Alevilerde “Milli Görüş” krizi!

Bu ziyaret sonrasında Hacı Bektaş Veli Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri Antalya şubesini açıklama yaptı.

Saadet Partisi Antalya İl Yönetimi, İl Başkanı Ramazan Düzen başkanlığında Hacı Bektaş Veli Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri Antalya şubesininde kullandığı binada yaptığı görüşme tepkilere neden oldu. Bu ziyaret sonrasında Hacı Bektaş Veli Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri Antalya şubesini açıklama yaptı. Açıklamada vakıf yönetimi olarak böyle bir görüşmenin gerçekleşmediğine dikkat çekildi ve “Görüşmenin yapıldığı bina Vakfımıza ait olmasına karşın başta Alevi Kültür Dernekleri (AKD) olmak üzere birkaç kurumla birlikte aynı binada faaliyet yürütmekteyiz. Ortak faaliyetler dışında her kurum kendi bağımsız tüzel kişiliği kapsamında da faaliyet yürütmektedir” denildi.

Açıklamada AKD de sert ifadelerle eleştirildi.

Hacı Bektaş Veli Vakfı ve Alevi Kültür Dernekleri Antalya şubesinin açıklaması şöyle:

“18.05.2018 tarihli ‘Korsan’ adlı internet gazetesinde ‘Saadet kampanyaya cemevinden başladı’ başlıklı haber görüşmeyi gerçekleştirenlerin birlikte çektiği bir fotoğraf eşliğinde yayınlanmıştır.

Söz konusu görüşme Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı‘na ait Antalya Konuksever Mah. Cem ve Kültür Evi binasında yapılmıştır. Ancak Vakıf yönetimi olarak böyle bir görüşme ile hiçbir şekilde ilgili olmadığımız gibi, haberdar da olmadık. Şöyle ki; görüşmenin yapıldığı bina Vakfımıza ait olmasına karşın başta Alevi Kültür Dernekleri (AKD) olmak üzere birkaç kurumla birlikte aynı binada faaliyet yürütmekteyiz. Ortak faaliyetler dışında her kurum kendi bağımsız tüzel kişiliği kapsamında da faaliyet yürütmektedir.

07/12/2017 tarihinde AKD’ye tahsis edilen yönetim odasında AKD Şb. Yönetimi ile AKP Muratpaşa İlçe Yönetimi arasında da bir görüşme olmuş, sohbet eşliğinde çaylar, kahveler içilmiş, fotoğraflar çekilmiş ve sosyal medyadan paylaşılmıştı. Bu görüşme yine Vakıf ve diğer Alevi Kurumlarından bağımsız, kendi tüzel kişilikleri kapsamında yapılmıştı. Bu nedenle bu görüşmeyi sadece eleştirdik ve kınadık.

Oysa Saadet Partisi ile AKD arasında yapılan bu ‘korsan’ görüşmede sınır aşılmış, sanki bu görüşmeye Vakfımız da dahilmiş gibi gösterilmiştir. Cem Evi avlusunda verilen fotoğraf ve basına yansıtılma şekli de bu algıyı güçlendirmiştir. Meseleyi bu bütünlük içinde ele aldığımızda yapılanların Vakfımızı yıpratmayı hedeflediği ortadadır. ‘Biz bağımsız bir kurumuz, istediğimiz herkesle görüşürüz’ diyenler yaptıkları görüşmenin ve verdikleri fotoğrafın arkasında durmalıdırlar. Vakfımızı ve Cem Evini kendilerine koruma kalkanı olarak kullanmalarına müsaade etmeyeceğiz.

Sizler, AKD Antalya Şube Başkanı ve Yöneticileri; bu günkü sisli-puslu siyasal koşulların arkasına sığınıp, dumanlı havadan faydalanma kurnazlığı ile 93 Madımak katliamında sorumluluğu olanlarla görüşmekte hiç bir sakınca görmeyebilirsiniz. Hatta daha da ileri giderek birlikte top oynamaya, ailecek piknik yapmaya da gidebilirsiniz. Ama biliniz ki bu bizim yüreğimize şimdiden DERT oldu! Sadece bizim değil, bu yaptığınızı duyacak olan onur ve vicdan sahibi herkesin yüreğine DERT olacak! Bundan sizin payınıza düşecek olan derdi saadeti de varın siz kendiniz hesap edin!

Son olarak bu görüşmeye dair haber ve fotoğrafı yayınlayan ‘Korsan gazetesine’ gelince… Bu görüşmeye dair haberin yayınlanması önemli ve değerlidir. Biz de bu haber sayesinde olayı öğrenmiş olduk. Ancak böylesine önemli ve ‘flaş’ bir haberin kaynaklarından doğrulanması, haberin tam ve eksiksiz verilmesi gerekirdi. Şayet haberin eksik verilmesinde bir kasıt yok ise bu duyurumuzla birlikte olayın doğru ve eksiksiz şekliyle yeniden haberleştirilerek gazetede yayınlanması gerekmektedir.

Basına, kamuoyuna ve ilgililere saygılarımızla!

*HACIBEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI ANTALYA ŞB. YÖN. KURULU

*ANTALYA ALEVİ BİLEŞENLERİ (PİRSULTAN ABDAL DERNEĞİ ANTALYA-ALTINOVA-MANAVGAT-ALANYA ŞUBELERİ; ANTALYA ABDAL MUSA KÜLTÜRÜ TANITMA DERNEĞİ; ANTALYA TAHTACILARI KÜLTÜR EĞİTİM DAYANIŞMA DERNEĞİ; ZEYTİNKÖY ANADOLU ALEVİLİĞİ KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA VE GELİŞTİRME DERNEĞİ; KARATEPE MAH.KÜLTÜR DAYANIŞMA VE YAŞATMA DERNEĞİ; HALK EVLERİ)”

 

Son Haberler