AKP’nin İzmir adayının Atatürk skandalı!

AKP, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Nihat Zeybekci'yi aday gösterdi. Adaylık açıklamasının ardından başlayan Zeybekci tartışması bitmiyor.

Zeybekci geçmişte Ekonomi Bakanlığı ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmıştı.

Zeybekci’nin Denizli Belediye Başkanı olduğu dönemde yaptığı bazı uygulamalar büyük tepki çekmişti. Onlardan birisi de 2009’daki seçimlere az bir süre kala öğrencilere ücretsiz test kitabı dağıtmasıydı.

Zeybekci, 20 bin adet bastırılan test kitabından Atatürk’ün portresini ve İstiklal Marşı’nı çıkartmış yerine kendi fotoğrafını koydurmuştu.

VALİLİK ONAY VERMİŞTİ

Nihat Zeybekci’nin tartışma yaratan uygulaması eski CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemur’un verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşımıştı.

Ertemur’un dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine Denizli Valisi Yavuz Erkmen yanıt vermişti.

Vali Erkmen, Zeybekci’nin dağıttığı kitaplar için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valiliğin onay verdiğini, kitaplar için 136 bin 080 TL harcandığını belirtti.

Yani Zeybekci’nin Atatürk’ün portresini ve İstiklal Marşı’nı çıkartıp kendi fotoğrafını koyduğu kitaplara Valilik ve Milli Eğitim onay vermişti.

MHP İL BAŞKANI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Dönemin MHP Denizli İl Başkanı Ferudun Ünal, tartışmaların ardından Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Test kitabında Atatürk fotoğrafı ve İstiklâl Marşı bulunmadığını söyleyen Ferudun Ünal, Zeybekci’nin seçim yasaklarının başlangıcı olan 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren Denizli Belediyesi’nin, tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan belediye bütçesini tam bir mirasyedi tavrıyla harcadığını belirtmişti.

Ünal, “Elbette siyasi iktidar ve onu temsil eden misyonun talan ve yalan geleneğinin gereğini yerine getirmesi olarak gördüğümüz bu kasa boşaltma operasyonunu hemşerilerimiz görmüştür ve Nihat Zeybekci’nin her gittiği yerde gerekli cevabı kendisine vermektedir” diye tepkisini dile getirmişti.

Son Haberler