Almanya’da Türklerin evine molotofkokteyli atan saldırganların serbest kalmasına tepki

Solingen’de kentinde faaliyet gösteren Alternatif Yurttaşlar İnisiyatifi Başkanı Çetin, şehirlerindeki bir Türk ailenin balkonuna molotofkokteyli atılmasının ardından saldırganların “çocuk” oldukları gerekçesiyle serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Alternatif Yurttaşlar İnisiyatifi (ABI) Başkanı ve Solingen Belediyesi Uyum Meclisi Üyesi Rasim Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Solingen’de 29 Mayıs 1993’te Mevlüde ve Durmuş Genç ailesinin evinin küçük yaştaki ırkçılar tarafından kundaklandığını hatırlatarak cana kasteden bu tür ciddi olaylara taviz verilmesinin, saldırganları cesaretlendireceğini söyledi.

Almanya’da Türklerin oturduğu daireye molotofkokteyli atanlar serbest bırakıldı 
Çetin, “Solingen’de özellikle yerel yönetimde aktif olan insanlar olarak bu olayın kapatılmaması için bütün detaylarıyla araştırılması noktasında gerekli mercilere başvurularımızı yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

28 yıl önceki faciayı hatırlattı
Solingen’de 28 yıl önce yaşanan faciayı hatırlatan Çetin, olaylardaki benzerliğe dikkati çekerek şunları söyledi:

“1993’de meydana gelen ve 5 kişinin yaşamını yitirdiği olay da o dönem çocuk olarak atfedilen 14-15 yaşlarındaki kişiler tarafından gerçekleştirilmişti, salı akşamı yaşanan olay da çocuk yaşta denilebilecek 13-14 yaşındaki kişiler tarafından gerçekleştirildi. Savcılığın olayı ‘çocukça bir hata’ olarak görme

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

En çok okunanlar