Aladağ’daki yurt müdürünün ‘vicdanı rahat’: Tüm önlemleri almıştım

Aladağ’daki yangın faciasının yaşandığı yurdun müdürü Cumali Ali Genç, yurtta tüm önlemleri aldığını savunarak, itfaiye merdiveninin kısa kaldığını söyledi. Yurt müdürü, vicdanen herhangi bir kusuru olmadığını da dile getirdi.

Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 10’lu yaşlarında 10 çocuk, yurt müdürünün altı yaşındaki kızı ve 18 yaşındaki bir eğitmen hayatını kaybetmişti. Yurt, sekiz yıl önce Konya’nın Taşkent ilçesinde LPG patlamasında 17 çocuğun hayatını kaybettiği yurt gibi Süleymancılar Cemaati tarafından işletiliyordu.

AA’nın haberine göre, Adana’nın Aladağ ilçesinde 10’u çocuk biri eğitmen olmak üzere 11 kişinin yaşamını yitirdiği Süleymancılar Cemaati’ne ait öğrenci yurdunun müdürü Cuma Ali Genç’in Cumhuriyet Savcılığına verdiği ifade ortaya çıktı.

Olay günü yangın tüpü yokmuş

Bir yıldır yurtta müdürlük yapan Genç, ‘normal’de yurtta yangın tüpü bulunduğunu ancak olayın yaşandığı günün sabahında, çocukları okula götüren servis şoförü Mahmut D.’nin, kendisine, çocukların yangın tüpü başlıklarıyla oynamaları sonucu tüplerin havasının kaçtığını, bu nedenle değiştirmek için görevlileri çağırdığını söylediğini anlattı.

Genç, yangın tüpünü değiştiren görevlilerin yedek bir tüp bırakmadığını da iddia etti: “Yurtta toplamda beş yangın söndürme tüpü vardı ancak olay günü hiç yoktu, bizim binanın yangın merdiveni de bulunmaktaydı. Yangın merdiveninin kapılarının kolları da vardı. Ben bunu yangından bir hafta önce kontrol etmiştim. Bunun dışında yangınla ilgili herhangi bir önlemimiz bulunmamaktadır.”

‘Uygundur diye düşünüp değişiklik yapmadım’

Son denetlemenin 2015 yılında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü2nden gelen bazı yetkililerce yapıldığından bahseden Genç, “Belediye tarafından da herhangi bir denetleme yapılmadı sadece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından altı aylık dönemlerde denetleme yapıldı” dedi.

Yurtta kendisinden önce onay alındığı için herhangi bir değişiklik yapmadığını anlatan Genç, şunları kaydetti: “Ben yurdun yangın merdiveni kapılarını birkaç kez denedim. Merdivenden aşağı inip çıktım. Kapılarda herhangi bir bozukluk yoktu. Yangın merdiveni kapıları açıktı. İkinci kattaki yangın merdiveni kapısının kapı kolları ben kontrol ettiğimde vardı. Olmadığını kabul etmiyorum. Ben yurdun yangın merdiveni kapılarının normalde yanmaz ve belli bir süre dayanması gereken maddeden olması gerektiğini bilmiyordum. Yurt benden önce bu şekilde onay aldığı için ben de uygundur diye düşünüp herhangi bir değişiklik yapmadım. Standardın bu olduğunu düşündüm. Yangın merdiveni kapılarının önünde ise perde yoktu, ben perde olduğunu görmedim. Yurdun iç kısmında bulunan ahşap döşemeler ve alttaki straforlar benden önce yapılmıştı.”

Sigortayı kaldırmaktan başka bir şey yapmamış

Yangının çıkış nedeni olarak gösterilen elektrik panosuna da değinen Genç, yaklaşık beş-altı ay önce sigorta attığını, sigortayı kaldırmak dışında herhangi bir şey yapmadığını ve kullanmaya devam ettiğini kaydetti.

Elektrik panosu için tamirci çağırmamasını ilçede sıklıkla elektrik kesintisi yaşanmasına bağlayan Genç, akşamları yurtta kendi kızı ile dört eğitmen kaldığını ifade ederek “Ben söz konusu yurtta müdür olmama rağmen asgari ücret üzerinden maaş almaktayım. Vicdanen yaşanan olayda kendimde herhangi bir kusurum yoktur. Ben bu olayla alakalı tüm önlemleri aldığımı düşünüyorum” diye konuştu.

İtfaiyeyi suçladı

Genç, olayla ilgili itfaiyeyi de suçladı: “Olay itfaiyenin tamamen bu konudaki yetersizliğinden ve itfaiye aracının merdivenli müdahale aracının bulunmamasından, merdivenlerinin üçüncü kata yetişecek şekilde uzun olmamasından, itfaiye görevlilerinin yeterli donanıma sahip olmamasından kaynaklanmıştır. Eğer yukarıdaki müdahaleler yapılabilseydi bütün öğrencilerin kurtarılabileceğini düşünüyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum. Ben olay yerine müdahale etmeye çalışırken olay yerine gelen itfaiye araçlarında yangın merdiveni yoktu, yangın söndürüldükten sonra gelen itfaiye araçlarında yangın merdiveni vardı. Yangın sırasında üçüncü kata ulaşılamadığından çaresizlikten üçüncü kattaki pencerelere camlarını kırmak için vatandaşlarla taş attık. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerinde ne oksijen tüpü ne maske ne de ekipman vardı. Yangına müdahale çoğunlukla vatandaş tarafından yapıldı. İtfaiye ekipleri yetersiz kaldı. Kurtulanları da çoğunlukla vatandaşlar kurtardı.”

‘Yorgan açtık, atladılar’

Yangın anını anlatan Genç, bazı çocukların açılan merdivenle indirildiğini, dört-beşininse açtıkları yorgana atlayarak kurtarıldığını söyledi.

Yurdun yangın merdiveninden yukarı çıkmayı çalıştıklarını ancak duman nedeniyle mümkün olmadığını anlatan Genç, “Yurdun üçüncü katındaki yola bakan pencerelerin hiçbiri açık olmadığından ben buradan aşağıya atlayan öğrencileri görmedim ancak yurdun etrafını dolaştığımızda hangi kattan atlamış olduğunu bilmediğim öğrencileri gördüm. İtfaiye görevlileri ve diğer görevliler yurdun üçüncü katına ulaşamadıklarından sadece yukarıya su sıkmakla yetindiler”ifadelerini kullandı.

Binanın çatısının ahşap olduğu için yangının bir türlü söndürülemediğini ifade eden Genç, yurdun çatısının yanma sonucu çöktüğünü belirtti.

Son Haberler