Almanya: Binali Yıldırım’ın verdiği sözü tutmasını bekliyoruz

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Konsolosluk yetkililerinin tutuklu Deniz Yücel ile görüştürülmediğini açıklayarak, Başbakan Yıldırım'ın Merkel'e Yücel konusunda verdiği sözü yerine getirmesini beklediklerini açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın onayına rağmen Alman diplomatların üç haftadır tutuklu bulunan gazeteci Deniz Yücel ile görüşmesine izin verilmiyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Maalesef ve tamamen anlaşılmaz bir şekilde kendisiyle görüşmek mümkün olmadı. Başbakan Yıldırım’dan Başbakan Merkel’e verdiği sözün yerine getirilmesini bekliyoruz” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım 4 Mart’ta telefonla görüştüğü Almanya Başbakanı Angela Merkel’e Konsolosluk görevlilerinin Deniz Yücel ile ilgilenebileceğini söylemiş, ancak bakanlığın Türk hükümetine yaptığı görüşme izni taleplerine olumlu yanıt alınamamıştı. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier Federal Meclis genel kurulundaki konuşmasında Türkiye’den Deniz Yücel’in serbest bırakılmasını talep etmişti.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Binali Yıldırım ile Merkel arasındaki telefon görüşmesine atfen, “Türk Başbakanının sözüne artık güvenemeyeceksek, bu hayal kırıklığı yaratır” açıklaması yapmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Deniz Yücel ve çifte uyruklu diğer tutuklularla bağlantı kurmak için çeşitli düzeylerde girişimde bulunulduğunu ve konunun artık ‘ikili ilişkileri sıkıntıya sokar hale geldiğini’ söyledi. Alman ‘Welt’ gazetesinin Türkiye muhabirliğini yapan Yücel 14 Şubat’ta gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

Yücel 27 Şubat’tan beri İstanbul Silivri Cezaevi‘nde ‘terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekten‘ tutuklu bulunuyor.

CHP’li Yurter Özcan Ensar’ın ortağı Türken’in New York’taki lüks yurt inşaatının planlarını ortaya çıkardı

Merkezi New York’ta bulunan Ensar Vakfı'nın ortak vakfı TÜRKEN Vakfı’na, Kızılay eliyle gönderilen bağışla, dünyanın en pahalı lokasyonlarından Manhattan’da inşa edilen süper lüks yurt önünden bilgi veren CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan çarpıcı gelişmeleri aktardı. 

CHP’li Özgür Özel milletin feryadını Meclis’te haykırdı: Biz artık misliyle cevap vermek değil, şehit vermemek istiyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Libya'daki şehitler için "Birkaç şehidimiz var" ifadesinin Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinde ve yandaş medyada yer almaması Meclis gündemindeydi. 

Erdoğan FOX’u ciddiyete davet etmişti… Portakal’dan çok konuşulacak cevap

Gazeteci ve Fox Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Fox önce gazete olsun, yalan haber üretmeyi bıraksın" sözlerine yanıt verdi.

Ekrem İmamoğlu’ndan Galata Kulesi işletmesinin İBB’den alınmasına ilk açıklama

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galata Kulesi işletmesinin İBB'den alınmasına ilişkin konuştu.

“Sarayın Türkiye’si ile halkın Türkiye’si arasındaki fark bu!”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 18 yıl önceki sözlerini hatırlattı.
209,126BeğenenlerBeğen
4,998TakipçilerTakip Et