AKP’yi kızdıran Haşdi Şabi yine meydan okudu

Irak’ta Şii milis örgütü Haşdi Şabi komutanlarından Şeyh Muhammed Besri, kurtarılan bölgelerden ancak Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı da olan Başbakan Haydar Abadi'nin talimatıyla çekileceklerini belirtti.

Oluşturulan tugayların kurtarılan toprakları koruyacaklarını ve kurtarılacak bölgelerde kalacaklarını vurgulayan Bersi, “Bugün Şengal, yarın Telafer daha sonra neresi olması gerekiyorsa” sözlerini kullandı.

Rudaw’ın canlı yayınına katılan Haşdi Şabi’ye bağlı Risaliyun Tümeni’nin komutanlarından Şeyh Muhammed Besri, her bölge için oluşturulan tugaylardan birinin kurtarılan Şengal (Sincar) köylerinde Haşdi Şabi çatısı altında konuşlandığını söyledi.

Şengal’deki savaşçılarının Haşdi Şabi gözetiminde olduğunu dile getiren Besri, kendi bölgelerinin güvenliğini koruyacak güçlerin talimatları Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Haydar Abadi’den aldıklarını vurgularken, “Kurtarılan toprakları koruyacaklar ve kurtarılacak bölgelerde kalacaklar. Bugün Şengal, yarın Telafer daha sonra neresi olması gerekiyorsa” dedi.

Irak’ın bir askeri ve güvenlik kurumu olduklarını savunan Şii komutan, “Başkomutan’a bağlıyız. Başkomutan’ın verdiği talimatları uyguluyoruz. İster kalma yönünde, ister kalmama yönünde olsun” dedi.

Bölgede bulunan Haşdi Şabi güçlerinin tamamen bölge halklarından oluştuğunu, Şengal halkına özel bir tugay olduğunu söyleyen Şeyh Muhammed Besri, “Haşdi Şabi, Irak’ın bütün etkin gruplarından oluşmaktadır. Her bölge için bir tugay kurulmuş ve kurtardıkları bölgelerin güvenliğini üstlenecekler” şeklinde konuştu.

Son Haberler