Pazar / 22 Kasım 2020

Albayrak istifa etti, altın fiyatları düştü, vatandaş beklemeye geçti

Hafta başında ekonomi yönetiminde yapılan değişiklik piyasaları hareketlendirdi.

204,609BeğenenlerBeğen
8,576TakipçilerTakip Et

Berat Albayrak’ın istifasının ardından doların yaşadığı hızlı düşüş, altın fiyatlarının da düşmesine neden oldu.

Yatırımını altına yapan vatandaş ise beklemeye geçti.

İç piyasada doların düşüşe geçmesi ile gerileyen altın fiyatları, koronavirüsüne karşı yüzde 90 etkili olan aşı haberleriyle ons tarafında da düştü.

Yaşanan gelişmeler sonucu gram altın beş günde 535 liradan 470 lira seviyesine inerken, yatırımını altına yapan vatandaş da beklemeye geçti. Düğün sezonunun sona ermesi de altın satışlarının gerilemesinde etkili oldu.

Mersin’de 12 yıldır kuyumculuk yapan Ali Özdemir, “Piyasada her zaman altın vardı ancak yastık altı daha fazlaydı. Şu anda ise fiyatı düşünce alım-satımda önemli ölçüde bir düşüş var. Altının gramında neredeyse 100 TL’ye yakın düşüş vatandaşı adeta şok etti. Bu nedenle vatandaş temkinli davranmaya başladı. Vatandaş şu anda bu şokun etkisinde olduğu için alım ve satım konusunda temkinli davranıyor” dedi.

Sözcü’nün haberine göre, altın rekor üzerine rekor kırarken vatandaşların altın almak için kuyumculara akın ettiğini dile getiren Bursalı kuyumcu Atilla Küçükçakır, altındaki sert düşüş ile piyasada durgunluk yaşandığını söyledi. Küçükçakır, şöyle dedi:

“Elinde altını bulunanlar ile altına yatırım yapmak isteyenler sessizce beklemekte. Kimse ne olacağını bilmiyor. Şu an işçilikli ürün dediğimiz düğünler için alınan bilezik, yüzük, zincir gibi ziynet eşyasına talep hiç yok denecek kadar az. Daha çok sarrafiye dediğimiz cumhuriyet, çeyrek, gram altını satılıyor, Bu da çok düşük seviyelerde.”

Darphanenin de yeni bir sisteme geçtiğini söyleyen Küçükçakır, “Daha önce büyük toptancılar yüksek miktarda altını darphaneye götürüyordu. Küçük toptancılar ise geri planda bırakılıyordu. Cumhuriyet altını talebi olduğunda gücünü ona göre kullanıyordu. Şimdi bu değişti. Küçük, büyük toptancı ayırt edilmeden darphane şu an 25 kilo altın kotası getirdi. Her iki tarafı da dengeledi” diye konuştu.

Konya’lı kuyumcu esnafı İsmail Karagöz, “Şu an Konya’da altın bulmakta hiçbir sıkıntı yok. Bütün kuyumcu esnafımızda da yeterince altın bulunuyor. Altın fiyatlarının düşmeye başlamasıyla birlikte vatandaşlarımız özellikle yatırım amaçlı altın almaya başladı. Şu an bütün piyasa Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz rakamlarına odaklanmış durumda” sözlerini kullandı.

Altın fiyatının çok kısa sürede bu kadar yükselmesinin, pırlanta fiyatlarını biraz daha ucuz hale getirdiğini söyleyen Yıldırımtürk, “Dolayısıyla şu anda bir cumhuriyet altını, 3 bin-3 bin 500 lira; ama bu paraya da biraz daha büyük taşlı alabileceği tek taş yüzükler var. Ben bunu tavsiye ediyorum ama piyasada da bu yönde bir eğilim var” ifadelerini kullandı.

Son Haberler

SGK batıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu komisyonda milletvekillerinin sorularına yanıt verdi. Görüşmeler...

Dolar fitili ateşledi… Fahiş zamlar geliyor, işte en çok etkilenecek ürünler

Dolar kuru yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 16 değer kazanırken, ithal ürünler başta olmak üzere birçok ürüne en az yüzde 10-15 kur zammı...

SGK’de yine skandal, Bakan’dan itiraf: Sıkıntı olacak

SGK faaliyet raporunu yayımlamadığı için Sayıştay’ın da denetim yapamadığı ortaya çıktı. Gelecek yıl 21.6 milyar lira açık vermesi beklenen ve bütçeden tam 116.6 milyar lira...

Kredi kartından otomatik ödeme talimatı verenler dikkat

Fatura ödemelerinin otomotik olarak kredi kartından yapan tüketici, faiz şikâyetiyle tüketici derneklerine başvurdu.

Yaş meyve ve sebzede Rusya krizinin faturası belli oldu: 503 milyon dolar

Yaş meyve ve sebze sektörünün, Rus uçağının düşürülmesinin yıldönümünde, Rusya'ya ihracatta kaybı 503 milyon dolar oldu. Narenciye ve bazı sebze meyvede ihracat yasağını kaldıran Rusya'nın domates, üzüm, salatalık gibi ürünlere yönelik yasağı halen devam ediyor.

Gündem

Barış Terkoğlu korona virüsüne yakalandı

Gazeteci Barış Terkoğlu'na korona virüsü (Covid-19) bulaştı. Terkoğlu'nun tedavisinin evinde devam ettiği belirtildi.

Türk asıllı Deniz Komando Subayu Deniz Arda İsveç’te kayboldu

İsveç'in başkenti Stockholm'de Silahlı Kuvvetler'de görev yapan 31 yaşındaki Türk asıllı Deniz Komando Subay Deniz Arda'nın kaybolduğu bildirildi.

CHP’li Öztunç’tan çok konuşulacak Kanal İstanbul yorumu!

Meclis’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine Kanal İstanbul eleştirileri damga vurdu. Kaynak: CHP’li Öztunç'tan çok konuşulacak Kanal İstanbul yorumu!

Moderna aşısının da fiyatı belli oldu

Korona virüsüne karşı geliştirilen aşılar arasında şu ana dek en yüksek başarıyı sağladığı belirtilen Moderna firması, aşıyı hükümetlere doz başına 25 ila 37 dolar arasında satacaklarını açıkladı. Avrupa Birliği'nin Moderna'dan milyonlarca doz aşı almak için pazarlıklarda sona geldiği de belirtildi.

”Halk, korktuğu başına gelmesin diye sokağa çıkmıyor”

Sözcü gazetesi yazarı Necati Doğru, "Halk açıklanan kararların saat başı değişeceğinden korkar oldu, Korktuğu başına gelmesin diye sokağa çıkmıyor" görüşünü savundu.