Almanya’da OHAL yeniden uzatılmayacak

Almanya koronavirüs salgınına karşı ilan ettiği “ulusal çapta epidemik durumu” önümüzdeki ay sonlandırmaya hazırlanıyor.

Dün yemin ederek göreve başlayan yeni milletvekillerinin 25 Kasım’da sona erecek olan ve bir anlamda koronavirüsle mücadelede “olağanüstü hal” sayılan epidemik durumu yeniden uzatmayacağı, ancak koronavirüsün yayılımını kontrol altında tutmak üzere bazı tedbirlerin bir süre daha uygulamada kalacağı bildirildi.

Ulusal çapta epidemik durum ilk kez Mart 2020’de ilan edilmiş ve o tarihten bu yana defalarca uzatılmıştı. Almanya’da yeni vakalarda artış görülmesine rağmen bu kez epidemik durumun uzatılmasına gerek olmadığını belirten yetkililer Covid-19’a karşı geliştirilen aşıların büyük fark yarattığının altını çizdi.

Ulusal çapta ilan edilen epidemik durum federal ve eyalet yönetimlerine ulusal ya da bölgesel parlamentoların onayına gerek kalmadan koronavirüsle mücadele tedbirlerini uygulamalarına imkan sağlıyordu.

Hangi önlemler devam edecek?

Seçimler sonrası kurulmaya çalışılan koalisyon hükümetinin en büyük ortağı olmak için müzakereleri sürdüren Sosyal Demokratların parlamento grup başkan vekili Dirk Wiese pandeminin hala sorumluluk içinde ele alınmayı gerektirdiğine ancak kamu haklarına getirilen kısıtlamaların gevşetilmesi gerektiğine dikkat çekti. Wiese “Artık okullar kapanmayacak, kapanma veya sokağa çıkma yasağı olmayacak” açıklamasında bulundu.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

En çok okunanlar