Alparslan Türkeş “Türkçe ezan” için ne demişti

Gazeteci Sabahattin Önkibar'ın yeni kitabı "Sarayın Bozkurtları" Kaynak Yayınları'ndan çıktı.

Ülkücü hareketin tarihinin anlatıldığı kitabın Alparslan Türkeş’le ilgili kısımları ilgi çekiyor.

Türkiye sağının istismar ettiği konuların başında gelen “Türkçe ezan” konusunda Türkeş’in tutumu Önkibar’ın çalışmasında kendine yer buluyor.

Türkeş, 17 Temmuz 1960 günü Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda ‘Türk camilerinde Türkçe ezan okunur, Arapça değil’ diyor.

İşte “Türkeş, Türkçe ezan istedi” başlıklı o bölüm:

“Türkeş’in Ermenistan’la ilişki kurulsun diye Paris’te temaslar yaptığı da biliniyor.

Türkeş pragmatizmine bir başka örnek:

Tarih: 17 Temmuz 1960

Cumhuriyet gazetesinin o dönem ünlü yazarı Cevat Fehmi Başkurt, Alparslan Türkeş’le röportaj yapar.

Türkeş bu röportajda aynen şöyle der:

‘Türk camilerinde Türkçe ezan okunur, Arapça değil.’

Bu ifadelerin sahibi olan Türkeş, 1995 yılında ‘Ezan Türkçe okunmalı’ dediği için partisinin milletvekili adayı olan dönemin ünlü DGM Savcısı Nusret Demiral’ı adaylıktan hemen ihraç etmişti…

Bütün bunların okuması, Türkeş’in koşullara göre hareket ettiğidir.

Peşin bir hükümle Türkeş’e ‘CIA elemanı’ demek peşin hükümden öte bir anlam taşımaz.”

 

Albayrak: Türkiye ekonomisi büyük bir değişimin başlangıcında

50’nci Dünya Ekonomik Forumu’na katılmak üzere İsviçre’nin Davos kasabasına giden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye ile ilgili olumlu bir süreç var. Türkiye ekonomisi büyük bir değişimin başlangıcında” ifadelerini kullandı.

Bilal Erdoğan: Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, arkayı iyi desteklememiz lazım

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve Darülaceze İdare Meclisi Üyesi Bilal Erdoğan, “Bu ülkenin geleceği için gençlerine mesajlar veren, motivasyon veren kimimiz var? Cumhurbaşkanımız geçmiş önümüze yara yara gidiyor, Libya’da mücadele, Doğu Akdeniz’de mücadele, Suriye’de mücadele, dünyanın dört bir yanında dünyanın en büyük aktörleriyle masaya oturuyor artık bizim arkadan gelenler olarak bu arkayı iyi desteklememiz lazım” dedi.

Gelecek Partisi’ne katılanların akrabaları geleceklerinden kaygılı! Bir bir işten çıkartılıyorlar…

Gelecek Partili Selçuk Özdağ, partinin bazı idarecilerinin akrabaları, kardeşlerinin görevden alındıklarını belirterek, “Feramuz Üstün’ün damadını görevden aldılar. Benim kardeşimi Genel Müdür Yardımcılığından aldılar. Sayın Davutoğlu’nun dünürünü İstanbul Ticaret Odasında Başkanvekiliydi, görevi bırakması istendi” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın ‘AKP’de FETÖ’cü varsa ispatlayın’ sözlerine CHP’den ‘belgeli’ yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısıyla AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘FETÖ’nün siyasi ayağı araştırması için “Meclis’i buna karıştıramazsın” ve “Haydi ispatlayın” sözlerine yanıt verdi.

AKP’li Başkanın hesabından skandal Rahşan Ecevit paylaşımı

AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit’in vefatı ile ilgili bir paylaşımın altına “Ateşi bol olsun inşallah” yorumu yapması büyük tepki çekti.
209,951BeğenenlerBeğen
4,674TakipçilerTakip Et