Anayasa Mahkemesi, CHP’nin Kanal İstanbul başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin Kanal İstanbul ile ilgili yaptığı kanun iptali talebiyle ilgili kararını açıkladı. Anayasa Mahkemesi CHP'nin Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin olarak yap-işlet-devret modeline itirazını gündemine aldı. AYM oy birliğiyle yap-işlet-devret modelinin Anayasa'ya aykırı olmadığına hükmetti.

CHP Grup Başkanvekilleri ve 139 milletvekilinin imzasıyla yap-işlet-devlet modeline ilişkin yasaya eklenen “…Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projeleri…” ibaresinin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

CHP’nin itirazını görüşen Yüksek Mahkeme ibarenin iptali ve yürütmenin durdurulması taleplerini oy birliğiyle reddetti. AYM kararında, “Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinin gerçekleştirilme yönteminin belirlenmesinin kanun koyucunun takdir yetkisi kapsamında olduğu değerlendirilmiş ve kuralın kamu yararı dışında bir amaç gözettiği saptanmamıştır. Açıklanan nedenlerle Anayasa’ya aykırı bulunmayan kuralın iptal talebinin reddine karar verilmiştir” denildi.

AYM’nin değerlendirmesi şöyle:

“Anayasa’nın 47. maddesinde yatırım ve hizmetlerden hangilerinin özel hukuk sözleşmeleriyle gerçek veya tüzel kişilere yaptırılabileceğinin veya devredilebileceğinin kanunla belirleneceği ifade edilmiş, bu yatırım ve hizmetlerin hangi usul veya yöntemle ve ne tür özel hukuk sözleşmeleriyle gördürüleceğinin belirlenmesi hususunda herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.

Dava konusu kuralla Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinin yap-işlet-devret modeli çerçevesinde sermaye şirketlerinin veya yabancı şirketlerin görevlendirilmesi suretiyle gerçekleştirileceği hükme bağlanmıştır. Projelerin hangi yöntemle gerçekleştirileceğinin ve buna ilişkin sözleşme usul ve esaslarını belirleme yetkisinin anayasal güvenceler gözetilmek kaydıyla kanun koyucunun takdir yetkisi kapsamında bulunduğu açıktır.

Kural, özel sektörün kaynak ve sermayesinden yararlanılmasının anayasal olarak sınırlandırıldığı bir alanda düzenleme yapmamaktadır. Bu bağlamda Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinin büyük finansman ve ileri teknoloji gerektirmesi hâlini gözönüne alan kanun koyucunun bu projelerin ileri teknolojiye, günümüz ihtiyaç ve şartlarına uygun şekilde hızlı, etkin ve verimli bir biçimde gerçekleştirilebilmesini, projelerde özel sektörün tecrübe ve sermayesinden faydalanılmasını, proje maliyetlerinin düşürülmesini amaçladığı anlaşılmıştır. Bu amacın kamu yararına aykırı bir yönü yoktur.

Dava dilekçesinde, Kanal İstanbul’un çevre üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle Anayasa’ya aykırı olduğu ileri sürülmüş ise de kuralda sadece anılan projenin gerçekleştirilebilmesi hususundaki yöntem belirlenmiştir. Kural; projenin çevresel etkilerinin ortaya konulmasını, bu yönde gerekli çalışmaların yapılmasını, çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi için zorunlu, etkili ve işlevsel tedbirlerin alınmasını engelleyen bir ifade ve içerik taşımamaktadır. Kuralın projenin gerçekleştirilmesi bakımından çevrenin korunmasına yönelik anayasal ilke ve kurallara uygun hareket edilmesi zorunluluğunu ortadan kaldıran bir yönü de bulunmamaktadır.

Ayrıca su yolunun oluşturulduğu imar planına karşı idari yargı mercilerinde dava açılmasına da herhangi bir engel yoktur.

Bu itibarla Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinin gerçekleştirilme yönteminin belirlenmesinin kanun koyucunun takdir yetkisi kapsamında olduğu değerlendirilmiş ve kuralın kamu yararı dışında bir amaç gözettiği saptanmamıştır.

Açıklanan nedenlerle Anayasa’ya aykırı bulunmayan kuralın iptal talebinin reddine karar verilmiştir.”

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bir ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ AKP’dir açıklaması da SP liderinden

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un, 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarında AKP'yi işaret etmesi ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun daha açık bir şekilde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın adını zikretmesinin ardından, benzer bir açıklamasa da SP lideri Temel Karamollaoğlu'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine Rusya’dan yalanlama: Putin böyle bir emir vermedi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Rusya'nın en üst düzey asker kadrosunun Libya'da Wagner'e bağlı güçleri bizzat yönettiği' yönündeki açıklamalara yanıt verdi.

Yasak soruları açıklayan gazeteci: Abartmıyorum soracağım 20 soruyla Erdoğan’ın en az 6 puanını düşürürüm

Gazeteci yazar Sebahattin Önkibar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmişte basının sorularından kaçmadığını ama artık iktidarda tutunabilmek için sorulardan kaçındığını aktardı. 

İyi Parti’li vekil Meral Akşener’e zehir zemberek sözleri sonrası istifa etti

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, partisindeki tüm görevlerinden istifa etti. Ok, "Emperyalist Soros vakıflarında görev yapanlar, başkanlık divanında en hassas görevlere getirilmişlerdir. Daha da kötüsü Genel Başkan bu durumu bilmesine rağmen Soros'çuların partinin en hassas birimlerinde görevlendirilmesinde bir sakınca görmemiştir" dedi.

FETÖ’cü istihbaratçının akılalmaz kopya düzeneği!

FETÖ firarisi eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Coşkun Çakar'ın açık öğretim ortaokul sınavına giren eşi Güler Çakar'ın sınavı geçmesi için istihbarat aracına kopya düzeneği kurdurduğu tespit edildi. Coşkun Çakar ile yanında bulunan şahsın soruların cevaplarını telsiz kulaklık aracılığıyla Gül Çakar'a bildirerek sınavda kopya çekmesini sağladıkları anlaşıldı. Film senaryolarını aratmayan kopya hırsızlığının görüntüleri de Çakar'ın villasında ele geçirilen dijital arşivinden çıktı.
209,699BeğenenlerBeğen
4,904TakipçilerTakip Et