Altın uzmanından yatırımcısına kritik uyarı!

Altın fiyatları son zamanların en düşük seviyesine gerilerken, gümüş fiyatları adeta dip yaptı. Altın uzmanı İslam Memiş ve Tunç Şatıroğlu önemli bir analizde bulundu.

Altın fiyatları son zamanlardaki dalgalı seyrini yeni haftada da sürdürdü. Merkez Bankası faiz artırımı öncesinde gerileyen Gram altın 486 liradan işlem görürken, Çeyrek altın 804 liradan satıldı. Cumhuriyet altını 3 bin 273 liradan, 22 ayar bileziğin gram fiyatı 445 liradan işlem gördü. 18 ayar altının gram fiyatı ise 364 liradan satışını gerçekleştirdi. Altın fiyatlarında yaşanan gerileme gümüş fiyatlarında daha derin hissedildi. Gümüşün gram fiyatı 6 lira 65 kuruş seviyesinde hissedildi. Altının ons fiyatı 1746 dolardan satıldı. Dolar kuru ise 8 lira 66 kuruştan yeni haftaya merhaba dedi. Altın ve piyasalardaki son gelişmeleri altın ve piyasa uzmanı İslam Memiş ve teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu sosyal medya hesabından değerlendirdi.

İSLAM MEMİŞ ALTIN UYARISI: PANİK SATIŞI YAPILMAZ
Altın fiyatlarındaki inişli çıkışlı grafik devam ederken altın uzmanı İslam Memiş’ten altın yatırımcıları için uyarılar geldi. İslam Memiş, “Emtia satıp kripto paralara geçtiler. Tarım Dışı İstihdam verisi bahanesiyle sıkışma sona erdi. En azından yön kırılması yaşandı, bu da iyidir. Düşüşler sağlıklı değil. Panik satışı yapılmaz.Enflasyonla alakalı duygu ve düşüncelerinizde duygusal olmayın. Vatandaşlarımız artık memleketlerinde kışlık erzaklarını artık bir yıl değil, iki yıl yetecek kadar hazırlamalı. Çünkü çarşı ve pazarın maliyeti ciddi anlamda artış gösterecek. Enflasyonun olduğu her yerde altın ve gümüş fiyatları artış gösterir. Piyasada manipülasyon yapanlar kalıcı enflasyonun düşeceğini insanlara inandırmaya çalışıyorlar. Altın fiyatları uzun vadeli bir yön kırılmasına gitmeyecektir ama yıl sonuna kadar tekrar bir yükseliş umudu var. Sert düşüşler yatırımcısına çok iyi bir alım fırsatı sunuyor. Merkez Bankası’ndan yıl sonu faiz indirimi ile ilgili bir mesaj bekliyorum. Ama Türkiye ile ABD arasında yaşanacağını düşündüğüm görüş ayrılığı için yıl sonunda enflasyon ve kur tahmini ile ilgili bu öngörüler gerçekleşmeyebilir. Gram altın fiyatındaki her düşüş yatırımcısına iyi bir alım fırsatı sunuyor. Yatırımcı altını uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görmüyorsa altın yatırımı yapmasın.” İddiasında bulundu.

Son Haberler