AKP’ye 646 yıl önce gelen uyarı!

Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, AKP'nin bugünkü durumunu göz önüne alarak İbn Haldun'un 646 yıl önce yazdığı Mukaddime'yi köşesine taşıdı.

Sözcü gazetesi yazarı Aytunç Erkin, AKP’nin bugünkü durumunu göz önüne alarak İbn Haldun’un 646 yıl önce yazdığı Mukaddime’yi köşesine taşıdı.

Erkin’in bugünkü yazısından ilgili bölüm şöyle:

İbn Haldun…

19 Mayıs 1332’de Tunus’ta doğdu…

Modern sosyolojinin kurucularından…

1375’te Cezayir’de, Kal’atu ibn Seleme adlı kalede Beni Arif kabilesinin himayesinde yaşadığı dönemde kaleme aldığı “Mukaddime”de şöyle dedi: “Bir iktidar ne zaman yıkılır? Beşinci evre, ölçüsüzlük ve israftır. Bu aşamada hanedan (iktidar) kendisinden öncekilerin birikimlerini sorumsuzca şatafat ve gösterişe harcar. Bunun yanı sıra en yakınındaki aile efradına da oldukça cömert davranır.

Bu yüzden etrafına toplumun en karaktersiz, en kötü insanlarını çeker. Bunlara, liyakat sahibi olamadıkları için altından kalkamayacak görevler yükler, sorumluluklar verir. Kapılarını halka kapatır, insanlardan uzaklaştıkça söz dinlemez olur, etrafına etten duvar örer. İyileşme umudu tükendiği için kendi içine çökerek yıkılır.”

646 yıl önce… “Kapılarını halka kapatan”, “etrafına etten duvar ören” tespitini yapmış
İbn Haldun! Erdoğan acaba son günlerde yeniden “Mukaddime”yi mi okudu? Neden mi?

Son Haberler