‘Alevi lisesi’ olacağı söylenen okul Alevilerin tepkileri yüzünden normal lise olarak açıldı

Sadece Alevi öğrencilerin okuyacağı Türkiye’nin ilk Alevi lisesi olarak duyurulan Küçükçekmece’deki Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesi sessiz sedasız açıldı ama Alevilerin tepkileri üzerine normal lise olarak yoluna devam ediyor

Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’in haberine göre Türkiye’nin ilk ‘Alevi lisesi’ olarak duyurulan Küçükçekmece’deki Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesi’nin temeli 14 Mart 2015 günü dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da katılımı ile atılmıştı.

Törende bir konuşma yapan Avcı, okulda bir cemevinin de olacağını söylerek sözlerini şöyle devam ettirmişti:

Okuldaki eğitim içeriği Alevi Bektaşi inancına mensup dedelerin, akademisyenlerin katkılarıyla oluşturulacak öğretim programının hazırlanmasında ve eğitim yönetiminde Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür vakfıyla ortak çalışmalar yürütülecek.

Temel atma töreni coşkulu açılışı sessiz oldu

Açılacağının duyurulduğu günlerde kamuoyunda tartışmalara neden olan Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesi, geçtiğimiz Eylül ayında faaliyete başladı.

Ancak Alevi lisesi olacağı, Alevi öğrencilerden ve öğretmenlerden oluşacağı söylenen okul şu an her kesimden öğrencinin geldiği, normal bir Anadolu lisesi gibi yoluna devam ediyor.

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okulun MEB müfredatının uygulandığını onun dışında bir ders verilmediğini söyledi.

Yine görüşünü aldığımız ancak adının verilmesini istemeyen Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesi yetkilisi, okulun adrese dayalı olarak öğrenci aldığını, Alevilikle ilgili herhangi bir dersin olmadığını belirtti.

Alevi derneklerinin tepkileri üzerine vazgeçildi

“Alevi lisesi” projesine ilk ortaya atıldığı günlerden beri en büyük tepki Alevi dernek yöneticilerinden gelmişti.

Tepki gösterenler arasında olan Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Independent Türkçe’ye yaptığı değerlendirmede okulun şu an normal bir lise olarak devam etmesinde Alevi derneklerinin tepkilerinin etkili olduğunu belirtti.

“Alevi lisesi inancımıza aykırı, ayrıştırıcı”

Fırat, Alevi derneklerinin “Alevi lisesi” projesine neden karşı çıktılarını şöyle anlattı:

Aleviler olarak biz Türkiye’de laiklikten ve bilimsel eğitimden yanayız. Zorunlu din derslerine karşı çıkarken önümüze bir proje kondu ve bu Alevi lisesi olacak dendi. Bu doğru değil, çıkış noktası yanlış. Okulun içinde cemevi olacak dendi. Bu da yanlış. Biz bir eğitim kurumunun içinde ibadethane olmasına karşıyız. Yine sadece Alevi öğrenciler olacak ve eğitimi de Alevi öğretmenlerin vereceği söyleniyordu. Bu inancımıza aykırı, ayrıştırıcı bir tutum. Biz 72 millete aynı gözle bakılmasını savunuyoruz. Bundan dolayı tepki gösterdik. Olması gerektiği gibi normal liseye çevirdik. Bu sonuç Alevi örgütlerinin başarısıdır.

“Dört tane Alevilik seçmeli ders olacaktı ama olmadı”

Alevi lisesi projesini MEB ile birlikte yürüten Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Tütek de okulun normal lise olarak eğitime başladığını doğrulayarak şöyle konuştu:

Alevi bir proje lisesi olarak yol çıkacaktı. Dört tane ders kitabı vermiştik Alevilik Bektaşilikle ilgili. Onlar onaylanacak seçmeli ders olarak okutulacaktı. Seçmeli ders olarak okutulacaktı. Okul da Anadolu Lisesi Proje Okulu olacaktı. Ama şu anda olmadı.

“Alevi dernekleri ‘istemeyiz’ dediler”

Okulun Alevi lisesi olarak yoluna devam etmemesinde Alevi derneklerinin tepkilerinin etkili olduğu iddialarını sorduğumuz Tütek, şöyle cevaplandırd:

Evet Alevi dernekleri de biz istemeyiz dediler. Bakanlıkta şu anki sistemde anayasaya göre bir okul açmamız mümkün değil dedi. O dönemde bakanın hatta başbakanın bile bu gelenekten gelen çocuklar burada okuyacak açıklamaları vardı ama hayata geçmedi.

Okula şu an için 272 kişinin kayıt yaptırdığını söyleyen Tütek, okulda süreçlerde Alevilik dersleri verilip verilmeyeceğine dair soruyu da “Dört tane ders kitabımız bakanlıkta bekliyor onlarla ilgili gelişme olmadı” diye cevaplandırdı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Şehitlerin kimlikleri belli oluyor: Acılı haberler ailelere ulaşmaya başladı

Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen saldırıda dün gece 33 asker şehit oldu. 32 asker ise yaralı olarak Cilvegöz Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye getirilerek Hatay’da tedavi altına alındı. Acı haberler ailelere ulaşırken, şehitlerin kimlikleri de netleşmeye başladı.

TSK paylaştı: Suriye askerleri böyle vuruldu

Edinilen bilgiye göre, son 17 günde bin 709 Suriye askeri öldürüldü.

Rusya’dan kritik hamle: Fırkateynler yola çıktı

İdlib’de meydana gelen saldırı sonucu 33 Türk askerinin şehit olması sonrası Rusya’dan kritik bir hamle geldi. Rus Donanması, seyir füzeleri bulunan iki fırkateynin Suriye kıyılarına gönderildiğini açıkladı.

SON DAKİKA… Hatay Valisi’nden yeni açıklama: Şehit sayısı 29’a yükseldi, 36 yaralı var!

Hatay Valisi İdlib'deki saldırıda şehit olan asker sayısının 29'ye yükseldiğini açıkladı. Hastanelerde 36 yaralı var.

Erdoğan İdlib sessizliğini korurken damadı konuştu: Allah ordumuzu muzaffer kılsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'den gelen şehit haberlerinin ardından sessizliğini korurken hükümetten Damat Berat Albayrak'tan tweet geldi.
209,096BeğenenlerBeğen
5,087TakipçilerTakip Et