AKP’nin İmamoğlu’na nasıl bir oyun oynayacağı belli oldu!

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, seçim öncesi kulisleri aktararak değerlendirmelerde bulundu.

Ahmet Takan “Sarayın “Küskün” hesabı…” başlıklı yazısında, “Önümüzdeki günlerde AKP’den CHP’ye daha sert vuruşlar geleceği konuşuluyor. ” dedi.

Yeni parti iddialarına da değinen Takan, “Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan gibi isimler, 23 Haziran geçene kadar “pek sahada görünmeme” kararı almışlar.” ifadeşerini kullandı.

İşte Takan’ın yazısı

Seçim siyaseti… Her gün takla attırılan rakamlar… Yeni vaatler…Yeni sloganlar… Mitilli/mitilsiz tam saha baskı çalışmaları…

Seçimle kalkıp seçimle yatmadığımız an yok. Bu Ramazan’da seçim gündemine mahkum olduk. Gündemin en başında yer alma yarışında, “hocam, sakız çiğnemek orucu bozar mı?” bile sıralamaya giremedi. Körfez’de gerginlik had safhada. Tüm dünya pürtelaş ABD-İran gerilimini takip ediyor… Savaş gemilerinin an be an hareketliliği dünya basınında geniş yer alıyor. Bizde de İstanbul anketleri!..

Astana süreci buhar olmuş, Soçi ruhu nane ruhuna dönmüş, kimsenin dert edindiği yok. Şatafatlı saray iftarlarında mideler alabildiğine gerildikten sonra çay sohbetlerinde neler konuşulmuş?.. İstanbul seçimleri ile ilgili en yeni ne değerlendirmeler yapılmış?.. AKP’nin en yeni seçim stratejisi neymiş?.. ” Siyaset kulisleri” dediğimiz o şey hep onu merak ediyor!.. Haksızlık etmeyeyim, arta kalan vakitlerde, Galatasaray- Başakşehir maçı ile ilgili de derin analizler yapılıyor!..

Siyasette çok deneyimli, hatırlı bir dostumla sohbet ediyorduk… Herhalde, Suriye’yi, ekonomik krizi konuşmadık!.. Saray’da yapılan ince İstanbul hesaplarını anlattı. Siyasetçi dostumun aktardığına göre, 24 Haziran 2018 ile 31 Mart 2019 sonuçları derin derin incelenmiş. 24 Haziran’da Erdoğan’a oy verenlerle 31 Mart’ta Binali Yıldırım’a oy verenler mukayese edildiğinde “onlara göre büyük düşüş” olduğu sonucuna varılmış. Saray, AKP’den 650 bin seçmenin, CHP artı İYİ Parti’den 300 bin, HDP’den 350 bin seçmenin sandığa gitmediğini tespit etmiş. Saray, İstanbul seçimlerini kazanabilmek için tüm stratejilerini, küskün AKP’li 650 bin seçmeni konsolide edip sandığa götürmek, küskün HDP’lilerin de “muhafazakar” olarak tanımladıkları en az yarısının oylarını alabilmek üzere kuruyormuş. Deneyimli siyasetçi, “belki de Devlet Bahçeli sırf bu yüzden Tayyip Erdoğan’ın 19 Mayıs davetine katılmıyor” yorumunu yaptı. Cumhur İttifakı’nın “sayın Öcalan” ittifakına dönüştüğü bugünlerde bu yoruma hak vermemek de elde değil!..

Evdeki hesap çarşıya uyar mı?.. Her seçimin kendine göre dinamikleri vardır. 23 Haziran İstanbul seçiminin daha önceki seçimlere benzemeyeceği çok belli. Siyaset çevreleri, Erdoğan’ın iftar konuşmalarındaki aşırı agresif diline dikkat çekiyor. İstanbul’un daha şimdiden gerildiğine ve daha da gerileceğine işaret ediyorlar. Önümüzdeki günlerde AKP’den CHP’ye daha sert vuruşlar geleceği konuşuluyor. Seçim öncesi Ankara’da Mansur Yavaş’a kurulan komploların benzerlerinin Ekrem İmamoğlu için de sahneye konulacağını iddia edenler de var…

SP ve Temel Karamollaoğlu, iktidar çevrelerinin hassas gündem maddesi olma özelliğini koruyor… “Erdoğan’a karşı direnen ak saçlıların üzerine nasıl gidilmeli de SP’nin oyları Binali Yıldırım’a kaydırılmalı” üzerine yapılan değerlendirmeler siyaset tezi olacak nitelikte!..

***

Erdoğan’ın agresif eleştirilerine hedef olan diğer bir kesim de AKP’li muhalifler… Bu sert çıkışlardan yeni parti kurma çalışmaları etkilendi mi?.. Soruya cevap aradım. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan gibi isimler, 23 Haziran geçene kadar “pek sahada görünmeme” kararı almışlar. “Seçim sürecini sessizce atlatma” niyetindeymişler. 23 Haziran’dan sonra partileşme süreci ile ilgili daha net açıklamalar yapacakları ifade ediliyor. “Hain” damgası yemekten mi korkuyorlar? Olabilir!.. Belki de, iddia ettikleri, kendi saflarına geçecek 30 milletvekilini şimdiden ürkütmek istemiyor olabilirler. Erdoğan’ın ne yapacağını da kestiremiyorlar. Temkinli ürkeklik!..

AKP’nin Çukurambar sosyetesinin de gözü Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın üstünde…”Güllü”, “Gülsüz” formüller tartışılıyor. Sınır ötesinde, nerelerde, kimlerin kimlerle temas ettiği sahur bitene kadar tartışılıyor. Herkesin kendine göre bir tahmini ve de altını çizerek belirteyim “bir duyumu” var!..

İstanbul’un geleceği AKP’nin geleceğine bağlanmış gibi… Al yanaklı, bond çantalı tosuncuklar telaş içinde!.. Bundan sonra, tanesi 40 bin liraya, Ankara Büyükşehir Belediyesine çürümüş ağaç vs. satamayacaklarını çok iyi bildikleri için, pazar paylarını kaybetmemek uğruna uğraş veriyorlar. Hani derler ya!.. “Koyun can, kasap et derdinde” diye..

En çok okunan haberler

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

CHP’ye yakın anket şirketinden CHP’yi ayağa kaldıracak anket sonuçları

Yerel seçimlere yaklaşırken büyükşehirlerdeki oy dağılımlarını, ittifakların söylemlerinin belirlediğini söyleyen Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici “Kutuplaştırma yerine sorunları çözmeye dönük söylem adayın puanını arttırıyor. Buna göre; İstanbul, Ankara, Aydın, Hatay Cumhur İttifakı AKP adayları, Adana Cumhur İttifakı MHP adayı, Bursa Millet İttifakı CHP adayı ve Mersin’de İYİ Parti adayının önde olduğu görülüyor”. dedi.

“Her şey çok güzel olacak” demeyen ünlüler İBB’den milyonları götürmüş

Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, İBB ihalelerinden yandaş sanatçılara giden paraları yazdı.

Ali Türkşen Nedim Şener’i yerin dibine soktu: Böyle döneceğini bilseydi, uzun abin kıyamazdı sana, anladın sen onu

15 Temmuz’un üçüncü yıl dönümünde şarkıcı Gökhan Özoğuz bir noktaya dikkat çekti. Özoğuz, 15 Temmuz için hazırlanan bazı afişlere tepki gösterdiği paylaşımında “Bu çizimlerinden nefret ediyorum. Çok yanlış. Olayı sanki bütün Türk askeri yapmış gibi hissettiriyor. Türk askeri olgunun itibarını zedeler mi diye düşünmeden konması korkunç. Bu ülkeyi canı pahasına koruyan Türk askeridir. Bunlar derhal yasaklansın” ifadesini kullandı.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

Yobaz gazetesi ‘harem selamlık üniversite olmaz’ diyen cumhuriyet kadınlarını hedef gösterdi

Dinci Yeni Akit, harem selamlık üniversiteler için adım atma arayışındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösteren Cumhuriyet Kadınları Derneği'ni hedef gösterdi.

Trump: ABD şu anda Türkiye’ye yaptırım arayışında değil

ABD Başkanı Trump, Washington’un Türkiye’ye S-400 satın alması konusunda bir yaptırım arayışında olmadığını söyledi.

Meclis’teki dört partiden ortak bildiri

AKP, CHP, MHP ve İYİP Doğu Akdeniz konusunda ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride ‘Bir oldu-bittiye getirerek Kıbrıs Türk'ünün ve Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuk temelindeki meşru hak ve çıkarlarını görmezden gelme girişimlerini şiddetle telin ediyoruz’ denildi.

İstanbul Büyükşehir’de tüm iştiraklerin genel müdürleri istifa etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı tüm iştirak şirketlerinin genel müdürleri bugün istifa etti.

ABD’nin ‘FaceApp’ suçlamasına yanıt

Tüm dünyada yaygınlaşan FaceApp uygulamasına ilişkin ABD'den 'kişisel bilgilerimiz yabancıların eline geçiyor' açıklaması geldi. Uygulamanın sahibi olan Rus şirketten yapılan açıklamada, kişisel verilerin depolandığı iddiası yalanlandı. Öte yandan geçtiğimiz yıl kişisel verilerin gizliğini ihlalle suçlanan Facebook, 5 milyar dolar ceza almıştı.

Ekrem İmamoğlu Esenler Otogarı’nın alt katına indi: Böyle bir yere ailem girmez

Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz Demokrasi otogarında güvenlik ve temizlik önlemleri ile ilgili çalışma yapılacağını söyledi

Süleyman Soylu Demokrat Parti’ye mi dönecek?

Günboyu gazetesi yazarı Balamir Göktuğ, bugünkü köşe yazısında Süleyman Soylu hakkında çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Muhalif gazetecilere röpörtaj veren Davutoğlu: İktidara söylemediğini bırakmadı!

Yavuz Oğhan'ın sunduğu Bidebunuizle programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Davutoğlu "Pelikan çetesinin yayınladığı paçavra bir takım heveslerin ortaya çıkmasına zemin hazırladı." dedi.