Akşener: Parlamenter demokrasiyi hedefleyen anayasa metni üzerinde çalışıyoruz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin bir anayasa taslak metni üzerinde çalıştıklarını söyledi. Akşener anayasa çalışmalarının tamamen parlamenter demokrasiye yönelik olduğunu belirtti.

Woman TV’ye konuşan Meral Akşener, yerel seçim sürecinden sonra eleştirilerin odağına yerleşen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin konuştu. AKP içerisinden de yüksek sesle “revize edilmeli” denilen sisteme ilişkin Akşener, “Bizdeki hükümet sistemi bir ucube” dedi.

Parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini ifade eden Akşener, “Parlamenter sistemle ilgili 150 yıllık bir birikim var. Elbet geliştirilmesi gereken çok nokta var. Sizinle benim aramda çıkacak hukuki problemlerin nasıl çözüleceği ile ilgili asgari 15 yıla ihtiyaç var. Var olan sistemin güçlendirilmesinin daha doğru bir şekilde yürüyeceğine inanıyorum. Parlamenter sisteme dönmeliyiz” diye konuştu.

Ya komple bir mutabakatın sağlanması gerektiğini ya da tekrar sandığa gidilmesi gerektiğini belirten Akşener, şunları söyledi:

“Benim gördüğüm kadarıyla Saray’ın başlattığı bir yargı reformu var. Bir de CHP’nin yürüttüğü bir anayasa çalışması var. Bizim de 24 Haziran’dan itibaren yürüttüğümüz bir anayasa taslak metnimiz var. Hepsi nasıl yan yana gelir bilmiyoruz. CHP’nin yaptığı çalışmada biz yokuz. Bizim çalışmamız tamamen parlamenter demokrasiye yönelik…”

Akşener, mevcut hükümet sistemini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediğini ve Erdoğan’ın bu gücü asla bırakmak istemeyeceğini de sözlerine ekledi.

“Sarayın Türkiye’si ile halkın Türkiye’si arasındaki fark bu!”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 18 yıl önceki sözlerini hatırlattı.

Erdoğan’dan “bir kaç şehit” ifadesini soran gazeteciye fırça!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın Libya'da "birkaç tane asker"in şehit düştüğünü açıklamasının ardından, Albay Okan Altınay'ın Trablus Limanı'nda hayatını kaybettiği, naaşının memleketinde sessiz sedasız defnedildiği iddia edilmişti. Ancak resmi kanallardan şehit haberlerine yönelik bir doğrulama gelmemişti.

Erdoğan: Libya’da 2 şehidimiz var, ne yapacak Bay Kemal bunu?

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Libya'da 2 şehidimiz var" dedi, "Bay Kemal ne yapacak bunu?' ifadesini kullandı. AKP'li Cumhurbaşkanı, Fox TV'yi de 'yalan haber' yapmakla itham etti.

Erdoğan’ın en eski yardımcısından olay açıklamalar: Erdoğan ‘Gülen, CIA ile Türkiye’yi ele geçirecek’ derdi…

1994-1998 arasında Erdoğan’ın yardımcılığını yapan Ekrem Şama, Erdoğan’ın 28 Şubat sürecinde Çevik Bir ile temasta olduğunu ileri sürerken, ‘Bir keresinde Balat semtinde böyle bir toplantıda, aynı minval üzere Erbakan’ın aleyhine konuşurken yüksek sesle kendisini bizzat protesto ettik. O da bize cevap vermeye kalkıştığında herkesin huzurunda salonu terk ettiğimizi hatırlıyoruz’ dedi.
209,135BeğenenlerBeğen
4,985TakipçilerTakip Et