Ali Babacan’ın partisi için yeni tarih

AKP'den istifasını açıklayarak yeni oluşumun açıktan mesajını veren eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın sonbaharda kuracağı söylenen partinin kuruluş tarihinin revize edildiği ileri sürüldü.

207,711BeğenenlerBeğen
7,881TakipçilerTakip Et

AKP’den istifasını açıklayarak yeni oluşumun açıktan mesajını veren eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın sonbaharda kuracağı söylenen partinin kuruluş tarihinin revize edildiği ileri sürüldü.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, “Babacan’ın partisi sonraki bahara” başlıklı yazısında, “Babacan ekibinin verdiği bilgiye göre partinin kuruluş tarihi revize edildi ve kış veya ilkbaharın ilk aylarına kaydırıldı” iddiasını öne sürüyor.

Bunun nedeni ile ilgili farklı gerekçeler olduğundan bahseden yazar, “Baştan belirteyim, parti kuruluşu tarihinin revize edilmesinin gerisinde AK Parti’den gelen tepkilerin etkisi yok” notunu düşüyor ve ekliyor:

“Gerekçe ortaya konulurken öncelikle şu sorunun üzerinde duruluyor. Kurulacak parti hangi ilke ve program üzerine oturacak? ‘Seçmenin istikrarı ve geleceği sorguladığı, kendisine umut verecek yeni isimlere yöneldiği dönemde, bu beklentilere hangi politikalarla karşılık verilecek?’ Soruya karşılık AK Parti’nin kurulduğu 2002 şartlarından çok uzaklaşıldığı, o günkü anlayışla ülke problemini çözmenin zor olacağı belirtiliyor. Seçmendeki talep değişikliğine ilave olarak, stratejinin de değişmesi gerektiğine vurgu yapılıyor. ‘Buna ilişkin kapsamlı dosyalara ihtiyaç var’ tespitinin altı çiziliyor.”

Pozisyon tayini için iki sorunun yanıtının arandığını söyleyen Sarıkaya, şunları sıralıyor:

“İlki: ‘Partinin kuruluşunu hemen gerçekleştirip, TBMM’de iktidar çoğunluğunun tükenmesine ve bir erken seçimle sonuçlanacak tablonun ortaya çıkmasına aracı olmamız bize getirir? ‘

İkinci soru ise parti kurmak için kolları sıvayan temkinli, gözleme dayalı ve uygun zemini arayan ekibin genel karakterini de yansıtıyor…

Temelini de ekonomik durum oluşturuyor.”

Habertürk yazarı, yeni oluşumun ekonomik acı reçeteyi halka içiren, bir diğer anlatımla 1999 ekonomik krizi sonrası kararları alan Kemal Derviş görüntüsüne düşmeyi arzuladığını kaydediyor ve ekliyor:

“O nedenle partileşme sürecini daha ağırdan alan, ekonomik gelişmelerin seyrini izleyip, riskini üstlenmeyen pozisyona geçmeyi daha uygun buluyor. AK Parti hareketi gibi algılanmak istemiyorlar. Özellikle de görev verilmediği için bir kenarda kalmış AK Parti kadrolarından oluşacak parti yapısının kendileri açısından sıkıntı yaratacağının da altını çiziyorlar. Bütün bunlardan dolayı parti sürecini biraz ağırdan alma çabasındalar.”

Ahmet Davutoğlu cephesi için de ayrı bir parantez açan Muharrem Sarıkaya, “Sanırım o kesim biraz daha hızlı hareket etme kararında” diyor.

“Babacan ekibinin aksine, her ne olursa olsun bunun bir erken seçime yol açacağına inanmıyor” diyen yazar, AKP tabanında bir zedelenme olduğu ama tam anlamıyla kopuşun henüz yaşanmadığı kanaatinde olduklarını aktarıyor.

loading...

İncek’te sır toplantı… 5’i milletvekili 16 AKP’li karara vardı, işte Erdoğan’ı bitirme operasyonu!

Gazeteci yazar Sebahattin Önkibar'ın iddiasına göre Ankara İncek'te 16 AKP'li toplantı yaptı. Toplantı yapan 16 AKP'liden beşi milletvekili, biri ise Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi... 

“Erdoğan konuştuğunda canlı yayına geçmemek mümkün mü?”

Muharrem İnce'nin Haber Global canlı yayınını terk etmesinin ardından Fahrettin Altun'un yaptığı açıklama Can Ataklı tarafından 'medyaya parmak sallama' olarak değerlendirildi.

Yaşar Okuyan’dan ‘Bahçeli MİT ajanıdır’ iddiasına hakaretle yanıt veren Semih Yalçın’ı zorda bırakacak çıkış

Yaşar Okuyan, 'Devlet Bahçeli MİT görevlisidir' açıklamasına 'Marksistlerin oyuncağı olmuş' diye yanıt veren MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'a yanıt verdi.

“Muhalefetin oyları yüzde 55’e sabitlendi, erken seçim imkansız”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray, erken seçim tartışmaları hakkında konuştu.

“Geldiğiniz gibi gitmeyi de bileceksiniz”

Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Mayıs İhtali'nin yıl dönümünde yaptığı konuşmayı ve 'kefen bezi' söylemini değerlendirdi.
207,711BeğenenlerBeğen
7,881TakipçilerTakip Et