Almanya, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğinden endişeli

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğiyle ilgili gelen haberlerden endişe duyduklarını söyledi.

Maas, Körber Vakfı’nın “Dış Politika Formunda” yaptığı konuşmada, Avrupa Birliğinin (AB) Rusya ile iyi ilişkilere ihtiyacı olduğunu belirtti.

Bunun için özellikle Ukrayna’nın doğusundaki ihtilafın çözümünde Minsk anlaşmaları temelinde ilerleme sağlanması gerektiğini vurgulayan Maas, “Rusya, son dönemde Normandiya formatında dışişleri bakanları toplantısının yapılmasını reddetti. Rus birliklerinin, Ukrayna sınır bölgesindeki hareketleriyle ilgili gelen haberler son derece endişe verici.” değerlendirmesinde bulundu.

Maas, bu gelişmelerin “mevcut uyumsuzlukların çözümünde topun Moskova’nın sahasında olduğunu” gösterdiğini belirterek, AB’nin Rusya konusunda gelecekte tek sesle konuşacağından emin olduğunu kaydetti.

Batı Balkanlardaki gelişmeler

Batı Balkanlardaki gelişmelere de değinen Maas, Sırbistan ile Kosova arasındaki geriliminden ve Bosna-Hersek’teki iç siyasi durumdan dolayı Avrupa’nın k

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

En çok okunanlar