Ali Kemal Özcan kimdir?

HDP’nin iddiaları yalanlaması ardından akıllara Öcalan ile görüştüğünü iddia eden Doç. Dr. Ali Kemal Özcan kimdir sorusunu getirdi.

Seçime iki gün kala PKK lideri Öcalan’ın HDP seçmenine çağrı yaptığına ilişkin iddiası sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Söz konusu iddianın hemen ardından HDP’den çıkan haberlere yalanlama gelirken, 23 Haziran seçimlerinde İmamoğlu’nu destekleyecekleri yinelendi. HDP’nin iddiaları yalanlamasının ardından akıllara AA ve İHA’nın Öcalan ile görüştüğünü iddia ettiği Doç. Dr. Ali Kemal Özcan kimdir sorusunu getirdi. Avukat olmadığı öğrenilen Özcan’ın yazılarını yayınladıkları yandaş gazeteler dikkat çekti.

AVUKAT DEĞİL
1959 yılında Tunceli’nin Sülüntaş köyünde doğdu. Orta öğrenimini Elazığ’da (1976), lisans eğitimini (M.Ü. İletişim Fakültesi, 1982) İstanbul’da bitirdi. 13 yıllık bir aradan sonra yeniden üniversiteye döndü. Siyaset felsefesinde master çalışmasını 1997’de (University of Kent, İngiltere) bitirdikten sonra, aynı üniversiteden sosyoloji doktorasını 2003’de aldı. 7 yıllık ikinci bir aradan sonra (2010) Yrd. Doç. olarak akademiye tekrar döndü.

2015’te Munzur Üniversitesi’nde doçentliğini aldı. Master tezini temel alan kitabı (Humanisation Movement) 1999’da, doktora tezinin modife hâli olan kitabı Turkeys Kurds; A Theoretical Analysis of Abdullah Öcalan and the PKK başlığıyla 2006’da yayınlandı. Türkçe çevirisi “Türkiye’nin Kürtleri; Kürt Sosyolojisinde PKK ve Öcalan” adıyla Haziran 2014’te yayınlandı. (Bu çalışması, PKK örgütlenmesi üzerine dünyada yapılan ilk sosyoloji doktorasıdır.) Çeşitli uluslararası ve ulusal dergilerde akademik makaleleri yayınlanan Özcan’ın Ortakvatan’ın Sentezmilleti İçin Öcalan’a Mektup adlı ilk Türkçe kitabı 2012’de yayınlandı. Bunu 2014’te “Araf’taki” Çözüm Süreci: Dördüncü Türk-Kürt İttifakı, 2016’da Kandil’in İntiharı: Türk-Kürt Sosyolojisinde Testi Kırılmadan adlı kitapları takip etti. Munzur Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölüm Başkanı ve İnsanî-Sosyal Sorunlar Uyg. ve Arşt. Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır. Siyaset sosyolojisi, siyaset felsefesi, milliyetçilik, ulus-devlet ve sivil toplum akademik ilgi alanları arasındadır.

‘REFERANDUMDA HAYIR ÇIKARSA İÇ SAVAŞ ÇIKAR’ DEMİŞTİ

Öcalan’ın HDP’ye “23 Haziran’da tarafsız kalın” dediği yönünde açıklama yapan Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, 16 Nisan referandumu için çıktığı TV programında “Hayır çıkarsa iç savaş çıkar” demişti.

Mansur Yavaş’tan Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması: “Millet isterse…”

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile arasında geçen görüşmenin detaylarını yazdı. Selvi, ABB Başkanı Mansur Yavaş’a “Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna verdiği cevabı da köşesinde yer verdi.

Bir Katarlılara gitmesin vakası daha mı? İşte Koç ve Sabancı’nın Kanal İstanbul arsaları…

Kanal İstanbul projesine ilişkin Katarlıların aldığı arsalar tartışma konusu olmaya devam ederken, Koç ve Sabancı'nın da bölgede büyük arsalar topladığı açıklandı.

İşte MEB’nin klavuz kitabı: Başı açık kötü, başı kapalı iyi!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dindar nesil” talebinin ardından patlayan gerici uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın rehber öğretmenlere dağıttığı kitap için seçilen resimlerde çocuklara cinsel istismar ve şiddet uygulayan kadınlar başı açık, şefkat gösteren kadınlar ise türbanlı olarak resmedildi.

Dünyayı korkutan virüste son durum! Şehire tüm giriş çıkışlar kapatıldı

Corona virüsünün ilk ortaya çıktığı Wuhan kentine giriş çıkışlar kapatılarak şehir karantina altına alındı. Şehirden çıkmak isteyenlere polis izin vermedi.

Sınav kaygısı için aldığı ilaç kör etti!

Antalya’da sağlık meslek lisesi öğrencisi Mina K.’nin (17), sınav stresini yenmek için gittiği hastanede verilen ilacın yan etkisiyle vücudunda yanıklar ile morluklar oluştu. Görme yetisini de kaybeden Mina K., yoğun bakımda tedaviye alınırken, anne Burcu Sargın (39), hastane ile doktoru Sağlık Bakanlığı’na şikayet etti. İl Sağlık Müdürlüğü inceleme başlattı.
209,950BeğenenlerBeğen
4,674TakipçilerTakip Et