Çarşamba / 28 Ekim 2020

Ali Babacan’ı yanına alan Kılıçdaroğlu verdi veriştirdi!

205,013BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret etti.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin ekonomi, sağlık, dış politika, eğitim gibi alanlarda sorunları olduğunu ve bunları görüştüklerini dile getirdi.

Babacan ve çalışma arkadaşlarına Türkiye’nin sorunlarına dönük düşüncelerini aktardıkları için yürekten teşekkür ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “DEVA Partisi, siyaset dünyamızın yeni bir yıldızı, henüz kuruluş aşamasında, umarım kısa sürede gerekli kongreleri yapıp, siyaset dünyamızda yerini alacaktır. Kendilerine başarı dileklerimizi iletiyoruz.” ifadesini kullandı.

Babacan da çok önemli bir konuğu heyetiyle beraber ağırladıklarını söyleyerek, ziyareti dolayısıyla Kılıçdaroğlu’na teşekkür etti. Ziyaretin, hem “hayırlı olsun” hem de geçirdiği koronavirüs nedeniyle “geçmiş olsun” ziyareti olduğunu belirten Babacan, görüşmede ayrıca Türkiye’nin genel sorunlarını ele alıp fikir alışverişinde bulunduklarını bildirdi.

Kılıçdaroğlu ve Babacan bir muhabirin “Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik sıkıntılar yaşayanlar için ‘Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir’ dedi. Bu sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtları verdi:

Kılıçdaroğlu: Mümin alçakgönüllüdür. Mümin kul hakkı yemez. Mümin, bu ülkede yatağa aç giren çocuklar var ise Saray’da oturmaz. Bir insanın söylemiyle eyleminin örtüşmesi gerekiyor. Söylemi farklı yaşam tarzı farklıysa orada riya vardır, ikiyüzlülük vardır. Dolayısıyla Erdoğan’ın söylemlerinin ciddiye alınacağını düşünmüyorum.

Ali Babacan: Hükümetlerin görevi, vatandaşlarımızdan yokluk karşısında sabretmesini istemek değil, mümkün olduğunca en yüksek refah sevisini sunmaktır. Bunu yapamayıp da yokluğa karşı sabredin diye nasihatte bulunmak bir hükümetin görevi değildir diye düşünüyorum.

SORULAR

– İttifak sorusu, Kılıçdaroğlu’nun ‘dostlarımız’ ifadesi…

Kılıçdaroğlu: Dostlarımızla neyi kastettiğimi daha sonra grup toplantısında açıklamıştım. Bu ülkenin emekçileri, çiftçileriyle, hepsiyle iktidar olacağımız vurgusunu yapmıştık. DEVA Partisi yeni kuruluyor, bugün sadece ziyarete geldik. Herhangi bir ittifak görüşmesi olmadı. Bugün için de bir ittifak gündeme gelmedi. Ancak seçim sathı maili girersek belki o dönem gündeme gelebilir.

– Ali Edizer’in açıklamaları…

Kılıçdaroğlu: Devlette liyakat sistemi çok önemlidir. Şu anda Türkiye’yi yöneten siyasal iktidarın gündeminde liyakat değil yandaşlık var. Bu devletin saygınlığına da gölge düşürüyor. Kim getirdi, kim götürdü üç aşağı beş yukarı hepimizin yakından izlediği bir olay.

Babacan: Konu devlet yönetimiyse, üst düzey atamaysa burdaki kriterin sadece ehliyet ve liyakat olması lazım. Biz mülakat sisteminin tamamen kalkması gerektiğini düşünüyoruz. Ehliyet ve liyakata dayanmayan bir kamu personel sisteminin ülkeyi her alanda çıkmaza götüreceği açık.

– Dolar/TL kurundaki yükseliş…

Ali Babacan: MB 1 Ocak’tan itibaren yaklaşık 120 milyar dolarlık döviz müdahalesi var. Ne için? Kuru belirli seviyelerde tutmak için. Kur odaklı bir uygulama. Politika bile diyemiyorum adına. Günlük rastgele adımlardan bahsediyoruz. Paramızın değer kaybetmesi kötü yönetimin sonunda işin doğal akışında var. Tamamen çelişkilerle dolu tutarsız bir finans uygulamasından bahsediyoruz. Kurumlar itibarını kaybetmiş durumda. İşsizlik şu anda ülkenin 1 numaralı sorunu. Orta direk yıkılıyor. Bir ülkenin resmi rakamlarına güven olmaması felaket bir tablo. Güven olmayınca yatırım olmaz.

Er ya da geç vaktinden önce bir seçim söz konusu olacak. Ara seçimin kuralları var. Hızlı bir şekilde kendi teşkilatlandırmamızı oluşturmaya çalışıyoruz.

– Bahçeli’nin Anayasa Mahkemesi çıkışı…

Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin gündemi ne? Milyonlarca işsiz var. Bunlar derdi AYM. Niçin? Gündem değiştirecekler. Getirsinler meclise bakalım. Bahçeli AYM ile uğraşacağına neden Uygur Türklerinin hakkını savunmuyor? Körü körüne bağlılık olmaz, deneme sınama yöntemiyle de devlet yönetilmez.

Babacan: Bu son süreçte hükümet tarafından AYM Başkanı’na bir tehdit vardı. Bu kabul edilecek bir şey değil. Bizim yargımız işini yapacak hükümet de kendi işini yapacak. Gitsinler memleketin problemlerini çözmekle uğraşsınlar.

– Murat İde’nin gözaltına alınması…

Kılıçdaroğlu: Asla doğru bulmuyorum. Hukuk devletinin olmadığı yerde bu tür olaylarla karşılaşmak doğal. Yargı baskı altında, devletin bürokrasisi baskı altında. Murat İde’ye geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

– Kapalı Maraş’ın sahil kesiminin açılması…

Kılıçdaroğlu: Maraş’ın tamamının açılması lazım. Neden sahili açıyorlar? Maraş’ın tamamını açacaklar, KKTC’nin tanınması için Türkiye’nin bütün ülkeler nezdinde girişimde bulunması lazım. Madem Katar ile dostsun, Katar KKTC’yi tanısın.

Babacan: KKTC, bizim son derece önem verdiğimiz, uluslararası camiada desteklediğimiz kardeş ülke. Ancak KKTC’nin daha çok ülke tarafından tanınması, Kıbrıs sorununa çözüm üretilmesi ancak itibarlı bir Türkiye ile mümkün. Şu andaki yönetimin genel yaklaşımı tamamen düşmanlıklar, taraflaşmaktan ibaret. Ben Kapalı Maraş bölgesini ziyaret ettim, orada çözümsüzlüğün getirdiği harap olmuş bir tablo söz konusu.

Son Haberler

Delilleri yok edilen bir cinayetin anatomisi

Çağdaş Gökbel yazdı...

“Türkiye’de ‘şiddet ortamı’ yok, faşizm var”

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte Türkiye’nin siyasi geleceğini ve Berkin Elvan soruşturmasından, Tahir Elçi cinayetine adaletin nasıl doğru bir biçimde işleyebileceğini konuştuk.

Kılıçdaroğlu: Anaların göz yaşları arasında ayrım yapılmaz

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisin grup toplantısında yaptığı konuşmada, son yayınlanan KHK ile 15 Temmuz Şehitlerinin yakınlarına askerlik muafiyeti getirilmesine sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu,...

İşte AKP’nin tecavüzcülere af ısrarının sebebi: AKP’li vekilin kardeşi mi?

Tecavüzcülere af getiren tasarının altından AKP'li siyasetçinin kardeşi çıktı. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, tecavücünün mağdurla evlenmesi durumunda cezayı ortadan kaldıran tasarı ile ilgili bir yazı...

AKP, tecavüzcülere af getiren tasarıyı geri çekti

Başbakan Binali Yıldırım, tecavüzcülere af getiren önergeyi tepkiler üzerine komisyona aldıklarını açıkladı. Önergeyi içeren torba tasarı Adalet Bakanı'nın imzasıyla komisyona çekildi. Başbakan Binali Yıldırım Atatürk...

Gündem

Sinan Engin koronavirüse yakalandı

Beyaz Futbol yorumculardan Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı.

Akşener’den Erdoğan’a ‘keyif çayı’ tepkisi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İYİ Parti Grup Toplantısı'nda konuştu.

Gram altında yeni rekor!

Dolarda yaşanan fiyat artışı altın fiyatlarını da etkiliyor. Yükselişini sürdüren gram altın, 28 Ekim Çarşamba günü sabah saatlerinde 502 lira olarak fiyatlanarak kendi rekorunu kırdı.

İşte Sağlık Bakanlığı’nın gizlediği Bilim Kurulu istifası

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Bülent Çaplı’nın 3 hafta önce sessiz sedasız istifa ettiğini yazdı. Sarıkaya’nın yazısına göre istifa sonrası kurula yeni bir atama yapılmazken, istifanın nedeni ise bilinmiyor.  

Selvi: Abdullah Gül o mektubu açıklamalı!

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, İyi parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkında bulunduğu FETÖ imasında işaret ettiği eski MİT mensubu Enver Altaylı'nın Fethullah Gülen'e yazdığı bir mektubu köşesine taşıdı.