

SİYASİ İKTİDAR ÜNİVERSİTELERDEN ELİNİ ÇEKSİN!

Polisin fakülteye girmek isteyenlere TOMA, biber gazı ve köpeklerle müdahale ettiğini; bazı öğretim görevlilerinin polis tarafından yumruklandığını, hocaların yerde sürüklendiğini ve cübbelerinin çiğnendiğini, 5’i akademisyen olmak üzere 11 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Canduran, şunları söyledi:

“Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, nam-ı diğer Mülkiye’de yaşanan görüntüler, en hafif tabiriyle polis terörüdür. Darbe fırsatçılığı yaparak cadı avı başlatan ve son KHK ile üniversitelerdeki muhalefeti katleden siyasi iktidar, Anayasal haklarını kullanarak onlara destek vermeye gelenlere bile tahammülü olmadığını polis marifetiyle göstermiştir. Ankara Barosu olarak Türkiye’nin en saygın yüksek öğretim kurumlarından biri olan Mülkiye’nin kapısında Türkiye’nin en saygın hocalarına uygulanan polis terörünü şiddetle kınıyoruz.

Unutulmamalıdır ki temel amacı evrensel düzeyde bilimsel bilgi üretmek ve yaymak olan üniversiteleri üniversite yapan şey, özgür düşüncedir. Bu da ancak özgürce düşünebilen ve düşündüklerini özgürce ifade edebilen akademisyenlerle mümkündür. Siyasi iktidarı, geleceğimizin garantisi olan üniversitelerden elini çekmeye davet ediyor ve uyarıyoruz: Üniversiteler özgürleştirilmeli ve buna, ihraç edilen akademisyenlerin hakları iade edilerek başlanmalıdır.”

‘Tuvalet cezası’ skandalındaki o isimle ilgili gerçekler ortaya çıktı!

AKP'li Güngören Belediyesi'nde yaşanan tuvalet önünde selam verme cezasının ardından istifa eden Güngören Belediye Başkanı Yardımcısı Veysel İpekçi'nin kendisini göreve getiren Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir'le geçmişte ortak olduğu ortaya çıktı

Gürbüz Çapan’dan idam gelsin diyenlere ders gibi yanıt!

Peş peşe işlenen kadın cinayetlerinin ardından tekrar idam geri gelsin tartışması başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam’dan terörist çıkmaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de Cambridge Camii'nin açılışında konuştu ve Yunus Emre'nin 'Bir kez gönül yıktın ise' adlı şiirini okudu.

Ahmet Davutoğlu’nun partisinin ismi sızdı! Başkanlık yerine parlamenter sistem…

Ahmet Davutoğlu’nun yeni partisi için geri sayım başladı. Partinin adının Bizim Parti olacağı öne sürüldü. İnternet Haber’in iddiasına göre Çarşamba günü yeni parti resmen ilan edilecek.

Vatandaşın parası böyle gasp edilmiş: Melih Gökçek döneminde belediyeden Osmanlıspor’a 2 milyon

Osmanlıspor’a 25 yıllığına bedelsiz devredilen Yenikent Stadı için belediye bütçesinden bir yılda 2 milyon TL harcandığı ortaya çıktı. Kaymakamlık, elektrik ve doğalgaz giderleri yurttaşın sırtına yüklenen stadın tahliye kararına uymadı.
210,610BeğenenlerBeğen
4,585TakipçilerTakip Et